Domácí

Jak v Česku zpřísní protiepidemická opatření? Ve hře jsou tři varianty. PŘEHLED

Vláda v demisi bude ve čtvrtek znovu jednat o zpřísnění protikoronavirových opatření. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou na stole hned tři možné varianty. Restrikce by tak pocítili zejména neočkovaní lidé. Ve hře je dokonce také tzv. rakouský model, který vyřazuje ze společenského života všechny, kteří vakcinaci nepodstoupili.

Několik hodin jednala v pondělí vláda v demisi o zpřísnění opatření v České republice. Konkrétních výsledků se však kabinet nedobral, pokračovat proto bude ve čtvrtek. Ve hře jsou hned tři možné varianty.

"Mluvili jsme o těch variantách, které bych mohl nazvat jako rakouský model, bavorský model a model očkování, PCR a ti, kteří překonali covid-19," řekl premiér po schůzi. Zavedená opatření by tak ovlivnila především neočkované lidi.

Související obsah

Rakouský model

Rakousko přestalo od minulého týdne neočkované lidi pouštět do restaurací, hospod, barů, kaváren, divadel, kadeřnictví nebo na sportovní a kulturní akce. Lidé bez vakcinace nemohou ani na návštěvy do nemocnic a pečovatelských domů. Bez očkování nebo prodělání covidu-19 se navíc nikdo nedostane do hotelů nebo na lyžařské vleky.

Od pondělí navíc platí v zemi plošný lockdown právě pro neočkované a všechny ty, kteří se v posledních 180 dnech právě z covidu-19 neléčili.

Nově také všichni starší 12 let navíc nesmí bez potvrzení o vakcinaci nebo prodělání nemoci vycházet ze svých domovů. Umožněno je to pouze ve výjimečných případech, jako jsou nutné pochůzky, cesta do práce, zdravotní důvody nebo zdravotní procházky. Omezení platí pro neočkované také při nakupování. Pořizovat totiž mohou pouze zboží každodenní potřeby.

Související obsah

I nadále však lidé bez vakcinace mohou navštěvovat zdravotnická zařízení, školy nebo místa k "uspokojování základních náboženských potřeb".

Výjimku z opatření, která mají platit 10 dnů, mají děti mladší 12 let a lidé, kteří mají za sebou první dávku vakcíny. Ti se však musí prokázat negativním PCR testem.

Bavorský model

Také Bavorsko zpřísnilo od pondělí už stávající platná opatření. Ubytovaní v hotelech a zákazníci v restauracích se musí od pondělí prokázat buď potvrzením o očkování, nebo o prodělaném onemocnění covid-19.

Podle dostupných informací na webu bavorského hlavního města je navíc pro neočkované omezen vstup na různé akce, navštěvovat nemohou ani služby, které jsou zaměřené na tělo (například kosmetika, masáže a podobně).

Související obsah

Bavorsko je podle Institutu Roberta Kocha (RKI) třetí nejhůře koronavirem postiženou německou spolkovou zemí. Tamní vláda proto zvažuje také povinné očkování pro některé profese.

O-PCR-N model

Babišův kabinet také uvažuje o zrušení antigenních testů a samotestů. Ještě v pondělí odpoledne předseda vlády prohlašoval, že vláda na svém jednání jejich konec "určitě schválí". Nakonec se tak však nestalo.

Přesto je i tato možnost stále ve hře. Lidé bez potvrzení o očkování nebo prodělání koronaviru v uplynulých 180 dnech by tak svou bezinfekčnost prokazovali pouze negativním PCR testem.

"Prezentovali jsme návrh O-T-N pouze v režimu PCR testování. Situace se zhoršuje, to je nesporný fakt. Naštěstí nám zatím nerostou těžké případy, zjevně je tam nesporná ta ochrana očkování," uvedl v pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

K vývoji pandemie se ve vysílání TN LIVE vyjádřil molekulární biolog Jan Pačes a expert na zdravotnictví Ondřejem Dostálem (Piráti):


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz