Šíření koronaviru

Rakousko znovu otevře hranice s Českem. Cizince k sobě pustí i Itálie

Lucie Staničková
Lucie Staničková
16.5. 2020 6:44
Téma:

Rakousko otevře od sobotní půlnoci všechny hraniční přechody s Českem. Itálie přibližně po třech měsících začala uvolňovat opatření, která zavedla kvůli šíření koronaviru. Od 3. června tak otevře své hranice a bude možné cestovat do i ze země.

Hlavní události

- V Česku evidují hygienici celkem 8455 nakažených. Uzdravilo se 5422 pacientů, zemřelo 296 infikovaných

- Ministr Vojtěch spolu s epidemiologem Maďarem a hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou popsali podmínky pro provozy a činnosti, které od 25. května obnoví svou činnost

- Dětské tábory začnou od 27. června. Jaká pravidla pro ně platí, zjistíte zde

- Roušky nebudou na veřejnosti povinné už od 25. května, rozestupy se však budou dodržovat i nadále

- Itálie od 3. června zruší všechna omezení týkající se pohybu a otevře své hranice

- Celosvětově se koronavirem nakazilo více než 4,6 milionu lidí, více než 308 tisíc infikovaných zemřelo. Z nemoci se vyléčilo přes 1,7 milionu pacientů

 

Rakousko od půlnoci ze soboty na neděli otevře hraniční přechody s Českou republikou. "Zlepší se tak situace zejména u dojíždějících a osob v příhraniční oblasti," informovala rakouská APA.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Boj s Covid-19

22:13

Aktuální situace v Moravskoslezském kraji

21:22

Španělsko otevře některá letiště

Španělsko znovu otevře některá mezinárodní letiště na několika ostrovech a na jihu země. Oznámil to v sobotu ministr dopravy José Luis Abalos s tím, že podrobnosti vláda uvede v neděli. Otevřít by se měla letiště na Tenerife, Menorce, v Seville či Alicante. Postupně se budou uvádět do provozu další.

20:47

Předseda hnutí SPD Okamura o termínech maturit a přijímacích zkoušek na vysoké školy

 

Kontroly kvůli epidemii koronaviru budou už jen namátkové a ne každého řidiče policie na hranicích zkontroluje, uvádí APA.

 

Italská vláda podepsala dekret, který umožní cestovat do i ze země od 3. června. Po přibližně třech měsících se tak v zemi začínají uvolňovat jednotlivá opatření, která vláda zavedla kvůli šíření koronaviru. Informovala o tom britská BBC.


V květnu byl v České republice denní přírůstek nakažených novým typem koronaviru vždy nižší než sto. Nejvyšší počet nakažených hlásí stále Praha. Více než tisíc případů nákazy evidují také v Moravskoslezském kraji a ve středních Čechách.

 


Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), hlavní hygienička Jarmila Rážová a epidemiolog Rastislav Maďar představili v pátek na tiskové konferenci podmínky a hygienická pravidla pro jednotlivé provozy a činnosti, které se obnoví od 25. května.


Lidé budou moci znovu navštívit například aquaparky, koupaliště nebo bazény. Fungovat začnou také solária a wellness centra. Od 25. května se rovněž obnoví návštěvy v pečovatelských domech a domovech pro seniory.


Roušky se budou nosit pouze ve vnitřních prostorách staveb a v MHD. I nadále se však bude klást důraz na prevenci, opatrnost a osobní zodpovědnost.

 


Rozhodující budou podle Rastislava Maďara epidemiologická data z následujícího týdne. "Všichni samozřejmě doufáme, že ta data se nám zásadně zhoršovat nebudou. Prosím, ještě vydržme," řekl Maďar.

 

Ve světě se koronavirem nakazilo více než 4,6 milionu lidí. Nejvíce zasaženou zemí jsou stále Spojené státy. V zemi je 1, 4 milionu infikovaných pacientů. Počet obětí se vyšplhal na více než 88 tisíc. Na druhém místě je pak Španělsko s více než 274 tisíci nakaženými a zhruba 27 tisíci úmrtí.

 

Otevřou se všechny hraniční přechody s Rakouskem? Více podrobností přinesla Bára Slavíková:

 

Vakcína na Covid-19 bude prý v USA do konce roku, možná dřív. Více podrobností v reportáži TV NOVA:

 

Počet nakažených koronavirem překročil ve světě hranici 4,5 milionu. Více v následující reportáži:

TN.cz