Zahraničí

Čínu sužují masivní protesty. Obyvatelé jsou zoufalí z proticovidových opatření

Neobvykle velké protesty vyvolává v posledních dnech v Číně politika nulové tolerance vůči covidu-19. Tamní úřady se totiž rozhodly ještě zpřísnit proticovidová opatření. Země zavřela nákupní střediska, parky a omezuje pohyb lidí. Přesto měla ve čtvrtek největší počet nakažených od začátku pandemie.

Během násilných střetů mezi dělníky a úředníky v továrně společnosti Foxconn, největšího dodavatele amerického výrobce mobilních telefonů, létalo i zábradlí. Protesty vyvolalo další zpřísnění proticovidových opatření, které zhoršuje pracovní podmínky zaměstnanců.

Čínské úřady stále prosazují nulovou toleranci vůči covidu a v zemi zavádějí přísné lockdowny. Nejdůležitějším nástrojem pro kontrolu obyvatel je mobilní aplikace, bez které se Číňané už v běžném životě neobejdou.

Související obsah

​"V momentě, kdy barva ve zdravotním kódu zčervená nebo se dostane na žlutou barvu, tak jim znemožní využívat veřejné služby, pohyb na veřejných prostranstvích, kolikrát i vstupy do obchodních center, využívání veřejné dopravy, taxíku," vysvětluje sinolog David Gardáš.

Čínské úřady na některých místech dokonce budují střediska, kde mají v plánu izolovat desetitisíce infikovaných. I přes všechny dosavadní kroky Čína zažívá v posledních dnech největší nárůst nakažených od začátku pandemie.

Za poslední týden se počet infikovaných oproti předchozímu týdnu zdvojnásobil. "Počet evidovaných nových infekcí neustále stoupá. Od začátku listopadu evidujeme v celé zemi 1 253 000 případů nákazy," uvedl Národní úřad pro kontrolu a prevenci nemocí v Číně.

Související obsah

​Úřady v některých částech hlavního města staví železné ploty, které mají udržet obyvatele v jejich domech. Ven se dostanou jen pomocí testů. "Myslím, že jsou v Číně se svou nulovou tolerancí až příliš ambiciózní, a proto se uchylují k neustálým lockdownům i přesto, že mají poměrně málo mrtvých," vyjádřila se infektoložka Annelies Wilder-Smithová.

"I samotná Světová zdravotnická organizace varuje, že Čína musí přehodnotit svůj přístup k řešení covidu. Momentálně už je takřka jisté, že je to spíš nástroj sociálního inženýrství než pomáhání populaci od toho, aby se nakazila," upozorňuje Gardáš.

Neustupující opatření mají vliv i na ekonomiku země. Podle předběžných odhadů OECD by měl roční ekonomický růst Číny být o dva procentní body nižší, než se předpokládalo.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz