BOJ S KORONAVIREM

Konec roušek v práci, hranice s Rakouskem se otevřou v červnu

Roman Dolejský
Roman Dolejský
19.5. 2020 6:42
Téma:

Další uvolnění a pomoc živnostníkům a některým profesím schválila v pondělí vláda. Hranice s Rakouskem by se měly otevřít 8. června. Roušky budou moci odložit někteří pracující.

Hlavní události

- V Česku je 8586 potvrzených případů nákazy koronavirem. Z toho 5641 infikovaných se podařilo vyléčit. 297 lidí zemřelo

- Ministr Vojtěch (za ANO) spolu s epidemiologem Rastislavem Maďarem a hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou popsali podmínky pro provozy a činnosti, které od 25. května obnoví svou činnost

- V jedné z pražských školek se potvrdil koronavirus u druhého dítěte

- Od úterý se některá další povolání zbaví roušek. Kontroly na hranicích s Rakouskem budou pokračovat ještě v následujícím týdnu, od 8. června skončí úplně

- Vláda schválila nový program na pomoc živnostníkům, za úvěry bude ručit stát. Program Covid-Nájemné má pomoci také nájemcům

- Celosvětově se koronavirem nakazilo více než 4,9 milionu lidí, zemřelo přes 320 tisíc nemocných. Vyléčilo se přibližně 1,9 milionu lidí
 

Na svém pondělním jednání schválila vláda řadu opatření a další pomoci pro živnostníky v období koronakrize. Plánovaná poslední vlna rozvolnění na 25. května - počet lidí na hromadných akcí do 300, otevření restaurací a další - podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) platí.


Lidé, kteří pracují v kanceláři nejméně dva metry od jiné osoby, nebudou muset od úterý 19. května nosit roušky. Ty nebudou povinné ani pro ty, kteří pracují ve velkém horku a zátěži. "Asi nikdo nebude chodit po firmách a kontrolovat nějaké rozestupy. Je to na uvědomění každého," prohlásil Vojtěch.

 

 

Od 8. června by se podle Vojtěcha měla pravidla pro cestování řídit nově sestaveným seznamem rizikových a nerizikových zemí. Lidé při cestě z rizikových oblastí budou muset mít negativní test na Covid-19. "V tuto chvíli jsme v tomto směru opatrnější," řekl Vojtěch k tématu otevření hranic s Rakouskem. Během příštího týdne budou ještě probíhat kontroly, od 8. června už ne.

 

Režim na hranicích se zmírní, kontroly už budou pouze namátkové. Podívejte se na reportáž televize Nova:


Pokračovat bude program Covid III. Firmy do 250 zaměstnanců získávají 90procentní záruku, společnosti od 250 do 500 pracovníků mohou využít 80procentní záruku. Garantem je ministerstvo průmyslu a obchodu.

 

 

Ministři odsouhlasili také program Covid-Nájemné. Nájemci, kteří platí komerční nájemné a nemohou podnikat, mají možnost využít 50procentní kompenzace nájemného za měsíce duben, květen a červen.


Maximální výše podpory je 10 milionů korun. Nájemců, kteří platí nájemné státnímu subjektu, se program týká také. Stát bude automaticky odpouštět 30 procent.


Program Czech Rise UP má za úkol nastartovat trh a nabídku produktů na něm. Týká se zejména firem, které se zabývají výrobou ochranných a zdravotnických prostředků. Na ošetřovné pro OSVČ padne ze státního rozpočtu 2,5 miliardy korun, chodí 70 tisíc žádostí měsíčně.

 


Ministerstvo zdravotnictví by mělo vynaložit 373 miliard korun na veškeré kompenzace a odměny zdravotníkům. Vláda schválila, že Chytrá karanténa přejde pod ministerstvo zdravotnictví. Do 25. května předloží resort konkrétní plán.


Oddlužení státních nemocnic je dle Vojtěcha záležitostí státu. Nastavená úhradová vyhláška je prý neaktuální a je třeba ji přizpůsobit současnému stavu financování nemocnic a zdravotnických zařízení.


Dětem na dětských táborech bude měřena teplota a v případě podezření na nákazu je na odpovědnosti daných provozovatelů, aby kontaktovali hygienickou stanici, řekl Vojtěch. Zběžná prohlídka, která odhalí symptomy, je podle něj plně ve schopnostech provozovatelů dětských táborů.


Podívejte se na celý záznam vládní tiskové konference:

 

TN.cz