Ekonomika

Spory ve vládě. Navzdory slibům část koalice volá po zvyšování daní

Ve vládní koalici vypukla válka. Členové vládních stran se totiž nemohou shodnout na tom, jakým způsobem řešit extrémní zadlužování státu. Podle některých se musí zvýšit daně. Jenže koaliční smlouva voličům slíbila, že se nic takového nestane. Podle politologů a ekonomů by vláda měla slib dodržet a hledat úspory spíš ve výdajích státu.

Zvýšit, anebo nezvýšit daně? To je otázka, která rozděluje vládní pětikoalici. "Válka s Ruskem změnila svět natolik, že je potřeba uvažovat i o takových mimořádných věcech, které vláda původně nezamýšlela, a to je i zvyšování daní," nechala se slyšet senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

"Nikomu z nás se do toho nechce. My za Starosty a nezávislé jsme dlouhodobě říkali, že třeba dodatečné zdanění zisků energetických firem a podobně si představit umíme, protože jejich zisky jsou opravdu enormní," vyjádřil se ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

"Na tento segment mohla být uvalena vyšší daň. Hovořili jsme o 25 procentech. Snad kromě vládní ODS jsme se shodli, že by to mohla být ta cesta," doplnil ho ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Související obsah

​Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) před časem přišel s tím, aby lidé s vysokými příjmy platili vyšší daně než doposud. Jenže už nyní samozřejmě platí rovnice, že čím víc peněz vyděláte, tím více na daních zaplatíte.

Pokud máte měsíční plat 38 tisíc korun, při 15% dani zaplatíte 5700. Když budete vydělávat 60 tisíc měsíčně, na dani zaplatíte už 9 tisíc měsíčně. Vyšší, 23% daň se v současnosti týká lidí, kteří mají příjem přes 155 tisíc korun. Ti zaplatí ještě více.

"Všichni jsme měli odhodlání, a to odhodlání bylo opravdu upřímné, že tu daňovou kvótu nezvýšíme a budeme ty úspory hledat na straně výdajů. Ale v této situaci, ve které jsme, musíme hledat i na straně příjmů," uvedl Jurečka.

Související obsah

Proti je ODS i opozice

S tím nesouhlasí například členové ODS. "Zvyšovat daně a brát peníze firmám a lidem, kteří je určitě dokáží utratit lépe než stát, tou správnou cestou není. Problém českých veřejných financí je dominantně na jejich výdajové straně," zdůrazňuje místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS).

"Myslím si, že v této chvíli zvyšovat daně je špatný krok. Je potřeba, aby se lidé nedostali do existenčních problémů," vyjádřil se poslanec Patrik Nacher (ANO).

​Podle ekonomů si zvýšením daní část vlády zřejmě chce usnadnit práci. Najít úspory by totiž podle odhadů trvalo i stovky hodin. "Zvyšování daní je určitě tou jednodušší cestou. Mnohem těžší je najít v rozpočtu úspory, ale to je přesně to, co vládní strany slibovaly. Řada voličů se teď cítí být obelhávána," tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

"Jsem zastáncem štíhlejší státní správy a motivování výkonných pracovníků prostřednictvím flexibilní složky platu," prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Možností, jak ušetřit, je podle některých politiků i omezení valorizace důchodů.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz