Domácí

Kdo je ve vládě nejbohatší? Ministři odhalili své majetky

Nemovitosti, automobily, ale i dluhy. To vše zveřejnili ministři kabinetu Petra Fialy (ODS) v majetkových přiznáních. Ukázalo se, že nejmovitější je ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podívejte se, jak jsou na tom další členové vlády včetně premiéra.

Nejbohatším členem bývalé vlády byl, nepřekvapivě, její předseda Andrej Babiš (ANO). V současném kabinetu největším majetkem disponuje ministr průmyslu a obchodu, jak vyplývá z majetkových přiznání, která získaly Seznam Zprávy od většiny ministrů i premiéra.

Majetkové přiznání nedodal ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Petr Fiala (ODS) –⁠ předseda vlády

Fiala má rodinný dům v Brně, který s manželkou nabyli po jejích rodičích. V Brně má také dva byty, z nichž jeden je získaný z dědictví a druhý koupený z úspor. Jižně od Brna má i zemědělskou půdu a na Vysočině zase chalupu.

Související obsah

​Na bankovním účtu má stovky tisíc korun, v majetkovém přiznání uvedl také úspory v podílových fondech ve výši 900 tisíc korun. Vlastní dva automobily, staré 7 a 9 let.

Vít Rakušan (STAN) –⁠ ministr vnitra

První místopředseda vlády a předseda hnutí STAN Rakušan má rodinný dům v Kolíně, kde žije se svou rodinou. Vlastní také polovinu zahrady v obci Bělá. Jeho majetek zahrnuje také automobil za 550 tisíc korun. Kromě toho má i dva překlenovací úvěry ve výši 5,7 milionu korun.

Ivan Bartoš (Piráti) – ministr pro místní rozvoj

Ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Bartoš vlastní byt v pražské Michli. Zároveň má hypotéku ve výši 1,2 milionu a dvě půjčky ve výši 250 tisíc a 350 tisíc korun.

Související obsah

Marian Jurečka (KDU-ČSL) – ministr práce a sociálních věcí

Šéf resortu práce a sociálních věcí má rodinný dům s pozemky v Rokytnici na Přerovsku, jejichž hodnota je 1,8 milionu korun. V majetkovém přiznání odkryl také úvěr ve výši 3,375 milionu korun.

Jozef Síkela (za STAN) – ministr průmyslu a obchodu

Síkela nouzi o majetek rozhodně nemá. Bývalý bankéř vlastní několik nemovitostí v Praze, mezi nimi dům na Smíchově, byt v Dejvicích (s parkovacím stáním), byt na Smíchově (se dvěma parkovacími místy) a také na Vinohradech (opět se dvěma parkovacími místy). Kromě toho má na Moravě v Hostějovicích chatu.

Má závazky vůči České spořitelně ve výši 15,7 milionu korun, pohledávky za působení v Erste Group ve výši zhruba 18 a půl milionu a pohledávky vůči rakouskému finančnímu úřadu ve výši zhruba 10 milionů korun. Vlastní také akcie rakouské obchodní banky Erste Group. V majetkovém přiznání uvedl také smlouvu o smlouvě budoucí na apartmán ve Špindlerově Mlýně.

Související obsah

Petr Gazdík (STAN) – ministr školství

Ministr školství se pochlubil rodinným domem a pozemky v obci Suchá Loz na Uherskohradišťsku. V tomtéž okrese, konkrétně v Bystřici pod Lopeníkem, má i rekreační domek se zahradou. V nedalekých obcích Nivnice a Bánov vlastní také pole. Kromě nemovitostí má automobil Škoda Superb za 750 tisíc korun.

Vlastimil Válek (TOP 09) – ministr zdravotnictví

Ministr zdravotnictví vlastní pozemky v brněnské Líšni a v Malešovicích v okrese Brno-venkov. Je také majitelem investičních listů společnosti ZFP Investments. Splácí hypotéku, a to ve výši 1,12 milionu korun.

Martin Kupka (ODS) – ministr dopravy

Ministr dopravy má rodinný dům v obci Líbeznice nedaleko Prahy, dále má čtvrtinový podíl na domě s pozemky v Jilemnici v Podkrkonoší. Vlastní podílové listy u investiční společnosti Generali Fond a Amundi CR. Na bankovním účtu má úspory ve výši 1,44 milionu korun. Mimo to má hypotéku 1,54 milionu korun.

Související obsah

Jan Lipavský (Piráti) – ministr zahraničních věcí

Šéf české diplomacie Jan Lipavský má na pražských Hradčanech podíl v družstvu k bytu, jehož hodnota se odhaduje na 5 a půl milionu korun.

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) – ministr zemědělství

Ministr zemědělství má rodinný dům s pozemky a pole v obci Těšetice na jihu Moravy, kde žije se svou ženou a čtyřmi dětmi.

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) – ministryně životního prostředí

Ministryně životního prostředí vlastní rodinný dům, ke kterému má pozemky, pole a vinice v Ratíškovicích na Hodonínsku na jihu Moravy. V majetkovém přiznání má také dluhopis u společnosti ČSOB.

Související obsah

Mikuláš Bek (STAN) – ministr pro evropské záležitosti

Muzikolog Mikuláš Bek má rodinný dům s pozemkem rovněž na jihu Moravy, konkrétně v Hajanech nedaleko Brna. Dále vlastní automobil v hodnotě 995 tisíc korun. Kromě toho má úvěr ve výši 750 tisíc korun a hypotéku téměř 6,5 milionu korun.

Martin Baxa (ODS) – ministr kultury

Ministr Baxa svůj majetek popsal stroze. V přiznání uvedl, že má úspory a cenné papíry v hodnotě jednotek milionů korun.

Pavel Blažek (ODS) – ministr spravedlnosti

Zato ministr spravedlnosti zveřejnil dlouhý výčet svého majetku. Se svou manželkou vlastní polovinu dvou rodinných domů v Brně. V brněnské části Líšeň má navíc pozemek, další pozemky a pole pak nedaleko Brna v obcích Rojetín a Březina.

Související obsah

​Dále je majitelem tří bytů v Mariánských Lázních, bytu na Žižkově v Praze a dalšího v Janských Lázních. Na bankovním účtu má 2,1 milionu korun. Vlastní akcie společnosti Slide, a. s., a má podíl 1 % společnosti Stavební bytové družstvo Šumperk.

Kromě toho má závazek ve výši 927 tisíc korun vůči věřiteli Petru Vencálkovi.

Helena Langšádlová (TOP 09) – ministryně pro vědu, výzkum a inovace

Ministryně Langšádlová má rodinný dům a pozemky v Černošicích ve středních Čechách, kde žije se svým manželem.

Michal Šalomoun (za Piráty) – ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády

Michal Šalomoun vlastní byt v Třebíči, kde také žije. V obci Hroznatín na Třebíčsku má pozemky, pole a rybník a disponuje také pozemkem v nedalekých Čáslavicích.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz