Prezidentské volby 2018

Prezidentská volba má tři favority, ukázal průzkum. Ostatní propadli

Prezidentská volba má tři favority, ukázal průzkum. Ostatní propadli
Zdroj: TN.cz

Favoritem prezidentské volby je podle nejnovějšího průzkumu Miloš Zeman, volilo by ho přes 32 % lidí. Na druhém místě by skončil Jiří Drahoš, třetí by byl Michal Horáček. Vyplývá to z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Lednových prezidentských voleb se podle průzkumu plánuje zúčastnit 69 % lidí. Při prezidentských volbách v roce 2013 se prvního kola zúčastnilo 62 % voličů, druhého pak 59 % lidí. Záměr zúčastnit se voleb zesiluje s rostoucím věkem, s vyšším stupněm vzdělání, vyšší životní úrovní a především zájmem o politiku. 

Zdroj: CVVM

Současného prezidenta Miloše Zemana by volilo 32 % lidí, kteří jsou rozhodnuti jít k volbám. Volili by ho spíše starší lidé a lidé levicově zaměření. Častěji by mu hlas dali také ti, kteří se příliš nezajímají o politiku. Preferují ho lidé s nižším vzděláním a voliči ANO, ČSSD, KSČM a SPD.

Související obsah

Jiřího Drahoše naopak upřednostňují vysokoškoláci a lidé s vyšší životní úrovní. Vyšší podporu má u obyvatel Prahy a pravicově orientovaných voličů. Získává si také sympatie těch, kteří se o politiku zajímají a k volbám chodí pravidelně. Co se týče stranických preferencí, volili by ho častěji příznivci TOP 09, KDU-ČSL, ODS a Pirátů.

Michala Horáčka by nejčastěji volili ti, kteří se hlásí k pravému středu, a častěji získává podporu u lidí, kteří prezidentovi spíše nedůvěřují.

Na čtvrtém místě v průzkumu figuruje Marek Hilšer, za ním pak jsou seřazeni Pavel Fischer, Mirek Topolánek, Vratislav Kulhánek a Jiří Hynek

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz