Domácí

Evropská komise uznává jádro za zelené. Spory však nekončí

Evropská komise uznává jádro za zelené. Spory však nekončí
Zdroj: Profimedia

Evropská komise (EK) se rozhodla podpořit tlak Česka, Francie a dalších evropských zemí a přistoupí na označení energií z jádra a zemního plynu za zelené, budou-li splněny určité podmínky. Stanou se tak součástí taxonomie, podle níž se budou inspirovat investoři při vkládání peněz do projektů.

Podle Evropské komise bude plánovaný přechod k čisté energetice pro různé země rozdílně náročný, což vzala při rozhodování v potaz. Jaderné elektrárny mají oproti uhelným tu výhodu, že neprodukují téměř žádné emise, problémem je však likvidace jaderného odpadu. Spalováním zemního plynu sice emise vznikají, ale v porovnání s uhlím jen poloviční. Jádro a plyn mají sloužit jako cesta k trvale udržitelné energetice.

Pro Česko by zařazení jádra a plynu mezi zelené zdroje znamenalo zásadní usnadnění přechodu k uhlíkové neutralitě. V očích investorů by čistší jaderná energie vypadala mnohem lákavěji jako smysluplná investice. Pokud se pro návrh vyjádří většina států Evropskou unii, bude do roku 2023 uznán jako zákon.

Související obsah

Rozhodnutí komise čeští politici vítají. Mezi nimi je například exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Uznání jádra a plynu jako udržitelných zdrojů energie považuje za velkou výhru.

K rozhodnutí EK se vyjádřil i europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). "Je to vítězství rozumu! A to i díky Česku! S jádrem a plynem bude přechod na bezemisní ekonomiku mnohem lépe zvládnutelný," radoval se Pospíšil na svém twitteru.

Související obsah

Proti evropským státům jako je například Česko, Francie nebo Finsko však stojí zásadní odpůrci jaderné energie v podobě Německa, Rakouska nebo Lucemburska. Zejména Německo, které do konce roku 2022 ukončí provoz svých zbývajících tří jaderných elektráren, odmítá uznat jadernou energii za udržitelnou.

"Je tu skupina zemí, jako jsou Německo a Rakousko. Očekávám, že to nebudou přijímat dobře, ale teď je důležité, aby v návrhu komise a v rozhodnutí jádro jako čistý zdroj zůstalo," uvedl k odporu Německa premiér Petr Fiala (ODS).  

Ani v Česku není návrh EK přijat s univerzálními ovacemi. Stanovisko Svazu průmyslu a dopravy ČR tvrdí, že v současném znění tento návrh může České republice přinést výrazné problémy. Viceprezident svazu a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš varuje, že Česko by mělo zaslat návrhy a připomínky, aby byl návrh přijatelný a měl realizovatelné podmínky.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz