Koronavirus

Co vám uteklo o víkendu: Přehled nejdůležitějších zpráv o koronaviru

Co vám uteklo o víkendu: Přehled nejdůležitějších zpráv o koronaviru
Zdroj: Profimedia

Využili jste víkendové počasí k procházce v přírodě? Nestíhali jste sledovat média, a teď nevíte, zda vám neunikly důležité zprávy související s koronavirem a s omezeními, která nyní v Česku platí? Máme pro vás přehled toho nejdůležitějšího.

V současné chvíli je v Česku podle údajů ministerstva zdravotnictví 298 nakažených, otestováno bylo 5068 lidí. Zatím není evidován žádný zemřelý v souvislosti s koronavirem, ani nikdo, kdo by se z nemoci již uzdravil. Počty nemocných rostou každý den, v pátek 13. března přibylo 25 potvrzených nakažených, v sobotu 48, v neděli 109. Čísla kopírují vývoj v ostatních zemích, kde nákaza udeřila dříve.

Minulý týden se nesl ve znamení mimořádných vládních opatření. V pondělí začal platit zákaz návštěv ve většině zdravotnických a pečovatelských zařízení. Na hranicích začaly platit namátkové kontroly, při kterých se řidičům měřila teplota.

V úterý vláda zakázala všechny hromadné akce, kde je najednou více než 100 osob. Ve středu nařízení zpřísnila a snížila limit na 30 osob. Také byla zakázaná osobní účast na výuce na základních, středních, vysokých i vyšších odborných školách.

Související obsah

Ve čtvrtek 12. března vláda vyhlásila od 14 hodin nouzový stav na celém území ČR. Jde o státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situací, měl by trvat až 30 dnů. Během něj platí řada přísných omezení. Mimo jiné došlo k uzavření sportovišť, fitness a wellness center, divadel, knihoven, muzeí, zábavních center a podobných institucí.

Související obsah

V pátek 13. března vstoupilo v platnost nařízení, že lidé, kteří se vracejí z tzv. rizikových zemí, musejí do domácí karantény. Do té doby se podobné opatření vztahovalo jen k návratům z Itálie. Za porušení karantény hrozí až třímilionová pokuta.

Související obsah

Od soboty 14. března od 6:00 s platností do 24. března 2020 do 6:00 hodin se uzavírá většina obchodů. Zachovaný zůstává pouze prodej potravin, hygienického a drogistického zboží, otevřeno smějí mít lékárny a výdejny zdravotnických prostředků, paliv a pohonných hmot.

Související obsah

V týdnu začalo platit také omezení pro restaurace, pro veřejnost měly být uzavřeny od 20:00 do 6:00. Od soboty se opatření zpřísnilo a do 24. března 2020 platí naprostý zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb.


Související obsah

Čeští občané a v ČR žijící cizinci nesmějí od půlnoci z neděle na pondělí 16. března až na výjimky opustit republiku. Současně začne platit i obdobný zákaz pro cizince, kteří by chtěli přijet do České republiky a nemají zde trvalý či dlouhodobý přechodný pobyt. Omezení volného pohybu osob platí do 24. března. Došlo rovněž k opětovnému zavedení ostrahy hranic.

Související obsah

V neděli těsně před půlnocí přijala bezpečnostní rada státu další opatření, od 16. března 0:00 do 24. března 2020 do 6:00 je zakázán volný pohyb osob na území České republiky s výjimkou nezbytných cest.

Související obsah

Mezi ně se počítají:

• cesty do zaměstnání a k výkonu podnikatelské činnosti
• nezbytné cesty za rodinou či osobami blízkými
• cesty k lékaři
• nákup potravin, drogerie, léků, zdravotních prostředků nebo krmiv pro zvířata
• využívání nezbytných finančních a poštovních služeb, pohonných hmot
• zajištění služeb pro jinou osobu, např. sousedské výpomoci nebo dobrovolnictví
• nezbytný doprovod příbuzných
• neodkladné úřední záležitost
• výkon povolání, například policistů, zdravotníků nebo sociální péče
• individuální duchovní péče a služeb
• zásobování a rozvážkové služby
• veterinární péče
• pobyty v přírodě, parcích
• pohřby

Pokud již ven musíte, dodržujte opatření, která chrání vás a jsou ohleduplná i ke zdraví vašeho okolí. Ta nejzásadnější jsou:

• zdržujte se venku jen po nezbytně nutnou dobu

• dodržujte ideálně dvoumetrovou vzdálenost od ostatních, zejména do platí ve frontách v obchodech a v hromadné dopravě

• noste roušku nebo alespoň šátek či šálu

Související obsah

• omezte kontakt nejen s lidmi, ale i věcmi - madel v dopravních prostředcích se nedotýkejte dlaní ale paží, pokud můžete, chraňte se rukavicemi

• po návratu si omyjte ruce mýdlem, opláchněte si obličej, jednorázové ochranné pomůcky zlikvidujte, ty pro opakované použití vyperte

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz