Ekonomika

Úspora 100 miliard. Na tomhle budou jednotlivá ministerstva šetřit. PŘEHLED

Vláda Petra Fialy (ODS) začíná šetřit, schodek státního rozpočtu se ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) podařilo snížit o bezmála 100 miliard. Redakce TN.cz přináší přehled, jaké výdaje osekají jednotlivé resorty, aby vyšly správci společné kasy vstříc.

Bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) původně navrhovala schodek ve výši 376,6 miliardy korun, Stanjurův návrh, který ve středu schválil Fialův kabinet, je na 280 miliardách. Šetřit musejí všechna ministerstva. 

Ministerstvo vnitra

Oproti návrhu Babišovy vlády uspoří resort vnitra 4,1 miliardy korun. Na provozních výdajích seškrtalo ministerstvo 600 milionů, 1,9 miliardy se našlo odložením investic včetně těch policejních a hasičských.

Museli jsme uhasit požár rozpoutaný minulou vládou. Její rozpočet byl nezodpovědný, populistický a rozdával peníze, které stát nemá. Šetřit musíme, ale šetříme hlavně na provozu, ne na lidech,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Resort pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL) našel ve svém rozpočtu úsporu téměř 6 miliard. Šetřit se bude zejména na provozních a investičních výdajích (1,05 miliardy). Škrty se ale nedotknout sociálních služeb.

"Prioritou je využití dotací pro investice v sociální oblasti, na které máme pro rok 2022 vyhrazeno 1,3 miliardy korun z Národního plánu obnovy," řekl Jurečka. Dotace na výstavbu a rekonstrukci zařízení sociálních služeb se uhradí z nepoužitých peněz z minulých let. "Konkrétně se jedná o 1,9 miliardy korun,“ dodal ministr.

Související obsah

​Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství chce uspořit bezmála 3,5 miliardy korun. Částečně bude šetřit na platech a provozních výdajích resortu i podřízených institucí. "Je pro nás zásadní, aby se úspory nedotkly zemědělců a aby byla vždy zajištěna výplata dotací," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Krácena nebude výše výdajů na výzkumnou činnost, šetřit se bude i v oblastech, na něž je dostatek financí z minulých let a přispívá na ně dotacemi Evropská unie.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Ministerstvo školství ušetří 3,8 miliardy korun na platech a příslušenství v regionálním školství, dále 1,5 miliardy v oblasti investic do vysokých škol a investic do výstavby nových základních škol v okolí Prahy.

Související obsah

​"Resort školství byl s kolegy z ministerstva financí prakticky v každodenním kontaktu a věřím, že se nám podařil vyjednat kompromis, který se prakticky nedotkne škol ani žáků a studentů, ale přesto se podařilo najít významné úspory. Kromě těch se nám ale podařilo vyjednat několik významných navýšení oproti rozpočtu z loňského roku, především jde o nárůst běžných výdajů o 9 miliard na zajištění vzdělávání většího počtu žáků," řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Ministerstvo spravedlnosti

V rozpočtu resortu se našly úspory ve výši 1,85 miliardy korun. "A to zmrazením platové základny u soudců a státních zástupců a nenavýšením platů zaměstnanců o 1400 Kč. Celková úspora v platové oblasti činí 949 mil. Kč. V oblasti provozních výdajů, vyjma energií, resort přehodnotil jednotlivé priority na organizačních složkách, a to zejména v oblasti nákupu materiálu, služeb, majetku a oprav a zavádí nové elektronické nástroje s pozitivním dopadem na výdajovou stránku rozpočtu," řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Ministerstvo obrany

Úsporná opatření se nevyhnou ani ministerstvu obrany, které snížilo výdaje o 5,4 miliardy korun.

"Rozhodnutí podílet se solidárně na snižování rozpočtového schodku nic nemění na plánu dosáhnout výdajů na obranu ve výši 2% HDP do roku 2025. V rozpočtu se projevila nepřipravenost zakázek bývalým vedením ministerstva obrany, proto letos odložíme plánovanou první platbu na pásová bojová vozidla. O tyto peníze ale resort nepřijde," uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Související obsah

​Ministerstvo životního prostředí

Resort hodlá uspořit 682 milionů korun, nejvíc na provozu a národních programech. "Snížení částky v národních programech se nedotkne podkategorií, z nichž čerpají třeba záchranné stanice pro handicapovaná zvířata. Navíc se pro národní programy vynasnažíme maximálně využít zdrojů, jakým je Národní plán obnovy. Nevyhnuli jsme se bohužel ani programu Nová zelená úsporám. Zde se ale krácení nedotkne žadatelů, tedy především rodin snažících se uspořit energie," řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Ministerstvo kultury

Ministerstvo kultury našlo úsporu ve výši 922 milionů. "Ve srovnání s rozpočtem schváleným pro rok 2021 jde o snížení o 0,85 procent. Tato opatření se nijak nedotknou příspěvkových organizací ministerstva kultury (Národní muzeum, Národní divadlo, Národní galerie Praha, Valašské muzeum v přírodě a další)," napsala Petra Hrušková z tiskového oddělení resortu.

"Z toho 50 procent v odložených investičních výdajích, 33 procent v dotačních titulech a 15 procent v platech (nenavyšování platů) a 2 procenta v provozu," doplnila.

Související obsah

​Ministerstvo obrany

Resort kromě omezení slev v dopravě bude škrtat v provozních výdajích na běžných údržbových pracích silnic a železnic, zapojí také nespotřebované finanční prostředky. Do výše investic ministerstvo sahat nebude, celkem ušetří 9,1 miliardy korun.

"Úpravou výše slevy ze 75 procent na 50 procent se sníží deficit státního rozpočtu v závislosti na tom, kolik bude v následujících letech cestujících ve veřejné dopravě. Od zavedení plošných od září 2018 stát zaplatil na kompenzacích dopravcům doposud přes 14 miliard korun. Nově upravené slevy vyjdou státní rozpočet až na 3,9 miliardy korun," uvedl mluvčí ministerstva František Jemelka.

Na odpovědi zbývajících ministerstev, které redakce TN.cz oslovila, čekáme.

Jak se na vládní úspory dívají občané?

Ministr financí Zbyňek Stanjura okomentoval schodek státního rozpočtu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz