Sledujeme ON-LINE Covid-19

V Česku zemřeli tři pacienti s koronavirem, deset lidí se vyléčilo. Armáda dočasně stáhne vojáky z Iráku

Lucie Staničková
Lucie Staničková, Roman Dolejský
Publikováno 24. 3. 2020
Téma:

V Česku zemřel třetí pacient s koronavirem. 71letá žena podle ministra zdravotnictví trpěla dalšími zdravotními obtížemi, nakazila se v rodině. Dnes zemřel také 45letý muž. Deset lidí se zatím z nemoci vyléčilo. Ministerstvo rozšířilo seznam zemí s vysokým rizikem nákazy.

Hlavní události

- Česko má třetí oběť s koronavirem, ve Všeobecné fakultní nemocnici zemřela 71letá žena

- Na pardubické letište dosedl v noci na středu podruhé velkokapacitní letoun Ruslan se zdravotnickým materiálem z Číny.

- Poslanecká němovna schválila změny v ošetřovném, pozastavení EET a další. Více naleznete v tomto článku na TN.cz

- Už dopoledne přišla zpráva o tom, že v Havířově podlehl nemoci Covid-19 45letý muž. Více informací najdete v článku zde

- Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo seznam zemí s vysokým rizikem nákazy o USA, Austrálii, Portugalsko, Kanadu, Malajsii a Izrael

Česká armáda v úterý rozhodla o dočasném stažení českých vojáků z Iráku

- Olympijské hry v Tokiu byly odloženy na příští rok

- Další nemocnice mají nakažený personál - Nové Město na Moravě a Bulovka

- Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula představil nový systém inteligentní karantény

- Mimořádná opatření budou platit až do 1. dubna. Přehled opatření naleznete v tomto článku na TN.cz

- Počet nakažených v Česku je 1394, vyléčilo se celkem deset pacientů. Testům na Covid-19 se podrobilo 19 624 lidí

- V Itálii přibylo za dnešek 743 mrtvých, celkem jich je 6820. Počet nakažených se zvýšil o 5249 na více než 69 tisíc

- Celosvětově se nakazilo více než 400 tisíc lidí, nemoci podlehlo přes 17 tisíc pacientů. Počet vyléčených přesáhl 100 tisíc

 

V Česku zemřel třetí člověk, který byl nakažený zákeřným koronavirem. V úterý večer nemoci podlehla 71 letá žena v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Zemřelá měla řadu dalších chronických onemocnění, virus jejím stavu přitížil. Ústecký a Plzeňský kraj hlásí vyléčené. Jejich počet tak vzrostl na deset.

 

Na pardubickém letišti přistál v noci na středu další velkokapacitní Ruslan, na jehož palubě je zdravotnický materiál z Číny. Jeho vykládku organizuje armáda prostřednictvím zhruba stovky vojáků a asi dvacítky nákladních aut. Zdravotnický materiál po vyložení ihned zamíří do centrálních skladů. Během středy by z Hanoje do České republiky měla dorazit rovněž zásilka 250 tisíc respirátorů. Transport zajišťují vietnamské aerolinky Bamboo Airways.

 

Česká armáda dnes rozhodla o dočasném stažení českých vojáků z Iráku. Zdůvodnila to výrazným omezením operačních úkolů, bezpečnostními hrozbami i epidemií koronaviru.

 

On-line reportáž

Koronavirus se stále šíří

22:52

Podle vyjádření ředitele domova důchodců v Českém Dubu Radima Pochopa dopadly testy všech zaměstnanců negativně. Stejně tak u všech zatím otestovaných důchodců. K preventivnímu testování přistoupili zdravotníci poté, co byl o víkendu jeden ze zaměstnanců domova pozitivně testován na coronavirus COVID - 19

22:43

22:32

Od dnešní půlnoci nařídila irská vláda přerušení běžného provozu ve všech restauracích, kavárnách a méně důležitých obchodech. Zároveň vyzvala obyvatele, aby pokud možno nevycházeli do ulic.Nová opatření budou platit nejméně do 19. dubna. Informoval o tom deník Irish Times.

 

"V některých zemích se onemocnění COVID-19 nevyvíjí dobře. Rozšířili jsme tak seznam států s vysokým rizikem přenosu nákazy. Nově jsme na něj zařadili USA, Austrálii, Portugalsko, Kanadu, Malajsii a Izrael. Naopak riziko kleslo u Číny a Jižní Koreji," prohlásil dnes večer ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kompletní přehled zemí najdete zde.

 

Nově by mělo být ošetřovné zaměstnancům propláceno po celou dobu uzavření škol a dalších zařízení. Schválili to dnes poslanci. Rozšiřuje se také nárok na ošetřovné, a to pro všechny děti mladší 13 let, pozastavuje se EET. Změny ještě musí schválit Senát a prezident.

 

U pracovníka v Nemocnici Nové Město na Moravě na Ždársku se prokázal koronavirus. Nemocnice přijímá opatření, která zamezují a minimalizují další šíření nemoci.

 

“Část interního oddělení je uzavřena, personál má nařízenou povinnou dvoutýdenní karanténu. Zdravotničtí pracovníci, kteří byli s nemocným pracovníkem v kontaktu od středy 18. do pátku 20. března, byli testováni okamžitě, ostatní personál bude testován v pořadí, které doporučí Krajská hygienická stanice,“ popsala mluvčí nemocnice Tamara Pecková Homolová.

 

Nakažené zaměstnance řeší i pražská Nemocnice na  Bulovce "Dnes byla potvrzena nákaza COVID-19 u lékaře z naší ORT kliniky a sestry z Neurologického oddělení. Jedná se o manželský pár, který je nyní v domácí izolaci. Nemocnice podnikla veškeré potřebné kroky, aby šíření viru mezi zaměstnanci a pacienty nemocnice bylo minimalizováno," uvedla nemocnice.

 

Mimořádná opatření by v Česku mohla příští měsíc začít polevovat. Přešlo by se na systém takzvané inteligentní karantény. "Inteligentní karanténa má za úkol vytipovat v co nejkratší době potenciální zdroje šíření v populaci. To znamená, že člověk, který bude testován jako pozitivní, tak bude vytrasován elektronicky po jeho souhlasu," přiblížil systém předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

 

Olympijské hry, které se měly letos konat v japonském Tokiu, byly odloženy. Podle japonského premiéra Šinza Abeho se uskuteční v roce 2021. Informovala o tom německý portál n-tv.de.

 

 

Premiér Andrej Babiš (ANO) na úterním jednání Poslanecké sněmovny nabídl opozici tři místa v Ústředním krizovém štábu. Zároveň uvedl, že vláda nebude nijak zneužívat stav nouze.

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) informoval o úmrtí druhého pacienta na nákazu koronavirem. "Je mi to moc líto, že musím oznámit druhé úmrtí. Zpráva přišla z nemocnice v Havířově. Pacient roč. 1975 prohrál boj s rozsáhlým selháním orgánů kvůli pokročilému nádorovému onemocnění. Koronavirus jeho stav zhoršil. Upřímnou soustrast jeho blízkým," sdělil na twitteru. První obětí nové nemoci byl v neděli večer 95letý muž z Prahy.

 

Vojtěch už ráno řekl, že do Česka dorazil lék Remdesivir. Lékaři ho ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze začínají podávat pacientovi s těžkým průběhem nemoci.

 

 

"Denní přírůstky nových případů teď budou nejspíš stagnovat, vidím důvod k mírnému optimismu. Nemoc populací zkrátka projde, to je příroda,“ informoval Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

 

Zároveň doplnil, že v Česku je podíl seniorů mezi nakaženými asi 17 procent, což je výrazně méně než je tomu v Itálii nebo ve Španělsku. "Počet případů půjde ještě nahoru, nejsme ostrůvek v srdci Evropy. Model ukazuje tři tisíce případů ke konci března, 15 tisíc na konci dubna," odhadl Dušek.

 

Premiér Babiš pronesl včera večer mimořádný projev k národu. Poděkoval všem, kdo s koronavirem bojuje v první linii a také seniorům. Rovněž prohlásil, že na sebe bere zodpovědnost za vládní opatření. Celou jeho řeč najdete zde:

 

Vláda na pondělním zasedání rozhodla o prodloužení zákazu volného pohybu v České republice. Opatření, které kabinet vydal ve stavu nouze, mělo původně skončit dnes ráno. Neustále přibývající počet nakažených v Česku však vládu přinutil vše protáhnout do 1. dubna.

 

Omezení se i nadále týká volného pohybu lidí. Do 1. dubna zůstanou také zavřené obchody a restaurace. Veřejné úřady budou pořád otevřené dva dny v týdnu pokaždé na tři hodiny a budou nabízet jen omezené služby.

 

 

Zpřísnění podmínek se dočkali také pendleři. Těm dala vláda na výběr. Mohou buď zůstat v České republice a nepracovat, nebo si najdou ubytování v zahraničí a budou pokračovat v práci bez přejíždění.

 

Již potřetí se změnily také vyhrazené hodiny v obchodech pro lidi nad 65 let. Ty platí v obchodech nad 500 metrů čtverečních od 8:00 do 10:00. Menších obchodů se omezení netýká.

 

Nouzový stav platí od 12. března, během něj vláda vydala další zákazy. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz