Šíření koronaviru

Počet uzdravených v ČR rychle roste, z Covid-19 se zotavilo přes 5000 lidí

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 13. 5. 2020
Téma:

Vzhledem k příznivé situaci v Česku se vláda rozhodla zrychlit rozvolňovací kroky. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by bez programu Antivirus byla nezaměstnanost dvakrát vyšší. Oproti předchozímu dni počet nově nakažených klesl. Hrozící krach aerolinií by mohl řadě Čechů znemožnit vycestovat na dovolenou do zahraničí. Důvodem je možné citelné zdražení zájezdů. Rakousko chystá postupné otevírání hranic a pozvolné zrušení kontrol.

Hlavní události

- V Česku je 8269 nakažených koronavirem. Uzdravilo se již 5047 lidí a 290 jich zemřelo

- V Otinovsi na Olomoucku je nové epicentrum nákazy. Onemocnělo zhruba deset zaměstnanců tamní mlékárny

- Od pondělí padla některé opatření. Jakých z nich se uvolnění týká, se dočtete v tomto článku

- Již od 25. května nebude povinné na veřejnosti nosit roušku, rozestupy však bude nutné dodržovat i nadále

- Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon, který umožňuje policistům a strážníkům udělit pokutu až 10 tisíc korun každému, kdo nebude respektovat nařízená opatření proti šíření nákazy

- Hrozící krach leteckých společností by Čechům mohl znemožnit vycestovat na zahraniční dovolenou. Kvůli zdražení zájezdů, které by poté následovalo, by si je řada Čechů už nemohla dovolit

- Rakousko chce zmírnit opatření na hranicích. Od 15. června otevře hranice s Německem a v průběhu května zmírní režim i na hranicích se Švýcarskem. Kontroly budou od pátku jen namátkové a v červnu je Rakousko chce ukončit úplně

- Rusko je na třetím místě v žebříčku nejzasaženějších zemí. Onemocnělo tam více než 232 tisíc lidí a více než 2100 jich zemřelo. Situace v zemi je kritická

- Ve světě onemocnělo koronavirem více než 4,3 milionu lidí a téměř 293 tisíc jich nákaze podlehlo

 

Ministr vnitra Jan Hamáček navštívil v úterý Lány, kde s prezidentem jednal na téma boje s epidemií Covid-19 a fungování Ústředního krizového štábu. Tématem byla také ekonomická budoucnost Česka. Podle Hamáčka je stěžejním bodem program Antivirus. "Bez něj by byla nezaměstnanost dvakrát vyšší," prohlásil. S prezidentem Zemanem se shodli na tom, že pomoc občanům od státu musí být co nejrychlejší.

 

On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ: Pandemie Covid-19

22:22

Situace v Moravskoslezském kraji se i nadáe vyvíjí dobře

22:16

Důležitost vitaminu D

Výzkumy ukázaly, že nedostatek vitaminu D, který získáváme například ze slunečního záření, by mohl vést k vážným komplikacím v případě nákazy novým koronavirem.

21:17

Úřady práce opět budou moci vyplácet mzdy v případě platební neschopnosti firem

 

Od úterý jsou v platnosti nové výjimky ohledně nošení roušek. Ochranu nosu a úst nově nemusí nosit logopedi, studenti a účastníci přijímacích zkoušek a řízení. Rouška není povinná ani pro děti v mateřských školách, autisty a děti do dvou let. Nákupní doba vyhrazená důchodcům se dle vyjádření ministra zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zatím rušit ani měnit nebude.

 

 

Po pondělním zasedání vlády Vojtěch prohlásil, že od 25. května už nebude povinností nosit na veřejnosti roušky. Lidé však nadále budou muset dodržovat minimálně dvoumetrové rozestupy. Roušky budou nadále povinné ve vnitřních prostorech budov. Od pondělí se také Češi částečně vrátili do běžného života. Znovu otevřela kadeřnictví, holičství, muzea, galerie, hrady a zámky a restaurační zahrádky. Sportovci mohou také znovu za účelem tréninku využít venkovní prostory.

 

V pondělí 11. května prezident Miloš Zeman podepsal zákon, kterým dává policistům i strážníkům nové pravomoci ohledně postihů za nedodržování nařízených opatření proti šíření koronaviru. Tomu, kdo nebude pravidla respektovat, mohou nově udělit pokutu až 10 tisíc korun. Potvrdil to mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

 

 

Nové epicentrum nákazy

Covid-19 se rozšířil mezi zaměstnanci mlékárny v Otinovsi na Olomoucku. Onemocnělo zhruba deset tamních pracovníků, tedy pětina všech zaměstnanců. Jak se nákaza rozšířila hygienici zatím neví a mlékárnu nechali uzavřít.

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA:

 

Ročník 2020 nejnavštěvovanějšího zemědělského veletrhu Země živitelka byl letos zrušen. Více v reportáži TV NOVA:

 

Česko se potýká s zoufalým nedostatkem zdravotních sester. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

 

Situace v zahraničí

Žebříčku nejzasaženějších zemí světa nadále dominují Spojené státy, kde je již více než 1,4 milionu nakažených a více než 83 tisíc obětí. Španělsko zůstává na druhém místě, v zemi je téměř 270 tisíc případů a takřka 27 tisíc obětí pandemie. Rusko se posunulo na třetí místo s více než 232 tisíci nakaženými a 2116 úmrtími. Těsně za ním je Velká Británie, která má 226 tisíc nakažených, ale téměř 33 tisíc obětí. Česko je na 48. místě.

 

Podívejte se na reportáž TV NOVA:

 

Mluvčí ruské hlavy státu Vladimira Putina Dmitrij Peskov se nakazil koronavirem. Více v reportáži Kateřiny Vodvářkové:

TN.cz