Nákaza koronavirem

Babiš chce prodloužení stavu nouze, od rána přibylo 217 nakažených

Lucie Staničková
Lucie Staničková, Roman Dolejský
Publikováno 27. 3. 2020
Téma:

Od rána přibylo v Česku 217 nakažených koronavirem, počet obětí se nezvýšil. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek prohlásil, že je třeba prodloužit nouzový stav. Ministerstvo zdravotnictví představilo nová opatření, která se budou týkat seniorů a dalších klientů v domovech důchodců a dalších lůžkových zařízení. V Itálii přibylo za den 919 mrtvých.

Hlavní události

- Nouzový stav by se měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) prodloužit

- Stav pacienta, který dostává experimentální lék, se výrazně zlepšil. Lékaři ho odpojili od přístrojů

-Ministerstvo zdravotnictví zpřísnilo pravidla pro domovy důchodců a lůžková zařízení

- Počet nakažených v Česku je 2279, děvet infikovaných zemřelo. 11 pacientů se z nemoci vyléčilo, testům se podrobilo 31 127 lidí

- Slovensko uzavřelo hranice pro kamiony, tvoří se obří kolony

- Pozitivní test na koronavirus má britský premiér Boris Johnson i ministr zdravotnictví Matt Hancock

- Spojené státy předstihly počtem nakažených Čínu i Itálii. Potvrzených případů nákazy koronavirem je v zemi přes 85 tisíc

- Celosvětově se nakazilo více než 572 tisíc lidí, nemoci podlehlo přes 26 tisíc pacientů. Počet vyléčených přesáhl 129 tisíc

 

V Itálii zemřelo za den 919 nakažených koronavirem, celkový počet mrtvých je 9134. Přibylo také 5909 infikovaných na celkových 86 498. Itálie tak v počtu nakažených také předehnala Čínu. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

 

“Musíme nouzový stav prodloužit, apelujeme na občany, aby dodržovali pravidla,“ prohlásil premiér v rozhovoru pro Českou televizi. Nouzový stav vláda vyhlásila 12. března, má platit do 11. dubna.

 

On-line reportáž

Zákeřná nemoc

22:33

Podívejte se na rozhovor s ženou z Děčína, jejíž celá rodina je nakažená koronavirem:

 

22:23
22:01

Jak přežít delší dobu uzavřený doma radí psycholog Daniel Štrobl. “První předpoklad je, že lidí mají co dělat, za druhé, že stále mají určité rituály, které dodržují a střídají práci a odpočinek. Lidé mají role a důležitou rolí je prostředník, který tlumí konflikty,“ řekl v pořadu Nova s vámi.

Podívejte se na video:

 

 

Na hranicích se Slovenskem se v pátek vytvořily obrovské kolony, na D2 až 20 kilometrů. Slovensko totiž uzavřelo své hranice pro většinu kamionů. “Na Slovensku se tvoří kolony, jejichž příčinou je zdlouhavé odbavování nákladní i osobní dopravy ze strany maďarských orgánů,“ vysvětlila slovenská policie příčiny opatření. Více se dočtete v tomto článku na TN.cz.

 

Ministerstvo v pátek představilo omezení pro domovy důchodců a lůžková zařízení. “Již platí striktní zákaz návštěv, omezí se i vstup dobrovolníků a zbytných zaměstnanců. Omezí se pohyb klientů po domově, společné stravování a skupinové aktivity. Klientům bude pravidelně dvakrát denně měřena teplota,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

Domovy pro seniory a další lůžková zařízení budou muset vyhradit deset procent své lůžkové kapacity na případnou izolaci seniorů s podezřením na Covid-19. “Pokud bude u klienta naměřená teplota přes 37,5 stupně Celsia, bude muset být ihned izolovaný. Zdravotní kontroly budou muset být také u zaměstnanců,“ doplnil Vojtěch.

 

Jakmile dojde k zhoršení zdravotního stavu obyvatel lůžkového zařízení, kteří jsou na izolaci, okamžitě je potřeba je převézt do nemocnice, upřesnil předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

 

V pražské Thomayerově nemocnici je na geriatrickém oddělení 24 pacientů a šest sester s pozitivním testem na virus. Nákazu tam zanesl personál. Více informací si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

 

 

"První program, ve kterém byl Remdesivir přidělován, byl zcela zdarma. Preparát byl přidělovaný na základě kritérií, v našem případě byla pozitivní zpráva pouze v jednom případě, kdy jsme jej mohli použít. Remdesivir bude nyní přidělovaný podle nového programu a bude tak dostupný v meziskladu v Evropě," uvedl šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

 

Pacienta, který dostává ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze kvůli koronaviru experimentální lék remdesivir, lékaři odpojili od mimotělního oběhu. Jeho stav se po čtvrté dávce léku zlepšil. TN.cz to v pátek dopoledne potvrdila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

 

Krátce po poledni oznámil nákazu koronavirem britský premiér Boris Johnson. "Vyvinuly se u mě mírné příznaky, jako je zvýšená teplota a přetrvávající kašel," uvedl na twitteru s tím, že mu jeho tým doporučil, aby si raději nechal udělat testy na koronavirus. Ty vyšly pozitivní.

 

 

USA předstihly v počtu nakažených koronavirem Čínu i Itálii a staly se zemí s největším počtem potvrzených případů na světě. Potvrzených případů je v zemi přes 85 tisíc. 1300 pacientů s koronavirem zemřelo.

 

Ve čtvrtek se v České republice zvýšil počet obětí s Covid-19 na devět. Jedním ze zemřelých byl 80letý muž v královehradecké nemocnici. Už dříve mu lékaři diagnostikovali vážnou onkologicko-hematologickou chorobu. Informaci přinesla Česká televize.

 

Jak se vypořádat s novými mimořádnými opatřeními zjistíte v následující reportáži:

TN.cz