Domácí

Česko bude zemědělcům platit nižší dotace. Nebudeme konkurenceschopní, varují

Česko bude zemědělcům platit nižší dotace. Nebudeme konkurenceschopní, varují
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Podle návrhu ministerstva zemědělství stát v příštím roce vyplatí na národních zemědělských dotacích jen 2,7 miliardy korun. To je téměř o polovinu méně než v posledních letech. Částku ve středu schválil sněmovní zemědělský výbor, organizace tento krok kritizují.

Zemědělci, potravináři nebo lesníci v posledních letech dostávali v rámci národních zemědělských dotací pět miliard korun. Příští rok to však bude skoro o polovinu méně, sněmovní zemědělský výbor totiž ve středu schválil částku 2,7 miliardy korun. Redakci TN.cz o tom informoval mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Proti snižování peněz však protestují zemědělské organizace. "Nejsme z toho nadšení. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ještě nedávno za vládu sliboval, že tyto dotace se krátit nebudou. Nadějí je, že zemědělský výbor přijal doprovodné usnesení, ve kterém vyzývá ministra zemědělství, aby případné volné finanční prostředky použil k navýšení dotací. Už v minulosti se několikrát stalo, že v průběhu roku k tomu navýšení skutečně došlo, nebylo by to tedy nijak výjimečné," sdělil redakci předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Související obsah

​Podle svazu snížení dotací ohrozí hlavně takzvaný welfare chovaných zvířat – tedy jejich životní pohodu, stav dokonalého fyzického a psychického zdraví, kdy zvíře žije v souladu se svým prostředím. "Lepší podmínky pro zvířata jsou nyní v ohrožení. Ať už jde o větší prostor nebo volný výběh. Smutným příkladem jsou třeba klecové chovy slepic," vysvětlil Pýcha.

Snížení dotací se navíc dotkne i potravinářů, přičemž pro zemědělce je jejich podpora podle předsedy svazu ohromně důležitá. "V současné době již dochází k tomu, že někteří chovatelé redukují stavy zvířat, některé chovy dokonce plánují zrušit," dodal.

Související obsah

​Radost ze snížení národních zemědělských dotací nemá ani Agrární komora ČR. "Nacházíme se v situaci, kdy zemědělcům a potravinářům raketově rostou vstupní náklady. Přitom mají omezené možnosti promítnout je do cen, za které prodávají svou produkci. Výkupní ceny neurčují čeští zemědělci, ale volný trh. Domácí zemědělská prvovýroba se tak prodražuje a farmářům se stále méně vyplácí chovat hospodářská zvířata nebo pěstovat náročnější plodiny," uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Snížením objemu národních dotací tak farmáři přijdou o část příjmů, což podle Doležala přispěje k dalšímu snížení jejich konkurenceschopnosti na evropském i globálním trhu. "Apelujeme proto na vládu, aby objem dotací zvýšila na minimálně stejnou úroveň jako letos. Hrajeme tu o budoucnost českých potravin," upozornil.

Související obsah

​"Národní dotace dosud alespoň částečně kompenzovaly tržní ztráty zemědělců, v posledním období především chovatelů prasat a drůbeže. Pokud skutečně dojde ke krácení národních podpor, s čímž zásadně nesouhlasíme, mohou se zemědělci začít orientovat jen na investičně méně náročné a výnosnější aktivity, jako je pěstování obilovin nebo řepky. To bude mít vliv na pestrost krajiny a ubude také organické hmoty do půdy v podobě statkových hnojiv," uzavřel prezident komory.

Asociace soukromého zemědělství ČR naopak krok vlády vítá. "Je potřeba udělat inventuru národních dotací, některé jsou podle našeho názoru zbytečné a účelové. Rozhodnutí vlády snížit jejich objem má své opodstatnění," vyjádřil se pro TN.cz člen předsednictva asociace, který si přál zůstat v anonymitě.

Související obsah

"Výše národních zemědělských dotací pro příští rok vychází z aktuálních možností státního rozpočtu, který čelí mnoha nepříznivým okolnostem. V zemědělství i potravinářství však chceme zachovat všechny národní dotační programy jako doposud. Národní dotace navíc nejsou jediným zdrojem podpory. Další příspěvky mohou zemědělci a potravináři získat z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, protože tomu jsme na příští rok rozpočet o jednu miliardu navýšili. Tyto peníze tak pomohou žadatelům například s nákupem zemědělských strojů, zemědělské půdy nebo s náklady spojenými s úhradou pojištění," prohlásil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Farmáři v září protestovali proti dotační politice:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz