Domácí

Ředitelé škol napsali dopis Babišovi. Požadují zvýšení tarifních platů

Ředitelé škol napsali dopis Babišovi. Požadují zvýšení tarifních platů
Zdroj: Getty Images

Pedagogická komora ve středu 13. ledna zveřejnila otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ředitelé škol v něm požadují navýšení tarifního platu učitelů o devět procent. Vláda minulý rok schválila zvýšení pouze o čtyři procenta. Dopis od jeho zveřejnění už podepsalo přes tisíc ředitelů a ředitelek škol.

Vláda v prosinci minulého roku schválila zvýšení tarifních platů učitelů o čtyři procenta. Původně se však počítalo s navýšením u učitelů o devět procent. Ministr školství Robert Plaga v prosinci řekl, že rozdíl získají učitelé na odměnách. 

S tím ale nesouhlasí Pedagogická komora, která ve středu zveřejnila otevřený dopis premérovi, kde žádá o zvýšení platů o původních devět procent. Komora se totiž o změně dozvěděla až v den schválení návrhu, a tak nemohla předem vyjádřit nesouhlas. 

Související obsah

"Vážený pane premiére, dovolujeme si Vás oslovit formou otevřeného dopisu, neboť naprosto nerozumíme nedávnému kroku vlády, která 22. prosince 2020 na návrh ministra školství Roberta Plagy rozhodla, že se tarifní část platu pedagogických pracovníků v roce 2021 nezvýší o původně navrhovaných 9 procent, ale pouze o 4 procenta. S tímto rozhodnutím zásadně nesouhlasíme. Proto Vás chceme požádat, aby vláda vše ještě jednou důkladně zvážila a dodatečně v průběhu roku 2021 navýšila tarifní část platu učitelů o 9 procent vzhledem k roku 2020," píše se v dopise, jehož plné znění můžete najít na webu Pedagogické komory.

Komora si také stěžuje na to, že s ní ministr školství Robert Plaga (za ANO) dlouhodobě nekomunikuje, a proto se rozhodla obrátit přímo na premiéra Babiše. 

Související obsah

"Jelikož se ministr školství Robert Plaga vyhýbá komunikaci s pracovníky škol i zástupci reprezentativních školských organizací, žádáme Vás jakožto předsedu vlády o osobní schůzku, na níž by bylo možné projednat aktuální problémy českého školství a naše návrhy ohledně platů pracovníků škol," informuje Pedagogická komora.

Od zveřejnění dopisu už ho podepsalo více než tisíc ředitelů a ředitelek škol z celého Česka. "Dlouhodobě nás trápí nedostatek učitelů na prvním stupni. Ti jsou placeni z tarifních platů, takže se nás opravdu znatelně dotkne, zdali se platy zvýší o devět nebo pouze o čtyři procenta. Práce totiž pak z hlediska peněz není pro uchazeče lukrativní," uvedla pro TN.cz ředitelka ZŠ Pardubice-Polabiny Jana Smetanová.

Situace kolem epidemie ukázala na rozdíly mezi českými školami. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz