Onemocnění Covid-19

Vláda zavádí nová opatření. V Česku zemřelo dalších šest pacientů s koronavirem, nakažených je 3001

Koronavirus - BN
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha, Kateřina Sejková
Publikováno 30. 3. 2020
Téma:

V Česku se koronavirem nakazilo 3001 lidí. 23 pacientů s Covid-19 zemřelo. Roman Prymula zřejmě v čele krizového štábu končí. Kvůli bezpečnostním opatřením hrozí například v oblasti cestovního ruchu, že se bude v následujících dnech hromadně propouštět. Vláda projednávala zmírnění některých opatření. Omezení volného pohybu prodloužila o dva týdny do 11. dubna.

- Koronavirem se v Česku nakazilo 3001 lidí, 23 infikovaných zemřelo. 25 lidí se z nemoci Covid-19 vyléčilo. Testům se podrobilo 43 498 lidí

- Zemřela zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice, u které měla být potvrzená nákaza koronavirem

- Roman Prymula končí v čele Ústředního krizového štábu. Nahradit by ho měl Hamáček

- Na Olomoucku hygienici ukončili některá mimořadná opatření. Uzavřené obce či jejich části se tak opět otevřely světu

- Celkem se koronavirem nakazilo více než 720 tisíc lidí, zemřelo už přes 33 tisíc pacientů. Počet vyléčených přesáhl 151 tisíc

- Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR hrozí, že se bude v následujících dnech v některých odvětvích hromadně propouštět

- Španělsko se v pondělí v počtu pozitivních případů dostalo před Čínu

- Omezení volného pohybu bylo prodlouženo o dva týdny do 06:00 hodin 11. dubna. Do tohoto data budou uzavřeny i restaurace

- V pondělí odpoledne vláda na zasedání přijala další bezpečnostní opatření

 

Na pondělním zasedání se vláda rozhodla prodloužit omezení volného pohybu a nařízení o zavřených restauracích do 11. dubna. Oznámila rovněž testovací fázi chytré karantény - pokud se ukáže, že je možné ji aplikovat na celou republiku, bude platit plošně.

 

Mezi další opatření patří zákaz dovolené pro zaměstnance kritické infrastruktury po dobu nouzového stavu. Povinnost karanténa nyní bude platit pro všechny, kteří se vracejí ze zahraničí bez ohledu na destinaci.

 

On-line reportáž

Šíření koronaviru

23:06

Podle informací webu Aktuálně.cz ministerstvo obrany navrhuje, aby v budoucnosti v době krize vláda posílila na úkor parlamentu, pokud bude neakceschopný. Pokud nebude akceschopná i vláda, pak by premiér mohl rozhodovat sám.

22:45
22:38

Česko eviduje 2 976 lidí nakažených koronavirem.

 

Některá opatření vláda zmírnila. Týká se to například roušek, které nově nemusí nosit řidiči, pokud cestují autem sami, a děti mladší dvou let. Zmírnil se i zákaz třetích osob u porodu. Tlumočníci například budou moci k porodu cizinek.

 

Roman Prymula v pondělí uvedl, že ve vedení krizového štábu končí. Plně se nyní chce soustředit na projekt chytré karantény. Do čela krizového štábu se postaví ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

  

V neděli v noci obletěla Českou republiku velmi smutná zpráva. Sestřička z Thomayerovy nemocnice, u které se potvrdila nákaza koronavirem, zemřela. Příčinu smrti musí určit lékař.

 

V noci na pondělí skončila na Uničovsku a Litovelsku uzavírka. "Obyvatelé Uničovska a Litovelska, máte náš hluboký respekt a obdiv! Za to, jak jste dokázali přijmout omezení plynoucí z karantény celé oblasti! Až na pár provinilců jste skvěle spolupracovali a my vám za to děkujeme," ocenili policisté na sociálních sítích.

 

 

Podle olomouckého hejtmana Ladislava Okleštěka ještě ale zdaleka není vyhráno, naopak je to začátek boje s koronavirem v zasažené oblasti i v České republice.

 

Kvůli bezpečnostním opatřením se mnoho podnikatelů a firem dostává do problémů. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu se bude v následujících dnech například v oblasti cestovního ruchu hromadně propouštět.

 

K opatřením přijatých vládou se vyjádřil také vicepremiér Karel Havlíček:

 

"Propouštění už bohužel běží, masová vlna přijde dnes a zítra. Důvod? Podpora vlády je naprosto nedostatečná. Z každé poskytnuté stokoruny si vláda obratem stáhne zpátky 34 Kč na soc a zdrav pojištění. A firmám, které platí své lidi slušně, stát přispěje jen malou část nákladů," sdělil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

 

 

Po celém světě se koronavirem nakazilo přes 720 tisíc lidí, nemoci podlehlo už více než 33 tisíc lidí. Uzdravených je přes 151 tisíc.

 

V pondělí se Španělsko dostalo v počtu pozitivních případů před Čínu, celkem ministerstvo zdravotnictví eviduje 85195 případů. Nejvíce nakažených hlásí Spojené státy americké, následuje Itálie.

 

Podívejte se na pondělní bilanci nákazy koronavirem ve světě i u nás:

 

Na reportáž TV Nova o ukončení karantény na Olomoucku se můžete podívat zde:

 

TN.cz