Koronavirus

Vláda představila ekonomická opatření. Nakažených je v Česku 3308, zemřelo 31 pacientů

Vláda představila ekonomická opatření. Nakažených je v Česku 3308, zemřelo 31 pacientů
Zdroj: TV Nova

Celkem se v Česku potvrdilo už 3308 případů koronaviru. Zemřelo 31 lidí, 45 se podařilo vyléčit. Vláda po zasedání představila opatření pro zmírnění ekonomických dopadů epidemie koronaviru. Rozhodla, že OSVČ dostanou místo 15 tisíc korun měsíčně jednorázovou částku 25 tisíc.

- Omezení volného pohybu bylo prodlouženo o další dva týdny a platí až do 11. dubna. Do stejného data budou zatím uzavřeny i restaurace

- Lidem, kteří se vrací odkudkoliv ze zahraničí, byla nařízena povinná karanténa

- Na Moravě se začala testovat chytrá karanténa

- Epidemiolog Roman Prymula skončil v čele Ústředního krizového štábu, nahradil ho ministr vnitra Jan Hamáček

- V Česku se koronavirem celkem nakazilo už 3257 lidí, 31 infikovaných zemřelo. 45 lidí se z nemoci Covid-19 vyléčilo

- Na Olomoucku skončila karanténa některých obcí

- Vláda schválila návrh, který zmírňuje podmínky lidí v oddlužení, chrání podnikatele před insolvencí a zastavuje některé exekuce

- Živnostníci od vlády dostanou jednorázový příspěvek 25 tisíc korun, musí však splnit určité podmínky

- Vláda schválila pravidla programu Antivirus, v rámci kterého poskytne firmám příspěvky na mzdy, aby nepropouštěly

Na úterním jednání vláda schválila mimořádná opatření k omezení dopadů koronavirové krize. Rozhodla, že OSVČ mají nárok na jednorázový příspěvek 25 tisíc korun, pakliže splní určité podmínky. Jednou z nich je, aby jejich tržby meziročně klesly o 10 procent. Dále je nutné, aby v minulém roce dosáhly tržeb alespoň 15 tisíc korun.

Schválila rovněž podmínky programu Antivirus, v rámci kterého bude stát firmám vyplácet příspěvky na mzdy zaměstnanců, aby se nemusely uchýlit k propouštění. V případě uzavřených provozů a karantény jim uhradí 80 % superhrubé mzdy. Pokud firmě vypadnou pracovníci, suroviny nebo klesne poptávka, bude mít nárok na 60 % náhrady mezd.

Někteří pacienti Nemocnice Na Bulovce, u kterých byla prokázána nákaza koronavirem a mají lehčí až středně těžký průběh nemoci Covid-19, podstoupili experimentální léčbu. Zmínění dostali antimalarikum Plaquénil, píše Deník s odkazem na epidemiologa Romana Prymulu. Lék se podává v kombinaci s antibiotiky.


Už dříve omezilo ministerstvo zdravotnictví předepisování léku Plaquénil, aby ho byl dostatek pro pacienty nakažené koronavirem. "S ohledem na fakt, že podle dostupných vědeckých poznatků se léčivý přípravek Plaquénil jeví jako potenciálně účinný pro léčbu onemocnění Covid-19, je třeba předejít jeho nedostupnosti jak pro léčbu pacientů v registrovaných indikacích, tak pacientů s Covid-19,“ vysvětlil 22. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Více o omezení předepisování léku Plaquénil se dozvíte ZDE.

Kvůli změnám ve vedení Ústředního krizového štábu ministerstvo vnitra svolalo tiskovou konferenci. Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že se nyní bude vedení Ústředního krizového štábu scházet denně, aby mohlo lépe vyhodnocovat situaci v Česku.

Krizový štáb zřídil několik speciálních týmů, které se mají zaměřit na určité stránky boje s koronavirem. Jeden má například do dodávek zdravotnického materiálu zapojit i domácí výrobce.


Hamáček uvedl, že nyní bude na distribuci zdravotnického materiálu dohlížet Ústřední krizový štáb: "Už to bude nastaveno jednou pro vždy a žádný resort do toho dál vstupovat nebude s tím, že dodávky bude koordinovat Ústřední krizový štáb."

Celkem na našem území funguje kvůli testování 58 odběrových míst, vzorky následně analyzuje 72 laboratoří po celé republice, uvedl ministr financí Adam Vojtěch.

Uherský Brod zaznamenal velký nárůst případů nákazy koronavirem, krizový štáb Zlínského kraje proto přijal velmi přísná opatření. Část města čeká plošná dezinfekce, kraj se tak snaží zabránit karanténě.

  

Nebezpečí nákazy koronavirem zasáhlo další dům pro seniory, kteří jsou nejohroženější skupinou. "Bohužel máme pozitivní nález u pracovnice přímé péče Domova pro seniory Iris v Ostravě. Pracovala minulý týden na oddělení s 25 klienty. Ona i pracovníci, se kterými přišla do kontaktu, jsou v karanténě. Postupujeme podle připraveného krizového plánu v součinnosti s KHS," informoval primátor Ostravy Tomáš Macura.

Více podrobností naleznete v reportáži TV NOVA:

V pondělí vláda upravila celou řadu bezpečnostních opatření. O dva týdny bylo prodlouženo omezení volného pohybu, nyní platí do 6:00 do 11. dubna. Stejně tomu je s restauracemi, ty se také otevřou nejdříve 11. dubna.

Vláda schválila dvě výjimky při nošení roušek. Aktuálně ji nemusí mít řidiči, kteří jedou bez doprovodu v autě, a děti do dvou let. Nově si nemohou během nouzového stavu brát dovolenou zaměstnanci krizové infrastruktury. Lidé, kteří se ze zahraničí vracejí, musí nyní strávit dva týdny v karanténě bez ohledu na to, odkud přijíždí. Také se zmírnil zákaz třetích osob u porodu.

V čele Ústředního krizového štábu vystřídal ministr vnitra Jan Hamáček epidemiologa Romana Prymulu. Ten se totiž nyní bude plně soustředit na projekt chytré karantény, který se již začal testovat na Moravě.

Související obsah

"Nic se tím vlastně nemění. Dál budeme řídit zemi v nouzovém stavu tak, aby se vir šířil co nejméně. Budeme letadly vozit miliony roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek, protože je lidé v první linii potřebují. Zároveň s tím budeme koordinovat odběr od českých dodavatelů. Ačkoliv jsou jejich možnosti většinou v tisících a desetitisících, každý kus se počítá," zhodnotil Hamáček.

Podle Univerzity Johna Hopkinse se koronavirem celosvětově nakazilo téměř 786 tisíc lidí, nejvíce případů hlásí USA (164 tisíc), Itálie (101 tisíc), Španělsko (87 tisíc) a Čína (82 tisíc). Nemoci Covid-19 zatím podlehlo přes 37 tisíc lidí, téměř 166 tisíc lidí se vyléčilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz