Domácí

Hlavní rozpory ve vyjádřeních o Zemanovi. Komu věříte nejvíc? ANKETA

Hlavní rozpory ve vyjádřeních o Zemanovi. Komu věříte nejvíc? ANKETA
Zdroj: Profimedia

Stav prezidenta Miloše Zemana, který je v současné době hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), byl v posledních dnech předmětem debat. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček o jeho zdravotním stavu mlčeli. Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pondělí uvedl, že Zeman není podle lékařů schopen ze zdravotních důvodů vykonávat pracovní povinnosti. Redakce TN.cz připravila přehled, jak se vyjádření Zemanova okolí ohledně jeho stavu lišila.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pondělí uvedl, že prezident Zeman za současné situace není schopen ze zdravotních důvodů vykonávat jakékoliv pracovní povinnosti. Tato informace vychází ze zprávy Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kterou si Senát nechal zaslat.

Podle senátorů by měl být aktivován dlouho diskutovaný článek 66. Ten Zemana nepřipraví o funkci prezidenta, ale zajistí, že jeho pravomoci přecházejí na předsedu vlády a předsedu Sněmovny. V úterý se zástupci vedení Senátu sejdou s předsedy sněmovních stran, aby probrali další postup.

Související obsah

Média se už dříve s dotazem ohledně prezidentova zdraví obracela na kancelář Hradu a prezidentova tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ten minulý týden v úterý uvedl, že prezident Miloš Zeman měl k obědu meruňkové buchty a na středu si objednal vinnou klobásu s kaší. Toto vyjádření se však ocitlo pod palbou kritiky, jelikož prezident Zeman je hospitalizován na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny, tudíž na oddělení s nejintenzivnější péčí.

Právě kvůli nejasnostem kolem Zemanova zdravotního stavu mířila kritika především na Kancelář prezidenta republiky (KPR), která odmítala poskytnout požadované informace. V pondělí odpoledne, ještě před vystoupením Senátu, proto vystoupil vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář, který už minulý týden avizoval, že se ke zdravotnímu stavu prezidenta vyjádří.

Související obsah

"Prezident uložil připravit rozhodnutí o svolání sněmovny na 8. listopadu a požádal o účast předsedu Sněmovny Radka Vondráčka," řekl Mynář. "Osobně jsem s panem Vondráčkem byl přítomen toho, kdy pan prezident podepsal toto rozhodnutí a předal panu Vondráčkovi k vyřízení," tvrdí. 

O zdraví prezidenta podle slov na tiskové konferenci nemohl informovat. "Informace o zdravotním stavu, léčbě a prognózách uzdravování prezidenta republiky jsou pouze v jeho dispozici a dispozici rodinných příslušníků," prohlásil kancléř.

Podle Mynáře Vystrčil dotazem na Zemanovo zdraví vyvolal mediální hru. Slouží to pouze k jeho zviditelnění a odstranění prezidenta Zemana z úřadu, tvrdí kancléř. "Dovolte mi, abych podotkl, že tolik pokrytectví, které předvádí předseda a někteří členové Senátu, jsem v životě nezažil a vše od samého začátku směřuje pouze ke snaze zbavit pana prezidenta výkonu jeho pravomocí," doplnil Mynář.

Související obsah

​Ve čtvrtek za prezidentem na návštěvu měl dorazit právě předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Prezident byl podle něj v dobré náladě, vtipkoval a pronášel citáty v němčině.

Prezident prý přímo před ním podepsal potřebné dokumenty a s Vondráčkem mluvil. "Prezident komunikuje. Říkal mi, že denně sleduje monitoring. Říkal vtipy, byl pozitivně naladěný a humor ho neopustil," řekl Vondráček. Nejvíce se prý prezident směje řečem o své smrti. Prezident prý také v němčině citoval politika a filozofa Niccola Machiavelliho. "Mohu potvrdit, že prezident je schopný vykonávat svou funkci," dodal. 

https://www.facebook.com/RadekVondracek73/photos/a.1310229502398812/4571688569586206/

Související obsah

Ústřední vojenská nemocnice od čtvrtka Vondráčkovu návštěvu u Zemana prověřuje. Za prezidentem ho měl přivést hradní kancléř Vratislav Mynář, a to bez svolení ošetřujícího lékaře. Vondráček následně v pátek odpoledne uvedl, že ho do nemocnice pozval sám prezident, a dokonce ho doprovodila ochranná služba Policie ČR. Policejní prezidium však v pátek odpoledne Vondráčkova slova popřelo.

Prezident Miloš Zeman je hospitalizován od 11. října. Do nemocnice ho převezli sanitkou hned po setkání s premiérem. Důvodem Zemanovy hospitalizace jsou podle jeho ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Přesná diagnóza však stále není jasná.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz