Domácí

Nejvyšší platy státních úředníků: Mynář a exšéf Lesů ČR jsou rekordmany odměn

Portál Hlídač státu společně s platformou Platy úředníků zveřejnil roční příjmy nejvyšších státních zaměstnanců za uplynulé roky. V souvislosti s tím zmínil hned dva rekordmany v oblasti odměn. Jedním z nich je šéf hradní kanceláře Vratislav Mynář, druhým bývalý ředitel státního podniku Lesy ČR Josef Vojáček.

Mynář dokázal získat loni na odměnách 691 422 korun. Jak upozorňuje Hlídač státu, jde o čtyřnásobek průměrné úřednické odměny, resp. odměny pracovníka úřadu na vedoucí pozici (tedy ředitel úřadu, ředitel úseku a podobně). O rok dříve dostal Mynář bonus dokonce více než 800 tisíc korun. "V případě, že bychom tuto odměnu porovnávali třeba s obvyklými platy, pak se svou výší podobá těm, které se vyplácejí managementu příspěvkových organizací ze sektoru kultury," upozorňuje Hlídač státu.

Dalším rekordmanem je pak bývalý ředitel státního podniku Lesy České republiky Josef Vojáček, který si na odměnách za loňský rok přišel téměř na 5,5 milionu korun. Jde o více peněz, než činil jeho hrubý roční plat (3,1 milionu korun). "Nejenže je poměr platu a odměny přinejmenším neobvyklý, zarážející je i to, že tak vysoké odměny by si jistě zasloužil výkonný manažer s vynikajícím plněním svěřených úkolů, a ne osoba, která byla ke konci roku odvolána pro manažerská pochybení," uvádí portál.

Nejvyšší základní platy se pak objevují v bankovním sektoru, kde je možné vydělat i bez odměn více než 5,5 milionu korun.

Související obsah

Kancelář prezidenta republiky

Rekordmanem mezi lidmi obklopujícími prezidenta Miloše Zemana je již zmiňovaný hradní kancléř Vratislav Mynář, který si za loňský rok dokázal i s odměnami vydělat 2 646 910 korun. Jeho hrubý příjem činil 1,95 milionu korun.

Ředitel administrativní sekce si loni přišel na 1,4 milionu korun hrubého platu, na odměnách získal dalších 443 tisíc. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vydělává ze sledovaných pozic nejméně, a to 1,28 milionu korun. Necelých 240 tisíc korun z této částky připadá na odměny.

Poslanecká sněmovna a Senát

Šéf Kanceláře Poslanecké sněmovny si přijde ročně na zhruba 1,68 milionu korun hrubého, vedoucí senátní kanceláře vydělává 2,14 milionu korun. Téměř půl milionu korun připadá na odměny.

Vláda a ministerstva

Co se ministerstev týče, tak například šéf resortu financí Zbyněk Stanjura (ODS) si podle portálu přišel během první poloviny měsíce na téměř 95 tisíc korun. K tomu získal na odměnách asi 12 tisíc korun. Průměrný roční hrubý příjem na této pozici činí zhruba 2,57 milionu korun. Na velmi podobné částky dosahují i šéfové dalších ministerstev.

Nejvyšší orgány justice

Velmi dobře finančně ohodnocení jsou i zástupci justice. Předseda Nejvyššího soudu si za rok vydělá přes tři miliony korun. Na odměnách si přišel na dalších 618 tisíc korun. Jeho zástupce za 11 měsíců svého působení získal příjem téměř 2,7 milionu korun. Na téměř čtyři miliony korun hrubého pak loni dosáhl předseda Ústavního soudu.

Ostatní ústřední orgány státní správy

Na 2,9 milionu korun si za loňský rok přišel předseda rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Na podobnou částku dosáhl i šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Zhruba o milion méně vydělá ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Předseda Správy státních hmotných rezerv loni získal 2,3 milionu korun.

Související obsah

Další státem zřízené instituce

Na 1,35 milionu korun si během necelých osmi měsíců i s odměnami přišel ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS). Roční hrubý příjem guvernéra České národní banky vychází na 5,87 milionu korun. Jde přitom o základní plat bez odměn. Astronomické částky ale vydělávají i jeho zástupci (zhruba 4,7 milionu korun) nebo členové bankovní rady (okolo 4 milionů korun). Na pozici šéfa České obchodní inspekce (ČOI) nebo Grantové agentury ČR si můžete přijít na zhruba dva miliony korun hrubého. O půl milionu více vydělá generální ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Ostatní

Na portálu Platy úředníků najdete údaje i o dalších institucích, které spadají pod jednotlivá ministerstva. Kompletní přehled platů k jednotlivým pozicím podle oblastí působení najdete zde.

K aktuálnímu datu je na webu evidováno více než 4 600 jednotlivých "úřednických" pozic za roky 2016 až 2021. Platy a odměny za kalendářní rok 2021 letos poskytlo přes 230 subjektů, které zaslaly údaje k více než 1 800 pozicím v managementu svých úřadů, organizací nebo podniků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz