ON-LINE PŘENOS covid-19 v ČR

Česko hlásí 2631 nakažených. V USA zemřelo miminko s koronavirem

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 28. 3. 2020
Téma:

Celkem 2631 případů nákazy koronavirem má Česko. V sobotu zemřeli další dva lidé, celkem v ČR podlehlo nemoci 11 osob a 11 se uzdravilo. Celkem 227 lidí bylo k pátku hospitalizováno, ostatní jsou v domácím léčení. V USA zemřelo malé dítě, které mělo pozitivní test na koronavirus.

Hlavní události

- Počet nakažených v Česku je 2631, 11 infikovaných zemřelo. 11 pacientů se z nemoci vyléčilo, testům se podrobilo 36 374 lidí

- Prezident Miloš Zeman odmítl vyhlásit amnestii ve spojitosti s koronavirem

- V uzavřené oblasti na Olomoucku se zvýšil počet nakažených na 109

- Repatriace Čechů už vyšla stát na 50 milionů korun

- Ministerstvo zdravotnictví zpřísnilo pravidla pro domovy důchodců a lůžková zařízení

- V USA zemřelo ani ne roční dítě, které mělo pozitivní test na koronavirus. Úřady případ vyšetřují. Spojené státy už předstihly počtem nakažených Čínu i Itálii

- Celosvětově se nakazilo více než 630 tisíc lidí, nemoci podlehlo přes 29 tisíc pacientů. Počet vyléčených přesáhl 139 tisíc

 

V sobotu zemřeli další dva pacienti nakažení koronavirem. Celkem je tak v Česku 11 obětí nemoci, 11 lidí se úplně vyléčilo. Z celkového počtu 2631 případů nákazy koronavirem bylo k pátku hospitalizováno 227 lidí. Z nich pak 45 pacientů je v těžkém stavu, vyžadují vysoce intenzívní péči s plicní ventilaci nebo i mimotělním oběhem. Ostatní jsou v domácím léčení.

 

Ministerstvo zdravotnictví domlouvá otevření speciální armádní nemocnice v Těchoníně pro pacienty s koronavirem z domovů důchodců. Nemocnice je připravená na poskytnutí péče v izolovaném prostředí. Do plného provozu bude připravena do 12 hodin od rozkazu k aktivaci, deklarovala armáda.

 

On-line reportáž

Šíření Covid-19

22:52

V USA bylo na koronavirus pozitivně testováno už 113 805 lidí. Nejméně 1892 z nich zemřelo.

22:42

Smrt tak malého dítěte byla hlášena jen v Číně. Tamní miminko ale mělo vrozenou vadu a nákaza koronavirem mu zřejmě přitížila.

22:37

"Dosud nebylo zaznamenáno úmrtí dítěte spojené s Covidem-19. Rozběhlo se vyšetřování, které určí příčinu smrti," informoval lékař Ngozi Ezike.

 

 

V uzavřené oblasti kolem Litovle, Uničova a Červenky na Olomoucku se zvýšil počet nákaz na 109 případů. V Litovli narostl o 20 na celkem 72 nemocných a v Uničově o sedm na 37, uvedl Olomoucký kraj.

 

Ministerstvo zdravotnictví řeší narůstající počet nakažených seniorů. "Domluvili jsme kapacity na Bulovce, v Nemocnici Na Františku, lázních Toušeň a v Těchoníně pro pozitivní osoby z domovů důchodců. Celkem je to 329 lůžek. Budou tady mít plnou péči a zamezíme přenosu," uvedl v sobotu dopoledne ministr zdravotnictví Vojtěch Adam (za ANO).

 

 

Prezident Miloš Zeman odmítl podnět na vyhlášení plošné amnestie ve spojitosti s výskytem koronaviru. "Prezident republiky tento podnět odmítl, protože je narozdíl od svých dvou předchůdců zásadním odpůrcem plošné amnestie. Kromě toho tento podnět považuje za škodlivý vzhledem k současné epidemiologické a ekonomické situaci," vysvětlil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Za návraty Čechů, kteří po uzavření hranic uvízli v zahraničí, zaplatila Česká republika už 50 milionů korun. Další lety se připravují na příští týden.

 

Ve Spojených státech přibylo za pátek 18 691 nakažených, v zemi je celkem 104 256 případů koronaviru. Zemřelo 1704 lidí. Mezi oběťmi je ani ne roční dítě z Chicaga, jeho smrt už vyšetřují úřady.

 

Kritická situace zůstává v Itálii a Španělsku. V obou zemích za poslední den přibylo kolem 6000 nových pacientů a zemřelo 889 respektive 674 lidí. Celkový počet mrtvých v Itálii už přesáhl 10 tisíc osob.

 

Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz