Boj s epidemií

Prymula na ministerstvu skončí. Premiéru Babišovi oznámil podmínky

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 15. 5. 2020
Téma:

Vláda se vzhledem k příznivé situaci v Česku rozhodla zrychlit rozvolňování opatření. Rakousko chystá postupné zrušení hraničních kontrol. Chorvatsko otevře své hranice pro turisty. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) spolu s epidemiologem Rastislavem Maďarem a hygieniky v pátek promluvil o další vlně uvoňování opatření proti šíření koronaviru. Představil nová pravidla pro restaurace, bary, koupaliště i letní tábory. Epidemiolog Roman Prymula chce k 31. květnu skončit ve funkci náměstka ministra zdravotnictví.

Hlavní události

- V Česku je 8406 nakažených koronavirem. Uzdravilo se již 5381 lidí a 295 jich zemřelo

- Epidemiolog Roman Prymula plánuje 31. května skončit ve funkci náměstka ministra zdravotnictví. Premiéru Babišovi oznámil podmínky, za kterých je ochotný ve funkci setrvat

- Ministr Vojtěch, epidemiolog Rastislav Maďar a hlavní hygienička Jarmila Rážová popsali hygienické podmínky pro provozy a činnosti, které od 25. května obnoví svou činnost

- Dětské tábory startují od 27. června. Jaká pro ně platí pravidla se dočtete v tomto článku

- Od pondělí padla některá opatření. O tom, kterých se rozvolnění týká, se dočtete v tomto článku

- Roušky nebudou na veřejnosti povinné již od 25. května, rozestupy však bude třeba dodržovat i nadále

- Češi by v případě, že aerolinky neustojí krizi způsobenou pandemií, přišli o možnost vycestovat na zahraniční dovolenou. Řada z nich by si ji kvůli následnému zdražení nemohla dovolit

- Řada zemí chystá zmírnění opatření na hranicích. Rakousko plánuje otevřít hranice s Německem již od 15. června. Oblíbená destinace Čechů, Chorvatsko, otevře své hranice pro zahraniční turisty

- Počet nakažených ve světě přesáhl 4,5 milionu. Více než 303 tisíc lidí s Covidem-19 zemřelo a zhruba 1,7 milionu se uzdravilo

 

Epidemiolog Roman Prymula hodlá opustit stávající místo náměstka ministra zdravotnictví. Premiéru Andreji Babišovi oznámil, za jakých podmínek je ochotný zůstat, veřejně je však zatím neprozradil. Tvrdí ale, že s jeho chybějící bezpečnostní prověrkou rozhodnutí nijak nesouvisí.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Šíření koronaviru

21:39

Vývoj situace v Moravskoslezském kraji

20:32

Ministr zdravotnictví hovoří o poslední vlně uvolňování opatření

20:31

Předseda ODS Petr Fiala o nošení roušek

 

Babiš k jeho odchodu řekl: "Je pravda, ze proběhly tyhle rozhovory, ty jsou staršího data. Vím, že měl nějaké nabídky ze soukromého sektoru, ale já s ním určitě budu mluvit. Já jsem s ním už mluvil a on říkal, že to nebylo správně pochopeno."

 

Prymulovy důvody k odchodu komentovat odmítl a stejně tak to, zda má rozhodnutí něco společného s chybějící prověrkou. "Nevím o tom," odpověděl Babiš na otázku, zda Roman Prymula opravdu končí na ministerstvu zdravotnictví.

 

Pravidla pro uvolňování opatření

Na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, hlavní hygienička Jarmila Rážová a epidemiolog Rastislav Maďar přiblížili podmínky a hygienická pravidla pro provozy a činnosti, které se obnoví od 25. května.

  

Limit pro hromadné akce bude 300 lidí na jednom místě ve stejném čase. Pokud bude epidemiologická situace příznivá, od 8. 6. by mohlo dojít k navýšení na 500 lidí a 22. 6. i na 1000. Od 25. května se také obnovuje provoz vnitřních prostor restaurací, hospod, barů i fastfoodů.

 

  

Od 23. hodiny do 6. hodiny ranní bude provoz vnitřních prostorů podniků a nočních klubů přerušen. Důvodem jsou zkušenosti jiných zemí, že právě v tuto dobu došlo k nárůstu počtu případů. Venkovní kempy, hotely a další ubytovací zařízení, taxislužby, tetovací salony a další, budou rovněž od 25. května znovu fungovat. Stejně tak vnitřní prostory botanických a zoologických zahrad, hradů a zámků.

 

Lidé se znovu budou moci vydat do aquaparků, koupališť a bazénů. Fungovat znovu začnou také solária a wellness centra. Od 25. 5. budou rovněž obnoveny návštěvy v pečovatelských domech a domovech pro seniory. To vše za přísných hygienických podmínek. Sportovcům se znovu otevřou šatny, otevřou se i stravovací zóny v obchodních centrech. Roušky se budou nosit pouze ve vnitřních prostorách staveb a v MHD.

 

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA:

 

Nadále bude platit důraz na prevenci, opatrnost a osobní zodpovědnost. Povinná je důsledná hygiena, zejména pečlivé mytí rukou a dodržování prevence při známkách nachlazení. Provozovatelé musí věnovat obzvláštní pozornost toaletám a hygienickému zázemí. Pravidelná dezinfekce musí probíhat i v kuchyňských zázemích. Celkové prostory je třeba pravidelně větrat a uklízet.

 

Rozhodující budou podle Rastislava Maďara epidemiologická data z následujícího týdne. "Všichni samozřejmě doufáme, že ta data se nám zásadně zhoršovat nebudou. Prosím, ještě vydržme" řekl Maďar s tím, že při uvolňování je třeba postupovat opatrně. Pokud se lidé necítí dobře, měli by účast na hromadných akcích atd. zvážit. Mapování kontaktů by mělo výrazně pomoci při rozhodování o karanténě.

 

 

Pro restaurace stále platí to, že v rámci jednoho stolu není třeba nosit roušky. V okamžiku, kdy vstanou od stolu, by si roušku měl opět vzít. Ohledně návštěv v pečovatelských domech, zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory bude platit klasický provozní řád, pokud to bude situace vyžadovat, bude platit omezení na jednu návštěvu denně po dobu jedné hodiny. Případné zpřísnění podmínek je plně v dikci samotných poskytovatelů služeb.

 

 

 

Cestující v taxi budou mít povinně roušku, mezi řidičem a zákazníkem by měla být ochranná fólie. Auto se musí pravidelně dezinfikovat. Omezení pro diskotéky, noční kluby i sauny je podle Maďara dočasné.

 

Za uplynulý den mírně vzrostl počet nakažených. "Nemyslím si, že by to souviselo s uvolňováním," řekl Vojtěch. V některých městech, zejména Praze, podle něj probíhá "komunitní šíření" viru. Obavy jsou podle něj na místě, pokud začne stoupat počet nakažených v nemocnicích a reprodukční číslo. Mezi nově nakaženými podle hygieničky nejsou lidé z rizikové části populace.

 

Otevření speciálních škol je podle Maďara záležitostí toho, jak dopadne otevření těch běžných. Ministerstvo zdravotnictví s ministerstvem školství na toto téma prý jedná a zátěž, kterou rodiče nesou, si uvědomuje. Speciální školy by mohly být výhledově otevřeny v červnu.

 

 

"Jedna věc je, co se platí v laboratoři, což je těch 1674 korun a jedna věc je cena 82 korun za samotný odběr," vyjádřil se Vojtěch k cenám za test na Covid-19. Pokud by kdokoli požadoval po zájemci o testování vyšší částku, jednalo by se o bezdůvodné obohacení. Ministerstvo vycházelo prý z ceny, kterou za test hradí zdravotní pojišťovny a z té vypočítali cenu pro samoplátce.

 

Žádné "masové" festivaly podle Vojtěcha povolené letos nebudou. Počítá se s venkovními scénami nebo amfiteátry, kde je možné dodržet povinné rozestupy a hygienická pravidla.

 

Od pondělí 18. května se krizová opatření mění na mimořádná opatření vlády a zákon o veřejném zdraví. "Chceme do nejdříve projednat mimořádný zákon pro případ další epidemie," řekl ministr Vojtěch. Omezení od 6 hodin ráno nebude podle něj bránit běžnému provozu restauračních a dalších zařízení.

 

 

Evropské země pomalu otevírají hranice pro cestující ze zahraničí. Rakousko plánuje ještě v průběhu května zmírnit opatření na hranicích se Švýcarskem a od 15. června otevřít hranice s Německem. Oblíbená dovolenková destinace Čechů, Chorvatsko, chce "v hospodářském zájmu" umožnit vstup turistům do země. Polsko uzavření hranic naopak prodloužilo do 12. června.

 

Letní tábory odstartují již 27. června, budou však pro ně platit přísná hygienická opatření a maximální počet dětí bude omezen. Od úterý platí nové výjimky v nošení roušek. Povinné již nejsou pro studenty a účastníky přijímacích zkoušek a řízení, logopedy, děti v mateřských školách, autisty a děti do dvou let. Nákupní doba vyhrazená důchodcům bude dle ministra Vojtěcha prozatím zachována.

 

Nové epicentrum Covidu-19

Celá pětina zaměstnanců mlékárny v Otinovsi na Olomoucku se nakazila koronavirem. Jak se nákaza mezi desítkou zaměstnanců rozšířila, neví ani vedení provozu, ani hygienici. Mlékárna je prozatím na 14 dní uzavřena a probíhá důkladná dezinfekce všech tamních prostor.

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA:

 

Situace v zahraničí

Nejvíce zasaženou zemí jsou i nadále Spojené státy. V zemi je více než 1,4 milionu nakažených a počet obětí vyšplhal na téměř 87 tisíc. Na druhém místě je Španělsko se 272 tisíci nakaženými a 27 tisíci úmrtí. Rusko zůstává na třetím místě. Tamní počet případů překonal čtvrt milionu, počet obětí stoupl na 2305. Velká Británie eviduje sice "jen" 233 tisíc lidí pozitivních na Covid-19, počet obětí v zemi je však více než 33 600. Jde tak o druhý nejvyšší počet úmrtí.

 

Česko by mohlo otevřít hranice již v polovině června. Více v reportáži TV NOVA:

 

Sedm hraničních přechodů s Rakouskem se otevřelo pro zemědělce. Více podrobností v reportáži TV NOVA:

 

Dětské tábory odstartují již na konci června. Jaká opatření pro ně budou platit, zjistíte v reportáži:

 

Vědci netuší, jaký další vývoj koronavirus čeká. Je možné, že se bude vracet podobně jako chřipka:

TN.cz