výsledky voleb 2020

Další kraje pokračují ve vyjednávání o koalicích, někde už znají hejtmany

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
4.10. 2020 14:36
Téma:

Krajské volby a první kolo senátních v sobotu skončily. Zatímco některé strany slaví, jiné jsou výsledkem zdrcené. Obzvlášť velký propad zaznamenaly tradiční levicové strany - KČSM a ČSSD. Obě partaje ztratily drtivou většinu svých mandátů. Naopak skokany krajských voleb se stali Piráti, STAN a hnutí SPD Tomia Okamury. V některých krajích probíhají naplno povolební jednání, například v Pardubickém kraji už se zástupci stran dohodli na podobě spolupráce, v Moravskoslezském kraji už je podoba koalice jasná. Středočeskou hejtmankou se stane Petra Pecková, koalice už je také dohodnutá.

Nejnovější vývoj

 

V Pardubickém kraji jsou jednání o možném rozdělení postů v pokročilé fázi. Dohoda je připravená, parametry smlouvy musí ještě schválit zastupitelské kluby koaličních stran. V pondělí by měli zástupci stran podepsat memorandum, koaliční smlouvu pak chtějí mít hotovou do konce týdne. Bližší informace chce možná koalice uvolnit v pondělí. Spolupráci projednávají 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a STAN.

 

Jasno už je také ve Středočeském kraji. "Právě jsme se společně všichni dohodli na široké koalici STAN (KDU-ČSL a SNK ED), ODS, Pirátů a Spojenců. STAN bude mít hejtmanku, na obsazení rady, výborů a komisí padla shoda. Nyní všichni projednají se svými stranickými kluby," zveřejnila kandidátka STAN na hejtmanku Petra Pecková.

 

Moravskoslezský kraj povede čtyřkoalice ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Strany se na tom dohodly v neděli odpoledne po vyjednávání. S výjimkou ČSSD všechny tři strany vedly kraj i v minulých letech v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem (ANO), který si svou funkci nadále ponechá.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Povolební situace a vyjednávání

20:57

Piráti slaví druhý nejvyšší počet hlasů, smutno je u sociálních demokratů

 

20:40

Jednání ve Středočeském kraji

 

20:17

Jednání na Vysočině

 

Na Vysočině možná dojde na přepočítávání hlasů. Zažádat o to zvažuje TOP 09, která v kraji kandidovala ve spolupráci s dalšími stranami. K pěti procentům, díky kterým by se dostaly do zastupitelstva, jim ale chyběl jeden jediný hlas.

 

Liberecký hejtman Martin Půta Starosty dotáhl v krajských volbách k vítězství potřetí a jednání o koalici začal hned v noci. Více se dočtete ZDE.

 

Na výsledky povolebního jednání v Pardubickém kraji se můžete podívat zde:

 

Ve volebních okrscích, které byly určeny pro voliče s Covidem-19 nebo preventivní kariérou, hnutí ANO pohořelo, jak upozornila Česká televize. V žádném kraji nezískalo u voličů hlasujících drive-in způsobem nejvyšší počet hlasů. Průměrně se jeho zisk pohyboval okolo 8,6 %.

 

Největší podporu mělo v karlovarském okrsku (18,5 %), Moravskoslezském (14,5 %) a Ústeckém (12 %). Nejmenší naopak v Libereckém (3 %) a Jihočeském (5 %). Nejvíc hlasů od voličů v karanténě dostaly strany TOP 09, STAN, ODS a KDU-ČSL.

 

Vyjednávání o koalicích

 

Hnutí ANO, které zvítězilo v 10 ze 13 krajů, má pozici nejistou. Podle odborníků nemá koaliční potenciál a se ziskem 22 % (v rámci celé ČR) nejspíš v řadě krajů posty hejtmanů nezíská.

 

Koalice bez ANO by mohla vzniknout například v Jihočeském kraji, kde zahájila ODS jednání s většinou demokratických stran. Dvojkoalici s ANO si ale lídr jihočeských občanských demokratů Martin Kuba neumí představit. ODS i ANO v kraji získaly stejný počet mandátů.

 

Výsledky voleb v krajích: ANO (většina krajů), STAN (Středočeský kraj), SLK (Liberecký kraj), ODS, STAN a VČ (Královéhradecký kraj)

 

V Pardubickém kraji sice zvítězilo ANO, dosavadní koalice ale získala přes 50 % hlasů. "Je to spiknutí, nechci říct neschopných, ale poražených stran," okomentoval prezident Miloš Zeman povolební situaci v Partii na TV Prima. Podle něj je podstatné, kdo ve volbách zvítězil a vítěz by měl mít nárok na hejtmanský post.

 

Ve srovnání s krajskými volbami v roce 2016 si ANO polepšilo o dva mandáty. Předtím jich získalo 176, nyní 178. Poměrně stabilní zůstali i lidovci, kteří spadli z 61 mandátů na 53 včetně těch, které získali pomocí společných kandidátek. Sami za sebe letos získali 33 mandátů, v minulých volbách 42.

 

Na reakci premiéra na výsledky voleb se můžete podívat v tomto videu:

 

Ztráty mandátů

 

Výsledky krajských voleb měly netvrdší dopad na tradiční levicové strany. ČSSD spadla ze 125 mandátů na 37, o drtivou většinu z nich tak přišla. V minulých volbách kandidovala ve všech krajích sama za sebe, letos v některých zvolila spolupráci s jinými stranami. V rámci společných kandidátech získala 9 mandátů, sama za sebe 28.

 

Komunisté obhájili z 86 mandátů pouhých 13, i u nich tak byl propad drastický.

 

Úspěšné strany

 

TOP 09 měla po volbách před čtyřmi lety 19 mandátů a všechny obhájila. V žádném regionu však nekandidovala sama. Do letošních voleb šla zřejmě s vědomím, že sama za sebe se velkého úspěchu dočkat nemůže a všech krajích proto vsadila na spolupráci s dalšími stranami.

 

Bude velká tendence vytvářet koalice bez hnutí ANO, tvrdí politolog Jan Kubáček. Více informací se dozvíte ve videu:

 

Největším skokanem letošních krajských voleb jsou jednoznačně Piráti. V roce 2016 získali pět mandátů, letos 99 z toho 91 sama za sebe a pouze osm v rámci společných kandidátek. Velmi si polepšili STAN, kteří z 38 mandátů skočili na 69.

 

SPD si oproti roku 2016 také polepšilo, obhajovalo 18 mandátů a získalo jich 35. Letos si navíc věřilo natolik, že ve všech krajích kandidovalo samo za sebe. V předchozích volbách získalo bez koaličního partnera jen dva mandáty z 18.

 

 

Občanští demokraté zvolili opačný přístup. Do minulých voleb šli bez partnerů jen sami za sebe a získali 76 mandátů. Letos v řadě krajů zvolili spolupráci, která se jim vyplatila a vynesla jim 46 mandátů. Dohromady jich získali 99, tzn. že 53 dostali v krajích, kde kandidovali sami za sebe.

 

Senátní volby

 

Senátní volby ještě ukončené nejsou, křeslo senátora má jisté pouze jediný kanditát, o zbylých 26 se příští týden utkají dva postupující kandidáti za každý obvod. Srovnávat úspěch a neúspěch s předchozími volbami do třetiny Senátu, které se uskutečnily před dvěma lety, se tak zatím příliš nedá.

 

Vzhledem k tomu, že Český statistický úřad přiřadil kandidáty, kteří v roce 2018 vyhráli senátorská křesla, ke stranám, které je do voleb navrhly, je tomu přizpůsobené i srovnání TN.cz. Pokud tedy politické straně do druhého kola postoupilo několik kandidátů, berou se v potaz jen ti, které ona sama navrhla.

 

 

Za hnutí ANO šel v roce 2018 do horní komory parlamentu jeden senátor. Do druhého kola se nyní dostalo osm kandidátů, kteří budou bojovat o senátorská křesla.

 

Ještě lépe si ve volbách vedly ODS a STAN. Oběma stranám postoupilo 10 kandidátů. Kdyby všichni z nich zvítězili, ODS by zůstala na stejném čísle jako v roce 2018. STAN by si polepšila o dvojnásobek, protože v roce 2018 získala pět senátorů.

 

Za KDU-ČSL postoupilo sedm kandidátů, přičemž před dvěma lety strana získala dva senátory. Do druhého kola se dostali tři sociálnědemokratičtí kandidáti - v druhém kole ve volbách v roce 2018 vyhrál jeden.

 

 

TOP 09 posílá do druhého kola tři kandidáty (v roce 2018 získala jednoho senátora), Piráti dva (i oni tehdy získali jedno křeslo). Za SPD a komunisty nepostoupil žádný kandidát, přičemž ani jedna strana v současném Senátu žádného zástupce nemá.

 

Volební účast

 

K volbám letos přišlo 37,3 % oprávněných voličů. V senátních volbách byla volební účast.36,7 %, v krajských činila bezmála 38 %. Srovnáme-li to s předchozími volbami, tak u senátních se jedná o pokles. V prvním kole v roce 2018 hlasovalo 42,3 % voličů. V krajských volbách v roce 2016 byla účast 34,8 %, takže letos mírně stoupla.

 

Zdeněk Linhart, který na Děčínsku kandidoval za STAN, je jediný z kandidátů, který se stal senátorem hned v prvním kole. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz