ŠÍŘENÍ KORONAVIRU

Vláda schválila nová pravidla nošení roušek i rozvolnění na hranicích

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Kristýna Vondřichová
Publikováno 18. 5. 2020
Téma:

Vláda dnes rozhodovala o uvolnění režimu na hranicích. Zabývá se také další pomocí živnostníkům a nájemcům. Již od úterý se roušek zbaví lidé v kancelářích a pracující v těžkých podmínkách. Změní se také systém financování nemocnic a zdravotnických zařízení.

Hlavní události

- V Česku je 8586 potvrzených případů nákazy koronavirem. Z toho 5641 infikovaných se podařilo vyléčit. 297 lidí zemřelo

- Ministr Vojtěch (za ANO) spolu s epidemiologem Rastislavem Maďarem a hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou popsali podmínky pro provozy a činnosti, které od 25. května obnoví svou činnost

- V jedné z pražských školek se potvrdil koronavirus u druhého dítěte

- Rakousko od půlnoci ze soboty na neděli otevřelo všechny hraniční přechody s Českem

- Od úterý se některá další povolání zbaví roušek. Kontroly na hranicích s Rakouskem budou pokračovat ještě v následujícím týdnu, od 8. 6. skončí úplně. Bude vypracován seznam rizikových a nerizikových zemí a lidé, kteří přicestují z rizikové země, budou povinni mít potvrzení, že nejsou pozitivní na Covid-19

- Vláda schválila nový program na pomoc živnostníkům, za úvěry bude ručit stát. Program Covid-Nájemné má pomoci také nájemcům, kteří kvůli koronavirové krizi nemohou řádně platit nájemné

- Celosvětově se koronavirem nakazilo více než 4,8 milionu lidí, zemřelo přes 316 tisíc nemocných. Vyléčilo se přibližně 1,9 milionu lidí

 

Vláda schvália pokračování programu na pomoc živnostníkům - Covid III. Podle ministra Havlíčka se čekalo mimo jiné na rozhodnutí Evropské komise. Tým ministerstva financů, průmyslu a finančních institucí pracoval na realizaci projektu nonstop od pátku po celý víkend. Firmy do 250 zaměstnanců získávají 90% záruku, společnosti od 250 do 500 pracovníků mohou využít 80% záruku.

 

Garantem je ministerstvo průmyslu a obchodu. Program má být rychlejší než doposud, kontroly od záruční banky byly zrušeny. "Stát nikdy nemůže garantovat, že úvěr u konkrétní banky bude schválen," podotýká Havlíček. "Státní podpora v rámci úvěru je aktuálně pouze v režimu záruky," doplnil. Počet přihlášených dle Havlíčka dalece přesáhl možnosti původního programu.

 

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Šíření Covid-19 - 18.5.

22:59

Súdánský viceprezident má koronavirus

Jihosúdánský viceprezident Riek Machar má pozitivní testy na Covid-19. Nakazila se i jeho manželka Angelina. Informovala o tom viceprezidentova kancelář.

22:37

Američané chtějí testovat obyvatele v 25 oblastech

Americká centra pro kontrolu nemocí plánují v létě otestovat až 325 tisíc občanů z 25 metropolitních oblastí na protilátky proti Covidu-19. Testování by mělo začít v červnu nebo červenci.

22:07

 

Schválen byl také program Covid-Nájemné. Patří podle Havlíčka mezi nejnáročnější programy, protože se týká státu, pronajímatelů i nájemců. Nájemci, kteří platí komerční nájemné a nemohou podnikat, mají možnost využít 50% možnost kompenzace nájemného za měsíce duben, květen a červen.

 

Program je zaměřen zejména na malé a střední firmy a živnostníky. Maximální výše podpory je 10 milionů korun. Nájemců, kteří platí nájemné státnímu subjektu, se program týká také. Státu bude automaticky odpouštět 30 %. Nesmí se však jednat o nájemce, který má jakoukoli osobní či pracovní vazbu k příjemci.

  

 

Program Czech Rise UP má za úkol nastartovat trh a nabídku produktů na něm. Týká se zejména firem, které se zabývají výrobou ochranných a zdravotnických prostředků. Na ošetřovné pro OSVČ padne ze státního rozpočtu 2,5 miliardy korun, chodí 70 tisíc žádostí měsíčně. Správa hmotných rezerv se stala železnou zásobou pro jednotlivá ministerstva a kraje. Bude připravený seznam potřeb na jeden měsíc pro všechny resorty, který přijde na více než jednu miliardu korun, a zároveň se objednají u výrobců, kde budou uloženy v "pohotovostní zásobě". Týká se to produktů s expirační dobou.

 

Správa hmotných rezerv se stane také centrálním nákupem pro všechny rezorty mimo období epidemie. Zajišťování zkoušek z profesních kvalifikací pro hospodářské subjekty by se měly podle Havlíčka prodloužit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce v systému úhrad zohlednit náklady spojené s péčí o pacienty pozitivní na Covid-19 a další výdaje nemocnic a zdravotnických zařízení kvůli koronaviru. Vojtěch požaduje vydání tzv. kompenzační vyhlášky, která by toto řešila. Výpadek produkce by stát kompenzoval zhruba miliardou korun.

 

 

To má dát lékařům a dalším možnost "dohnat", co kvůli Covid-19 zameškali. Na 373 miliard korun by mělo ministerstvo zdravotnictví vynaložit na veškeré kompenzace a odměny zdravotníkům. Zákon bude předkládán v legislativní nouzi Poslanecké sněmovně, a to příští týden. Vláda schválila, že Chytrá karanténa přejde pod ministerstvo zdravotnictví. Do 25. května předloží ministerstvo zdravotnictví konkrétní plán.

 

Plánovaná poslední vlna rozvolnění na 25. května - počet lidí na hromadných akcí do 300, otevření restaurací a další, podle Vojtěcha platí. Nošení roušek také už nebude povinné. Lidé, kteří pracují v kanceláři nejméně 2 metry od jiné osoby, nebudou muset od úterý 19. 5. nosit roušky.

 

 

Ty nebudou povinné ani pro ty, kteří pracují ve velkém horku a zátěži. Důvodem, proč pro žáky platí jen 1,5 m je podle Vojtěcha ten, že třídy bývají menší než kanceláře a dvoumetrové rozestupy se tam udržují problematičtěji. "Asi nikdo nebude chodit po firmách a kontrolovat nějaké rozestupy. Je to na uvědomění každého," prohlásil Vojtěch s tím, že nejdůležitější bude nadále hygiena. Zaměstnavatelé by měli pracoviště přizpůsobit opatření.

 

Od 8. 6. by měl podle Vojtěcha být sestaven seznam rizikových a nerizikových zemí. Lidé při cestě z rizikových budou muset mít potvrzeno, že nejsou pozitivní na Covid-19. "V tuto chvíli jsme opatrnější v tomto směru," řekl Vojtěch k tématu otevření hranic s Rakouskem. Během příštího týdne budou ještě probíhat kontroly, od 8. 6. už ne. Na reportáž TV Nova se podívejte ZDE: 

 

 

Přímý kapitálový vstup do společnosti Smartwings byla podle Havlíčka až poslední možnost. "Vždycky jsme upřednostňovali záruční program. Pokud by selhal, hovořili jsme o úvěru. Poslední možnost, vzhledem k tomu, že si nepřejeme krach a insolvenci této společnosti, by mohl být případný kapitálový vstup," popsal. Nákup podílu ve Smartwings dle jeho slov zvažoval v symbolické částce. Vyvrátil tak tvrzení ministryně Schillerové (za ANO), že by mělo jít o jedinou možnost.

 

Oddlužení státních nemocnic je dle Vojtěcha záležitostí státu. Nastavená úhradová vyhláška je prý neaktuální a je třeba ji přizpůsobit současnému stavu financování nemocnic a zdravotnických zařízení.

 

 

 

Dětem na dětských táborech bude měřena teplota a v případě podezření na nákazu je na odpovědnosti daných provozovatelů, aby kontaktovali hygienickou stanici, řekl Vojtěch. Zběžná prohlídka, která odhalí symptomy, je podle něj plně ve schopnostech provozovatelů dětských táborů.

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) informoval, že léčba Remdesivirem měla u dalších dvou pacientů dobré výsledky. “Mám radost, že se nám daří pro pacienty s Covid-19 zajistit nejmodernější dostupnou péči. Povolili jsme dočasné použití léku na osm měsíců pro dospělé a děti od 12 let na plicní ventilaci,“ uvedl v neděli.

 

 

 

V neděli se setkal premiér Andrej Babiš (ANO) s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, aby jednali o obnově evropské ekonomiky po krizi a o roli víceletého rozpočtu EU.

 

“Důležité bude zajistit rovné podmínky všem a shodnout se rychle. Důležitou roli v této době hrají i národní rozpočty. Ne všechny národní rozpočty však mají stejné možnosti. Nebudeme ale souhlasit, aby rozpočtově odpovědné státy ručily za ty, které se odpovědně nechovaly,“ prohlásil Babiš. Hlavní jsou podle něj investice.


Od půlnoci ze soboty na neděli otevřelo Rakousko všechny hraniční přechody s Českem. Kontroly kvůli koronaviru budou už pouze namátkové, ne každého řidiče policie zkontroluje. K úplnému otevření hranic by mělo dojít 15. června, uvedla agentura APA.

Mariánskolázeňská nemocnice potvrdila pokles počtu nemocných, podívejte se na reportáž: 

 

V jedné z pražských mateřských škol se potvrdil koronavirus již u druhého dítěte. Více v reportáži TV NOVA:

TN.cz