Epidemie Covid-19

V Česku zemřel člověk nakažený koronavirem, celkem už je 1120 potvrzených případů

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 22. 3. 2020
Téma:

V sobotu v půl dvanácté v noci přistálo letadlo z Číny se 100 tunami zdravotnického materiálu. Počet nakažených v Česku stoupl na 1120. Z nákazy se vyléčilo 6 lidí, 19 jich zůstává ve vážné stavu na JIP. Žena, která je autorkou nahrávky, která varovala před údajnou karanténou celého Česka, se sama přihlásila policii. V Itálii platí přísný zákaz vycházení, továrny jsou zavřené. Karanténní opatření v Česku by měla skončit v polovině dubna. V Česku kvůli koronaviru zemřel první pacient, mělo by jít o muže, který byl hospitalizován v Nemocnici Na Bulovce.

- V Česku zemřel kvůli koronaviru první člověk, jedná se o 95letého muže, který byl hospitalizován v Nemocnici Na Bulovce

- Karanténní opatření v Česku by podle ministra zdravotnictví měla skončit v polovině dubna, na přelomu května a června by se pak měly znovu otevřít školy

- Počet nakažených v Česku vzrostl na 1120, vyléčilo se 6 lidí. Testům na Covid-19 se podrobilo 15 584 lidí, 19 nakažených je ve vážném stavu na JIP

- Podle Prymuly nemusí být Čechům umožněno vycestovat na zahraniční dovolenou i další dva roky. V tom letošním budou tak zřejmě muset vzít zavděk tuzemskými možnostmi

- Šít roušky pomáhají i známé osobnosti. Zapojila se Marta Jandová i Lucie Bílá. Policisté, hasiči i další členové integrovaného záchranného systému se snaží s koronavirovou krizí bojovat humorem a internetem šíří novou výzvu

- V noci na neděli přistálo letadlo z Číny, přivezlo 100 tun zdravotnického materiálu a ochranných prostředků, které se budou dělit podle nového systému, nejprve ministerstvo zdravotnictví zásobí vlastní nemocnice, poté poputuje dodávka do krajů

- Pardubický hejtman Martin Netolický vyzval premiéra Babiše, aby odvolal Adama Vojtěcha a na jeho místo povolal dosavadního náměstka Romana Prymulu. Podle premiéra na podobné kroky není čas

- Roman Prymula odpověděl na otázky ohledně rozdělování respirátorů. Andrej Babiš o něm prohlásil, že zbytečně děsí lidi

- Žena, která vyděsila Česko nahrávkou, v níž varovala před údajným totálním zákazem vycházení a uzavřením České republiky, se sama přihlásila policii

- Situace v Itálii je kritická, tamní vláda uzavřela továrny a zavedla přísný zákaz vycházení

- Do Česka putuje experimentální lék na koronavirus. Na jeho vývoji pracoval tým, který vedl Čech

- Po dobu trvání nouzového stavu je možné používat i propadlé doklady, pokud jejich platnost skončila po 1. březnu. Senioři také nemusí pro důchod osobně, mají možnost poslat "zástupce", kterému dají plnou moc

- Německo zvažuje zavedení nařízení, podle kterého by nově bylo zakázáno setkávání více než dvou lidí

 

Žijete ve Velké Británii? Ozvěte se nám na mail zpravy@nova.cz. Děkujeme

 

V neděli přišla velmi smutná zpráva, v Česku zemřel kvůli koronaviru 95letý muž, který byl hospitalizován v Nemocnici Na Bulovce.

 

Pacient byl na standardním lůžku na infekční klinice. Trpěl řadou zdravotních problémů, jako chronické srdeční selhání, chronická ischemická choroba srdeční a měl kardiostimulátor. "Důvodem úmrtí bylo celkové vyčerpání orgánových rezerv u pacienta s četnými interními komorbiditami," uvedl ošetřující lékař Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

 

Od sobotních 18:00, kdy bylo v Česku zaznamenáno 995 případů, do nedělních 18:00 stoupl počet nakažených koronavirem na 1120. Za 24 hodin tak přibylo 125 případů.

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i jeho náměstek Roman Prymula promluvili o opatřeních, která platí v Česku v souvislosti s koronavirem. Karanténní opatření by se prý měla začít uvolňovat v polovině dubna. Na hranicích by k jejich zrušení či zmírnění mělo podle Prymuly dojít později. Vojtěch řekl, že opětovné otevření škol by mělo proběhnout na přelomu května a června, jako poslední zrušené preventivní opatření.

 

Podle portálu Bild.de se německá kancléřka Angela Merkelová a premiéři jednotlivých spolkových zemí shodli na přijmutí dalších bezpečnostních opatření. Nově, pokud se opatření schválí, by mělo být zakázáno setkávání více než dvou lidí. Výjimku by měly dostat rodiny. Zároveň se má uvažovat o uzavření restaurací a hospod.

 

V neděli večer navíc podle portálu s odkazem na mluvčího vlády zamířila německá kancléřka Angela Merkelová do karantény. Nákaza se měla potvrdit u jejího lékaře.

 

 

Z koronaviru se v Česku vyléčilo už šest lidí, další však zůstávají ve vážném stavu. V Nemocnici Na Bulovce je na jednotce intenzivní péče pět pacientů s Covid-19, dalších 10 je na standardních pokojích. Nemocnice má pro infekční případy největší kapacitu. Pro nakažené koronavirem jsou připravena tři lůžková oddělení a jedno speciální, vyhrazené pro nakažené děti. Na JIP je k dispozici 11 lůžek a Bulovka se kapacity snaží neustále navyšovat. Nemocnice stále přijímá maminky k porodům a onkologičtí pacienti jsou umístěni v oddělených částech, aktuální situace pro ně nic nemění.

 

 

On-line reportáž

Nouzový stav kvůli Covid-19

23:06

Lék Remdesivir je pro kriticky nemocného pacienta schválený, vše s výrobcem je domluvené, ale fyzicky zatím není v ČR. Dorazit by měl v řádů hodin až dní, uvedl Vojtěch.

23:03

"Pokud byl zdravotník v kontaktu s infekčním pacientem a má negativní test, bude-li nosit ochranné prostředky, může na oddělení dále pracovat, ale bude dál testován. Pokud bude testování pozitivní, musí do karantény. Zdravotníky potřebujeme funkční. Rozhodli jsme se takto, jinak by to znamenalo zásadní ohrožení práce některých oddělení. Odborníci se shodli, že není nutné vyžadovat povinnou čtrnáctidenní karanténu automaticky pro každého zdravotníka, který se dostane do kontaktu s nakaženým," vysvětlil ve Střepinách ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

22:54

V tuto chvíli máme podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha 83 hospitalizovaných, na umělé plicní ventilaci je 14 pacientů, jeden je připojen na mimotělní oběh.

 

Internetem se šíří výzva, kterou sdíli pracovníci složek Integrovaného záchranného systému ČR. Jejím cílem je vnést lidem, kterým epidemie koronaviru vzala řadu oblíbených činností a možnost, jak se odreagovat, trochu humoru. Hasiči i policisté v krátkých videích tančí na titulní píseň z filmu Krotitelé duchů a po splnění výzvy nominují další členy IZS, aby se k taneční výzvě přidalil.

 

 

Tři závažné případy koronaviru v sobotu přijala také Fakultní nemocnice u Svaté Anny v Brně. Dva z nakažených pochází z Prostějova. "Během noci a dnes dopoledne k nám byli převezeni z anesteziologicko resuscitačního oddělení Nemocnice Prostějov další dva pacienti s onemocněním COVID-19, jejichž stav se zhoršil natolik, že museli být převezeni k nám a napojeni na plicní ventilátor. Jedná se o muže, jeden je ročník 1965 (pacient z noci) a druhý ročník 1959 (pacient z dnešního dopoledne). Aktuálně tedy máme na anesteziologicko resuscitační klinice tři pacienty s onemocněním COVID-19. Všichni jsou napojeni na plicní ventilaci a jejich stav je velmi vážný," řekla mluvčí nemocnice u Svaté Anny Dana Lipovská.

 

 

 

Pardubický hejtman Martin Netolický vyzval premiéra Andreje Babiše, aby odvolal ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a na jeho místo povolal stávajícího náměstka a uznávaného epidemiologa Romana Prymulu. "Není čas na odvolávání ministra zdravotnictví," reagoval na výzvu Babiš.

 

 

Roman Prymula zodpověděl některé z otázek týkajících se rozdělování ochranných prostředků. "Definovali jsme přesně, jaký typ respirátorů, patří které profesi. Ty "trojkové" respirátory jsou opravdu věnovány jenom těm pracovníkům, kteří jsou exponováni nějakému aerosolu, tedy lékařům na jednotkách intenzivní péče, tam, kde se používají ventilátory, stomatologům, kteří provádějí své zákroky a ostatním lékařům už stačí nepochybně respirátor třídy 2, tak jak to je schváleno Světovou zdravotnickou organizací," popsal Prymula, na jaká místa budou putovat "nejlepší" respirátory.

 

Podle Prymuly by epidemie mohla zpomalit při zhruba 8500 případech:

 

Respirátory 2. třídy poputují také k pracovníkům na kasách v supermarketech nebo řidičům v dopravních prostředcích. "V ostatních případech už stačí buď rouška, nebo respirátor třídy 1. Pokud všichni budeme mít roušku, tak to nebezpečí, že by se tady šířil virus v zevním prostředí, je poměrně malé a v aerosolu jako takovém virus přežívá tři hodiny. To znamená, že pokud opravdu budeme všichni dodržovat tyto principy, tak nám bohatě rouška, případně respirátor třídy 1, stačí," řekl Prymula. Na běžné občany by se prý mělo dostat také. Roušky jim budou rozesílány prostřednictvím České pošty.

 

 

Žena, která nahrávkou s falešnou nahrávkou o tom, jak se vláda chystá na uzavření Česka a ulice zaplní armáda, vyděsila obyvatele celé země, se sama přihlásila policii. Žena jako svůj zdroj uváděla mamku jedné své známé, která prý pracuje na ministerstvu. Autorku nahrávky od pátečního večera hledali policisté, nakonec se ale přihlásila policii sama, paniku prý šířit nechtěla. "Můžeme potvrdit, že autorka nahrávky se v doprovodu své advokátky přihlásila policistům. Nyní budeme zjišťovat bližší okolnosti případu. V průběhu vyšetřování nebudeme sdělovat žádné další informace," oznámila policie na svém twitteru.


Nahrávka s poplašnou zprávou vyděsila Česko.

   

"Rozhodnutí vlády je ukončit veškerou výrobní činnost na celém území, která není nezbytně nutná, zásadní, nepostradatelná, aby nám zaručila základní zboží a služby," řekl Conte v emotivním nočním vystoupení v televizi. Blíže se k opatřením nevyjádřil, dodal však, že obchody s potravinami a lékárny zůstanou otevřené.

 

Itálie přitvrzuje bezpečnostní opatření. Ulice má pomoci hlídat armáda. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

TN.cz