Koronavirus

Covid u lidí vyvolal jeskynní syndrom. Psycholožka radí, jak ho překonat

Onemocnění covid-19 se neblaze podepisuje na duševním zdraví řady lidí. Často se cítíme špatně kvůli sociální izolaci, strachu z nákazy a ekonomickým dopadům pandemie. Klinická psycholožka Alena Prouzová v pořadu Snídaně s Novou poradila, jak svému duševnímu zdraví můžeme pomoci.

S covidem-19 se snažíme žít bezmála dva roky. Na samém začátku nikdo nevěděl, jak dlouho pandemie potrvá a ještě stále není u konce. Psychickému stavu lidí nepomohly ani dlouhé lockdowny a izolace od ostatních.

"Líbí se mi pojem jeskynní syndrom. Slyšela jsem to včera poprvé a ukazuje to na to, že lidé začali vnímat izolaci, ke které byli přinuceni jistými omezeními, do té míry, že se začali cítit jako by seděli v temné sluji, odkud není úniku. Když to trvá dlouho, tak to může způsobit úzkost, strach z budoucnosti," řekla ve Snídani s Novou klinická psycholožka Alena Prouzová.

Související obsah

Jednoduchý recept na to, jak se nepříjemných pocitů zbavit, podle Prouzové neexistuje. "Je to strach jako každý jiný. Strach z neznámého, v některých případech jsou to úzkosti. Vyrovnáváme se s tím stejně jako se všemi těmi symptomy. Postupně, někdy to nejde bez medikace. Někdy je dobré použít psychoterapii," vysvětlovala psycholožka.

Návrat k rutině

Existuje ale jedna věc, kterou můžeme zkusit, abychom své psychice pomohli. "Co účinkuje, sice pomalu, ale účinkuje, je navrátit se ke své rutině. Rutina vypadá jako hrozná nuda, na druhou stranu bez rutiny bychom se neobešli. To je to, co nám rámuje každodenní život a dává nám to nějakou jistotu," popsala psycholožka.

Související obsah

A přidala i několik konkrétních tipů. "Chodit na procházky, na vzduch. Upravit si světelné podmínky tak, myslím žluté světlo, protože jsme v období, kdy máme tmu od rána do večera. Jíst dobře, jíst zeleninu a ovoce. To není nic nového, to všichni víme, ale málokdo to dělá," podotkla psycholožka.

Podle Prouzové jde o to se cílevědomě snažit, aby se člověk z "té díry vyhrabal". "Pokud to tak jednoduše nejde, pak přichází na řadu medikace, nebo návštěva praktika, psychiatra, psychologa," dodala psycholožka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz