Jaroslav Flegr

Profesor Flegr se spletl! Kritizoval rozvolňování, hrozil lockdownem

Profesor Flegr se spletl! Kritizoval rozvolňování, hrozil lockdownem
Evoluční biolog Jaroslav Flegr | Zdroj: Profimedia

Profesor Jaroslav Flegr je považován za jednoho z největších odborníků na evoluční biologii, který se často vyjadřuje také k epidemii koronaviru v Česku. Často předpovídá, co nás v nadcházejících měsících čeká. Tentokrát se ale zřejmě spletl. Podle jeho slov je ale stále důležité mít se na pozoru.

Flegr na začátku května zkritizoval na svém twitteru částečné rozvolnění, které podle něj mělo přinést stoupající čísla a návrat k tvrdému lockdownu. Jeho předpověď se tentokrát ale nejspíše nevydařila a čísla nově nakažených v Česku i nadále klesají.

"Kdybychom vydrželi ještě14 dnů nerozvolňovat (jen žáky pod ochrannou PCR testů jednou týdně či antigenních 3x týdně) tak jsme mohli do konce léta vystačit s respirátory v místnostech. Teď začnou čísla stoupat a za měsíc máme nový lockdown," napsal 3. května profesor.

Související obsah


Od prvního výrazného rozvolnění už ale uplynulo 14 dní a nově nakažených stále ubývá. V pondělí navíc vláda přistoupila k dalšímu velkému rozvolnění, kdy se na první stupně základních škol vrátili všichni žáci.

Nově je možné také rozjet venkovní kulturní akce s účastí až 700 diváků a posedět na zahrádkách restaurací či kaváren.

Jaroslav Flegr si ale za kritikou vlády a rychlého rozvolnění i nadále stojí. "Důležité je si nyní všímat především reprodukčního čísla R, které opět mírně vzrostlo. Zhoršení situaci může stále přijít, problém však bude pak řešit to, kde opatření opět přitáhnout. Vláda nenechala mezi jednotlivými rozvolněními dostatečné časové rozestupy. Pokud se tedy situace opět začne zhoršovat, tak nebudeme vědět, co přesně to způsobilo. To považuji momentálně za největší chybu," řekl pro TN.cz Flegr.
 


Od pondělí je možné opět pořádat oslavy, večírky, poutě nebo sportovní či taneční akce pro více než dva účastníky. Podle nového opatření vlády se ale může setkat maximálně 10 lidí uvnitř a 50 venku. Rozvolnil se také sport.

Související obsah


V neděli přibylo v Česku 257 nových případů nákazy koronavirem, což je o 127 méně než minulý týden, kdy laboratoře odhalily 384 nakažených.

Za posledních sedm dní podle dat ministerstva zdravotnictví připadalo v neděli na 100 tisíc obyvatel 71 nově potvrzených případů covidu-19. Balíčky rozvolňování představené vládou jsou navázané právě na tento ukazatel, operují s hodnotami 100, 75 či 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Biolog Jaroslav Flegr varoval před příliš rychlým rozvolňováním. Podívejte se na video:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz