Šíření viru

Babiš: Příští týden se mohou otevřít další obchody. V Česku je 4587 nakažených, 67 pacientů zemřelo

Koronavirus
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Ilustrační foto
Lucie Staničková
Lucie Staničková, Kateřina Sejková
5.4. 2020 17:39
Téma:

Už ve čtvrtek by se mohly otevřít některé další obchody, například s obuví, dětským textilem, stavebninami či papírnictví. Prohlásil to premiér Andrej Babiš v České televizi. V zemi je 4587 potvrzených případů nákazy Covid-19. 96 infikovaných se z nemoci vyléčilo, 67 pacientů kvůli koronaviru zemřelo.

Hlavní události

- V České republice se potvrdilo 4587 případů nákazy, onemocnění podlehlo 67 lidí, 96 pacientů se vyléčilo

- Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by se školy mohly otevřít ve druhé polovině května, uvedl pro Českou televizi

- Prezident Miloš Zeman chce udělit epidemiologovi Prymulovi Řád Bílého lva

- Vláda by mohla už od čtvrtka povolit otevření některých dalších obchodů, například se stavebninami, pracovními oděvy, dětským textilem, obuví a papírnictví

- Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že policisté budou moci rozdávat blokové pokuty

- Nouzový stav bude zřejmě prodloužen do konce dubna, ochranná opatření by mohla skončit už dříve

- Celosvětově se koronavirus potvrdil u více než milionu nakažených, přes 60 tisíc nemocných zemřelo. Vyléčilo se přes 240 tisíc pacientů

 

Další obchody by se ve čtvrtek mohly otevřít za předpokladu, že se nebude zrychlovat vývoj epidemie koronaviru v Česku. Kromě obchodů obchodů s obuví, pracovními oděvy, dětským textilem či papírnictví by se lidem mohly rovněž zpřístupnit sběrny surovin, kompostárny a také některá veřejná sportoviště.

 

On-line reportáž

Epidemie Covid-19

22:31

Britský premiér Boris Johnson je v nemocnici. Přijali ho tam po deseti dnech od chvíle, kdy se u něj potvrdil koronavirus. Doposud byl v domácí karanténě a měl dle svých slov pouze mírný průběh nemoci.

22:13
21:39

"Naučili jsme se hodně o neviditelném nepříteli. Je tvrdý a chytrý. Ale my jsme tvrdší a chytřejší," prohlásil americký prezident Donald Trump na twitteru.

 

 

Budou však muset i nadále platit příšná hygienická opatření, která zahrnují odstup mezi lidmi minimálně dva metry či měření teploty pracovníkům před každou jejich směnou. V pondělí se na uvolnění opatření bude muset nejprve dohodnout vláda.

 

Školy nicméně zůstanou i nadále zavřené. Ministr školství Robert Plaga uvedl, že k jejich otevření by mohlo dojít ve druhé polovině května. Je však důležité nejprve stanovit podmínky pro tento krok. Zároveň zopakoval, že pokud se školy nepodaří otevřít do 1. června, za maturitní vysvědčení by platil průměr posledních tří vysvědčení.

 

 

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že chce udělit nejvyšší státní vyznamenání epidemiologovi Romanu Prymulovi. Podle Zemana zabránil většímu šíření koronaviru v Česku. 

 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, že sankce za porušení jednotlivých nařízení budou daleko přísnější.

 

Zároveň také plánuje předložit Poslanecké sněmovně a Senátu změnu zákona, díky které by policisté mohli neuposlechnutí řešit blokovou pokutou až ve výši deset tisíc korun rovnou na místě.

 

 

Nouzový stav bude zřejmě prodloužený. Ústřední krizový štáb se původně dohodl na prodloužení o 30 dnů, nakonec bude však zřejmě prodloužen do konce dubna.

 

Novým typem koronaviru se ve světě nakazilo už přes milion lidí. Nejvíce infikovaných pacientů je ve Spojených státech amerických, kde je více než 300 tisíc potvrzených případů. V Evropě je nejhorší situace ve Španělsku, zde je přes 126 tisíc nakažených.

 

Stát by mohl podle Babiše vstoupit do některých firem, více v nedělním přehledu TV NOVA:

 

 

Podle lékařů je v boji proti koronaviru důležité dodržovat pravidla hygieny. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz