EURO 2020

Rozhodčí si s Čechy odbude premiéru. Píšťalku rozhodně nešetří

Rozhodčí si s Čechy odbude premiéru. Píšťalku rozhodně nešetří
Zdroj: Profimedia

Důležité utkání mezi Českém a Chorvatskem bude mít na starosti 45letý španělský rozhodčí Carlos del Cerro Grande. Tento sudí ještě nikdy nepískal žádný zápas českého klubu nebo reprezentace. Pro obě strany to tak bude premiéra. Na základě statistik se dá ale předpokládat, že jeho píšťalka bude večer ve velké permanenci.

Carlos del Cerro Grande píská v La Lize od roku 2011. O dva roky později vstoupil na mezinárodní scénu, kde měl na starosti utkání mezi Skotskem a Gruzií ve věkové kategorii do 19 let. Letošní evropský šampionát je pro něj první velkou mezinárodní akcí. 

Hned při prvním zápase na sebe ale upozornil, když pískal utkání mezi Francií a Německem. Kilian Mbappé utekl obraně a Mats Hummels ho zastavil jen za cenu skluzu, když trefil také útočníkovu nohu. Španělský sudí byl pak po zápase kritizován, že za tento zákrok neodpískal pokutový kop. 

Přitom podle statistik svoji píšťalku během zápasů rozhodně nešetří. Podle čísel, které nabízí web whoscored.com, patří mezi rozhodčí, kteří ji použijí nejčastěji. Za poslední rok odpískal průměrně za zápas 26 faulů a penaltu nařídí skoro v každém druhém zápase. Každé utkání udělí více než čtyři žluté karty a červenou kartu z kapsičky vytáhne průměrně v každém pátém zápase.

Související obsah

Utkání českého klubu nebo reprezentace ještě nikdy nepískal. Z obou týmů má zkušenost pouze se zápasem Dinama Záhřeb proti Manchesteru City. Chorvatský klub tenkrát prohrál na svém stadionu 1:4.

Španělského rozhodčího také v roce 2019 veřejně zkritizoval holandský stoper Virgil Van Dijk za to, že na něj neodpískal faul před tím, než Neapol vstřelila gól. Na celé situaci nic nezměnilo ani přezkoumání videorozhodčím. "Myslím, že rozhodčí neměl svůj den," řekla hvězda Liverpoolu tenkrát.

Carlos del Cerro Grande – Španělsko

Statistiky za uplynulou sezonu:

Faulů na zápas – 26,24 
Fauly/souboje – 0,94 
Penalt na zápas – 0,44 
Žlutých karet na zápas – 4,59 
Červených karet na zápas – 0,26 

Sudí se obecně hodně řeší i v Česku. Nově bude předsedou Komise rozhodčích FAČR Radek Příhoda, kterého vychválil a navrhl nový předseda FAČR Petr Fousek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu EURO 2020

Důležité Události

Krátká zpráva

Barbora Seemanová opět překonala český rekord

Nejlepší česká plavkyně Barbora Seemanová opět pokořila národní rekord. To se jí povedlo na závodech ISL v italské Neapoli. V závodě na 400 metrů volným způsobem udala nové maximum, které je nyní stanoveno na 4:02,09.

Krátká zpráva

Kvalifikaci na VC Ruska vyhrál překvapivě Norris

Velice zajímavá byla kvalifikace před Velkou cenou Ruska. První skončil Lando Norris z McLarenu a hned v závěsu byl Carlos Sainz z Ferrari. Favorizovaný Lewis Hamilton skončil na čtvrtém místě. Max Verstappen bude startovat z posledního místa, a kvalifikace se tak neúčastnil.