Zahraničí

Rusové prý chtějí zabránit genocidě. Jejich armáda zatím ostřeluje civilní cíle

Tajemník ruské bezpečnostní rady v úterý prohlásil, že cíle na Ukrajině zůstávají pořád stejné včetně ochrany obyvatelstva před genocidou. Mezitím ale ruské děla i nálety míří na civilní cíle, při nichž umírají neozbrojení Ukrajinci včetně dětí. V současné situaci to vypadá, že se Rusové na Donbasu nezastaví, míní američtí analytici.

Při úterním jednání ruské bezpečnostní rady v Chabarovsku prohlásil její předseda Nikolaj Patrušev, že cílů speciální operace na Ukrajině bude dosaženo i přes dodávky západních zbraní.

Mezi cíle patří zajištění ochrany lidí před genocidou ukrajinským neonacistickým režimem, demilitarizace a denacifikace Ukrajiny a dosažení jejího neutrálního statusu.

"Šíření neonacismu na Ukrajině, fungování biologických laboratoří na jejím území, které jsou zapojené do amerického vojenského biologického programu, jakož i plány oznámené kyjevskými úřady na vytvoření jaderných zbraní a vstup do NATO tvoří významné hrozby pro bezpečnost nejen Ruska, ale celého světa," pronesl Patrušev podle agentury Ria Novosti.

Související obsah

Ruské útoky na civilní cíle

Mezitím se ale hromadí informace o ruském ostřelování civilních cílů na Ukrajině. Začátkem července například zasáhly ruské rakety obytný dům v Oděse a rekreační středisko v oblasti města Bilhorod-Dnistrovskyj. Při útocích zemřelo nejméně 18 lidí a další desítky jsou zraněné. Více se dočtete v tomto článku na TN.cz.

Dalších 18 lidí zemřelo koncem června při ostřelování Kremenčuku. Podle Ruska byly cílem vojenské sklady, přičemž začalo hořet i nedaleké prázdné nákupní středisko. Ukrajinci naopak tvrdí, že cílem bylo středisko plné lidí.

O několik dní dříve se stal cílem Kyjev, ve střelbou poničeném obytném komplexu zemřel nejméně jeden člověk. Více informací najdete v tomto článku na TN.cz.

Související obsah

Rusku dobytá Luhanská oblast nestačí

Patruševova slova okomentovala americká organizace Institut pro studium války (ISW), která sdružuje bezpečnostní analytiky a další odborníky a podrobně sleduje dění na Ukrajině. "Patruševův projev silně naznačuje, že Kreml nepovažuje nedávné vojenské úspěchy v Luhanské oblasti za dostatečné pro dosažení původně stanovených cílů 'speciální operace'. To podporuje názor ISW, že Kreml má další velké teritoriální ambice i za hranicemi Donbasu," uvedl ISW.

Podle ISW tak hrozí další prodlužování konfliktu na Ukrajině. Patrušev je navíc blízkým spolupracovníkem ruského prezidenta Vladimira Putina, nedá se tedy očekávat, že by se jeho projev příliš vzdaloval Putinovým názorům.

Na Patruševova slova reagoval také Igor Girkin, bývalý ministr obrany Doněcké lidové republiky. Podle něj nebude denacifikace a demilitarizace Ukrajiny možná bez totální porážky ukrajinské armády, obsazení Kyjeva a většiny Maloruska, uvedl na sociální síti Telegram.

Mapa s aktuální vojenskou situací na Ukrajině k 5. červenci:

Zdroj: S povolením ISW

Podívejte se na reportáž TV Nova o válce na Ukrajině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz