Fantastické Češky v Ostravě válí. Postupují Krejčíková, Muchová i Kvitová

Barbora Krejčíková | Zdroj: LIVESPORT PRAGUE OPEN / Pavel Lebeda

Českým tenistkám se v Ostravě zatím daří více než dobře. Do středečního programu zasáhly Barbora Krejčíková, Karolína Muchová a Petra Kvitová. Všechny tři dokázaly porazit své soupeřky 2:0 na sety, k čemuž jim pomohla i bouřlivá atmosféra v ostravské aréně.

Barbora Krejčíková letos nepředváděla takové výkony jako v loňské sezoně, ale s koncem roku se dostala opět do parádní formy. Minulý týden vyhrála turnaj v estonském Tallinnu a formu si přivezla i do Ostravy.

V prvním kole na ni čekala Američanka Shelby Rogersová. Ačkoli tenistka z Ivančic ještě na úterní tiskové konferenci nevěděla, proti komu bude hrát, na kurtu věděla přesně, co má dělat. První set začala hned brejkem a soupeřčino podání zvládla vzít i v páté hře. Sama sice Rogersové nabídla několik brejkbolů, ale vždy je odvrátila, takže úvodní sadu brala v poměru 6:2.

A podobný průběh měl i druhý set. V něm Krejčíková soupeřce opět dvakrát uzmula servis, ale brejkbol už nenabídla ani jeden. Šampionka letošního US Open ve čtyřhře ocenila i hojnou návštěvu a velmi dobrou atmosféru, o kterou se postarali domácí fanoušci. Po hladké výhře dvakrát 6:2 na ni ve druhém kole čeká nasazená šestka Belinda Benčičová.

První kolo uzavřela Karolína Muchová výhrou nad Beatriz Haddadovou Maiaovou. Češka sice prohrála první dva gemy, ale následně hned srovnala na 2:2 a podání už neztratila. Naopak v sedmé hře dokázala Brazilce sebrat ještě jeden servis a díky proměněnému čtvrtému setbolu brala první sadu.

Do druhého setu Muchová opět nevstoupila dobře, když se rychle dostala do ztráty 1:4. Od té doby ovšem už neztratila ani gem. O čtvrtou hru na podání musela 189. hráčka žebříčku bojovat přes čtyři brejkboly, ale těžkou chvíli zvládla, takže vyhrála dvakrát 6:4. Ve druhém kole na Muchovou čeká kvalifikantka McNallyová.

​Poté se svého vrcholu dne dočkali polští fanoušci, kterých do Ostravy dorazily stovky. V hledišti byly vidět desítky polských šál a vlajek, které se rozevlály, když na kurt nastoupila světová jednička Iga Šwiateková. Ta se utkala s kvalifikantkou Ajlou Tomljanovičovou.

Australance patří 34. místo v žebříčku, ale na nabitém turnaji musela projít přes kvalifikaci, což zvládla bez problémů, a ani v prvním kole neztratila set. Záhřebská rodačka letos hraje v životní formě, takže s Polkou zvládla sehrát excelentní bitvu, která zvedala diváky ze sedaček.

V prvním setu Šwiateková rychle vedla 4:1, jenže Tomljanovičová zvládla soupeřce vzít jedno podání a srovnat na 4:4. Světová jednička se mohla opřít o velmi hlasitou podporu diváků, za které rozhodla set při stavu 6:5 druhým brejkem.

V druhém setu si nejprve obě hráčky sebraly servis a následně Polka udržela své podání. Poté se Tomljanovičová nechala ošetřit, což se následně ukázalo jako nejdůležitější moment zápasu. Australanka sice dokázala srovnat na 2:2, jenže hned poté musela kvůli zranění z napínavé bitvy odstoupit. Ve čtvrtfinále se Šwiateková utká s vítězkou souboje Muchová – McNallyová.

Jako poslední z Češek se ve středu představila Petra Kvitová, kterou čekala turnajová dvojka a současná světová čtyřka Paula Badosaová. V prvním setu dominovaly hráčky ne servisu, jediné brejkboly nabídl třetí gem, když podávala Kvitová. Ta jich všech pět dokázala odvrátit, takže rozhodla až zkrácená hra, v níž česká levačka zvítězila 7:4.

V druhé sadě si od stavu 1:1 obě hráčky vyměnily servis a Kvitové se podařilo na příjmu vyhrát i sedmý gem. Za stavu 5:3 měla dvacátá hráčka žebříčku k dispozici šest mečbolů, ale Španělka všechny i díky velmi tvrdým servisům odvrátila. Na podání šla tedy Kvitová s možností ukončit zápas.

Rodačka z Fulneku vyhrála v desáté hře druhé sady dvě fantastické dlouhé výměny, po kterých celá hala vřela. První mečbol Kvitová ještě neproměnila, ale před druhým jí fanoušci dodali sílu mohutným skandováním jejího jména a dvojnásobná wimbledonská šampionka dokázala ukončit zápas. Fanoušky po zápase zhodnotila jako stoprocentní a děkovala za dodání potřebné energie. Ve čtvrtfinále se Kvitová utká s vítězkou večerního zápasu, který vyhrála Rybakinová nad Sasnovičovou.

​Šampionka letošního Wimbledonu vstoupila do zápasu lépe, když Sasnovičové sebrala ve třetí hře podání, jenže Běloruska odpověděla rebrejkem a zbytek sady už nenabídl ani jeden brejkbol. Ve zkrácené hře si vedla lépe Sasnovičová, takže se dostala do vedení 1:0 na sety.

V druhé sadě si ovšem Rybakinová vedla na servisu perfektně a jednou dokázala vzít servis i soupeřce, takže rozhodla až třetí sada. V té za stavu 4:3 Běloruska sebrala Kazachstánce servis, jenže nadějné vedení 5:3 ztratila. 23. hráčka žebříčku se totiž vzchopila a čtyřmi gemy v řadě obrátila set i zápas na svou stranu. Parádní bitva, kterou dokoukali jen ti nejvytrvalejší fanoušci, nakonec trvala dvě hodiny a 34 minut.

Zatímco většina českých tenistek bojuje o titul v Ostravě, Kateřina Siniaková vyzkoušela turnaj v Monastiru, kde došla až do osmifinále. V něm ale ve dvou setech padla s Američankou Liuovou a s akcí se loučí.