ZOH Peking 2022

Úspěchy a propadáky Čechů na OH. Zářila Ledecká, zklamali hokejisté

Ester Ledecká s maskotem v podobě pandy | Zdroj: Profimedia

Zimní olympijské hry v Pekingu jsou definitivně u konce. Češi získali jednu zlatou a jednu bronzovou medaili. Což je jeden z nejhorších výsledků. I tak si zaslouží pochvalu další sportovci, respektive sportovkyně, které na medaili nedosáhly. Naopak největší propadák zaznamenali hokejisté, kteří poprvé v historii nepostoupili ani do čtvrtfinále.

Úspěchy: Medailistky, Davidová, Březinová a Fernstädtová

Mezi úspěšné sportovce musíme jistě zařadit Ester Ledeckou, která suverénním způsobem obhájila zlatou medaili z předchozí olympiády v Pchjongčchangu. Ani v Pekingu nenašla přemožitelku ve snowboardovém paralelním obřím slalomu.

Naopak obhájit se nepodařilo v lyžařském super-G, kde zajela taktéž skvělou jízdu, a nakonec skončila na pátém místě. Na bronz jí chybělo 13 setin sekundy. Ještě o příčku výš byla v alpské kombinaci. Po sjezdu byla druhá, ale ve slalomu se propadla o dvě pozice, a nakonec tak skončila čtvrtá. Jediný závod, který se Ledecké vyloženě nepovedl, byl klasický sjezd, kde po chybě málem spadla a obsadila konečné 27. místo.

​Chválit musíme také rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, která ve 34 letech získala už svou sedmou medaili, a je tak historicky nejúspěšnější českou sportovkyní na zimních olympijských hrách. V závodě na 5 000 metrů, kde padlo několik osobních rekordů, ale i ten olympijský, brala nakonec bronz. Sáblíková startovala také v závodě na 3 000 metrů, kde skončila čtvrtá. Vzhledem k jejím předolympijským problémům a zraněním tak jde stoprocentně o úspěšnou olympiádu.

Ačkoliv se celkové vystoupení českých biatlonistů dá brát jako neúspěch, jelikož nevybojovali ani jednu medaili, přesto se najde někdo, koho lze chválit. Dva parádní závody zajela Markéta Davidová, která byla zisku cenného kovu nejblíže.

​Ve vytrvalostním závodě jela naprosto skvěle a prvních 19 ran trefila, bohužel poslední terč minula, což ji stálo zlato, a nakonec dojela na šestém místě. O medaili bojovala také v "masáku". Na trati minula celkem čtyřikrát, stejně jako první tři závodnice, a pokud by trefila poslední ránu, jeden z cenných kovů by jistě urvala.

Pochvalu zaslouží také skeletonistka Anna Fernstädtová. V olympijském závodě si vyjela svůj nejlepší výsledek sezony, když skončila na sedmé příčce. Její úspěch podtrhuje i to, že těsně před vrcholem sezony jí byla zjištěna cukrovka.

​Mezi úspěchy se dá jistě zařadit také vystoupení krasobruslařky Elišky Březinové, která si v krátkém programu zajela osobní rekord, který vylepšila o více než tři body. Nová hodnota? 64,31 bodu! Volná jízda se jí už tolik nepovedla a propadla se na konečné 20. místo.

Neúspěchy: Propadák hokejistů a biatlonistů, smůla ve snowboardcrossu

Mezi jednoznačně největší propadáky patří vystoupení českých hokejistů. Ti vůbec poprvé v historii nepostoupili na velkém turnaji ani do čtvrtfinále. Vše odstartovala porážka od Dánů, což bylo vůbec poprvé, kdy Češi s tímto severským soupeřem prohráli v základní hrací době.

Poté sice přišel úspěch nad Švýcarskem a Ruskem, ale klíčové osmifinále, ve kterém se postavili opět Švýcarům, jim vůbec nevyšlo. Výběr Filipa Pešána prohrál 2:4 a zapsal historicky nejhorší výsledek.

​Jako neúspěch se dá brát celkové vystoupení českých biatlonistů, mimo Markéty Davidové. Tentokrát to na olympijské trati ani jednou necinklo. V mužském vytrvalostním závodě byl nejlepší Mikuláš Karlík na 31. místě, zlepšení přišlo ve sprintu, kde Michal Krčmář skončil 16. V závodě s hromadným startem pak byl 21. Štafety se také vůbec nepovedly. Ve smíšené to byla 12. příčka, ženy byly po chybě Lucie Charvátové až osmé a mužská štafeta vůbec nedojela.

Zklamaní budou jistě bobisté, které vedl pilot Dominik Dvořák. Před olympiádou čtyřbob ambiciózně vyhlašoval útok na nejlepší desítku, která ale byla na hony vzdálená. První dvě jízdy se Čechům vůbec nepovedly a byli až dvaadvacátí. Ve třetí se o jednu příčku zlepšili, ale do závěrečné nepostoupili. Čtvrtá jízda je totiž pouze pro dvacet nejlepších posádek. Lepší to bylo v dvojbobu, kde Dvořák s Jakubem Noskem dojeli pro patnácté místo.

​Na závěr je tady spíše smůla než propadák. Jde o český snowboardcross. Na olympiádu kvůli vážnému zranění vůbec neodcestovala Eva Samková. Na startu se tak představila pouze Vendula Hopjáková, která ale měla v osmifinále těžký pád, po němž musela být odvezena do nemocnice.

To jen podtrhlo velkou smůlu českých závodníků. V Pekingu se měl představit Jan Kubičík, který si ale při tréninku naštípl holenní kost. Nahradit ho tak měl Radek Houser, který měl ale po příletu pozitivní test na koronavirus, a tak vůbec nenastoupil.