ZOH Peking 2022

Medailová smršť na olympijských hrách. Kdo v Pekingu nejvíce zazářil?

Medailová smršť na olympijských hrách. Kdo v Pekingu nejvíce zazářil?
Norská štafeta se raduje z vítězství na olympiádě v Pekingu Zdroj: profimedia.cz

Letošní zimní olympijské hry v Pekingu nabídly skvělé výkony a mimořádné medailové úspěchy. Radovat se můžou především Norové, kteří s 37 cennými kovy a 16 zlatými ovládli medailové pořadí národů. Dopomohl jim k tomu zejména biatlonista Johannes Thingnes Boe a dámská kolegyně Marte Olsbuová Roeiselandová. Kdo další zazářil?

Právě zmíněná dvojice totiž z biatlonových disciplín získala dohromady 10 medailí, z toho sedm zlatých. Veleúspěšnou olympiádu pak zaznamenal také Rus Bolšunov nebo nizozemská rychlobruslařka Schoutenová.

Johannes Thingnes Boe (Norsko) –⁠ biatlon
bilance:
pět medailí (čtyři zlaté a jedna bronzová)

Začneme ale hezky popořádku. Nejúspěšnějším medailistou zimních olympijských her se stal Nor Johannes Thingnes Boe. 28letý biatlonista si přivezl do Pekingu neuvěřitelnou formu a opanoval hned čtyři závody. Mladší bratr Tarjeie zvítězil v klasické a smíšené štafetě, navíc přidal i individuální triumf ve sprintu a v závodě s hromadným startem. Z Číny si pak odvezl také bronz za vytrvalostní závod.

Johannes Thingnes Boe získal už tři cenné kovy z předchozí olympiády v Pchjongčchangu (1 zlatá a 2 stříbrné). Norský biatlonista se pak nechal slyšet, že chce startovat i na OH v Miláně a Cortině d'Ampezzo za čtyři roky.

Související obsah

Alexandr Bolšunov (Rusko) –⁠ běžecké lyžování
bilance: pět medailí (tři zlaté, jedna stříbrná a jedna bronzová)

Dalším pětimedailovým závodníkem je i běžec na lyžích Alexandr Bolšunov. 25letý Rus ukázal své přednosti na dlouhých tratích, když zvítězil v závodě na 30 kilometrů, ve skiatlonu a štafetě na 4x10 kilometrů. Stříbro z Pekingu si pak odnesl za závod na 15 kilometrů klasicky. Svou medailovou sbírku pak završil bronzem ze sprintu dvojic.

I Bolšunov startoval před čtyřmi roky v Pchjongčchangu, tehdy získal tři stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Marte Olsbuová Roeiselandová (Norsko) –⁠ biatlon
bilance: pět medailí (tři zlaté a dvě bronzové medaile)

Biatlonovou královnou letošních olympijských her je 31letá závodnice Marte Olsbuová Roeiselandová. Norka zažila po dvou stříbrných ze ZOH 2018 medailovou smršť, když v Pekingu vyhrála tři závody a navrch přidala dva bronzy. Roiselandová triumfovala ve smíšené štafetě, sprintu a stíhacím závodě. Bronz pak přidala ve vytrvalostním závodě a v závodě s hromadným startem, kde o medaili připravila Češku Markétu Davidovou.

Irene Schoutenová (Nizozemsko) –⁠ rychlobruslení
bilance: čtyři medaile (tři zlaté a jedna bronzová)

Nizozemsko je tradičně silné v rychlobruslení a letošní olympiádě kralovala Irene Schoutenová. 29letá závodnice dokázala do Pekingu perfektně načasovat formu a vyhrála hned ve třech závodech. Schoutenová získala zlato na trati dlouhé 3 000 a 5 000 metrů, tedy v závodech, kde naše Martina Sáblíková získala čtvrté místo a bronz.

Nizozemská rychlobruslařka pak zvítězila také v závodě s hromadným startem. Ve stejné disciplíně získala bronz v jihokorejském Pchjongčchangu před čtyřmi lety. I z Pekingu si ale Schoutenová odveze bronzovou medaili, třetí totiž skončila ve stíhacím závodě družstev.

Související obsah

Therese Johaugová (Norsko) –⁠ běžecké lyžování
bilance: tři zlaté medaile

Hned tři zlaté medaile získala pro Norsko fenomenální běžkyně na lyžích Therese Johaugová. 33letá závodnice dokázala ve třech individuálních startech v Pekingu zvítězit. Johaugová vyhrála jak skiatlon, tak i 10 kilometrů klasicky a 30 kilometrů volně. Překvapivě pak neuspěla v norské štafetě, která skončila až na 5. místě.

Norská běžkyně startovala už ve Vancouveru, kde si připsala právě ve štafetě zlato. Stříbro a bronz pak má z olympiády v Soči.

Quentin Fillon Maillet (Francie) –⁠ biatlon
bilance: pět medailí (dvě zlaté a tři stříbrné)

Další pětimedailový závodník na letošních zimních olympijských hrách. 29letý francouzský biatlonista prožil výjimečnou olympiádu, když získal zlato ve stíhacím a vytrvalostním závodě. Nicméně může trošku zoufat, že byl na hrách v Pekingu i Johannes Thingnes Boe, jenž ho o další zlaté medaile připravil. Quentin Fillon Maillet totiž za norským závodníkem skončil druhý ve sprintu a pak také v mužské i smíšené štafetě. I tak parádní výkon pro Francouze.

Související obsah

Kromě zmíněné šestice dokázalo v Pekingu vyhrát alespoň dvě zlaté medaile šestnáct závodníků:

Tarjei Boe (Norsko) – biatlon
2x zlato, 1x stříbro, 1x bronz
Johannes Hoesflot Klaebo (Norsko) – běžecké lyžování
2x zlato, 1x stříbro, 1x bronz
Suzanne Schultingová (Nizozemsko) – rychlobruslení
2x zlato, 1x stříbro, 1x bronz
Joergen Graabak (Norsko) – severská kombinace
2x zlato, 1x stříbro
Eileen Ailing Guová (Čína) – freestyle lyžování
2x zlato, 1x stříbro
Johannes Strolz (Rakousko) – alpské lyžování
2x zlato, 1x stříbro
Tobias Arlt (Německo) – saně
2x zlato
Ursa Bogatajová (Slovinsko) – skoky na lyžích
2x zlato
Francesco Friedrich (Německo) – boby
2x zlato
Natalie Geisenbergerová (Německo) – saně
2x zlato
Lindsey Jacobellisová (USA) – snowboardcross
2x zlato
Johannes Ludwig (Německo) – saně
2x zlato
Thorsten Margis (Německo) – boby
2x zlato
Ziwei Ren (Čína) – short track
2x zlato
Nils van der Poel (Švédsko) – rychlobruslení
2x zlato
Tobias Wendl (Německo) – saně
2x zlato

Na zimní olympiádě v Pekingu pak získalo alespoň dvě medaile celkem 105 sportovců.

Olympijské hry v Pekingu se vůbec nepovedly českým hokejistům, takto jejich výkon hodnotí generální manažer Petr Nedvěd:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události