šíření koronaviru

Hamáček chce prodloužit nouzový stav o 30 dní. Nakažených je 4190, zemřelo 53 pacientů

Jan Hamáček na tiskové konferenci po druhé schůzi krizového štábu
Zdroj: TV Nova
Martin Klícha
Martin Klícha, Kateřina Sejková
Publikováno 3. 4. 2020
Téma:

V Česku se doposud koronavirem nakazilo 4190 lidí, 53 nemocných zemřelo a 72 se uzdravilo. V Nemocnici Břeclav se potrvdily další případy nákazy koronavirem, mezi nemocnými jsou i zdravotníci. Lékaři zhodnotili popužití léku Remdesivir, taxikář se uzdravuje. Kromě tohoto léku používá nemocnice i další. Podle Ústředního krizového štábu by měl být nouzový stav prodloužený o 30 dní, do konce dubna je to málo.

- V Česku se potvrdilo 4190 případů nákazy, onemocnění Covid-19 podlehlo 53 lidí, 72 se vyléčilo

- V Nemocnici Břeclav se objevily další případy nákazy koronavirem. Zasaženi jsou lékaři, sestry i pacienti

- Kolem 2500 Čechů je stále v zahraničí a žádá o návrat domů

- Nouzový stav bude zřejmě prodloužen do konce dubna, ochranná opatření by mohla skončit dříve

- Ústřední krizový štáb však trvá na tom, že to stačit nebude a doporučuje prodloužit nouzový stav o 30 dní

- Celosvětově se nákaza koronavirem potvrdila u více než milionu lidí, přes 53 tisíc lidí zemřelo

- Ministerstvo financí zmínilo podmínky podpory OSVČ, nově by na ni měli dostáhnou všichni

- Taxikář, který byl v kritickém stavu, dostal ve čtvrtek poslední dávku léku Remdesivir

 

Podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka by měl být nouzový stav prodloužený o 30 dní, nicméně po diskuzi v poslanci je ochotný přistoupit na návrh prodloužení do 30. dubna. Dle jeho slov to však stačit nebude a na konci dubna se tak bude muset Sněmovna opět sejít a projednat případné další prodloužení.

 

Všeobecná fakultní nemocnice má aktuálně 18 pacientů s Covid-19, 16 z nich potřebuje intenzivní péči, u dalších 31 pacientů panuje podezření na nákazu. Nemocnice je dle slov ředitele na hraně, zatím není třeba omezovat péči.

 

On-line reportáž

Koronavirus se i nadále šíří

22:26
22:06
21:25

"Právě teď WHO připouští, že nošení roušek, i po domácku vyrobených, má smysl a skutečně může pomoci zmírnit šíření koronaviru. Hlas a inspirace České republiky zní světem jasně," pochvaluje si ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Lékaři hovořili o stavu pacienta, u kterého byl použit lék Remdesivir. Pacient se postupně zlepšuje, nyní se pracuje na odvykání od plicní ventilace. Vedoucí lékař zhodnotil, že za jeho zlepšováním nestojí jen Remdesivir, jedná se o komplexní uzdravování.

 

Více v reportáži TV NOVA:

 

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

 

Všeobecná fakultní nemocnice využívá kromě Remdesiviru i jiné léky. Několika pacientům lékaři podávají hydroxychlorochin. Zatím podle vedoucího lékaře není důvod, aby se s podáváním léku přestalo.

   

Podle repatriačních seznamů na návrat domů čeká kolem 2500 Čechů, do velikonoc budou pokračovat projekty, řeší se například Nový Zéland a Austrálie, uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

 

Na video se podívejte ZDE:

  

Nemocnice Břeclav hlásí další nakažené mezi pacienty, sestrami i lékaři a to i přes přísná opatření, která zařízení přijalo po prvních výskytech Covid-19 u několika zaměstnanců ARO a ORL.

 

"Nově pozitivně testovaní neměli žádné příznaky, přišli jsme na to při kontrolních odběrech. Museli jsme tak provést testy i u pacientů na příslušném oddělení a bohužel u několika z nich se Covid-19 také prokázal," uvedl ředitel Nemocnice Břeclav Petr Baťka.

  

Nemocnice oddělila pacienty s koronavirem od těch, u kterých byly testy negativní. Nově musí na testování všichni přijímaní pacienti k hospitalizaci.

    

Nouzový stav, který byl v Česku vyhlášen kvůli boji s koronavirem, bude zřejmě prodloužen. Ústřední krizový štáb, kde byli i zástupci opozice, se původně dohodl na prodloužení o 30 dnů, nakonec bude zřejmě prodloužen o 18 dnů, což vychází na konec dubna.

 

 

Premiér Andrej Babiš uvedl, že by po Velikonocích mohlo dojít k uvolnění některých mimořádných opatření, která vláda přijala, aby zamezila šíření koronaviru. "Myslím, že už v pondělí přijde pan ministr Havlíček s nějakými konkrétními návrhy. Mohli bychom uvolnit některé živnosti a některé obchody," sdělil premiér.

 

Vláda přišla s řadou věcí, jak pomoci podnikům a lidem, kteří kvůli omezením nemohou pracovat. Například banky i nebankovní instituce musí umožnit klientům odklad splátek, podobně je to s nájmy. Velkou kritiku sklidila podpora pro OSVČ, někteří lidé měli dosáhnout na jednorázový příspěvek v hodnotě 25 tisíc, vláda ale podle kritiků nastavila podmínky tak, že na něj dosáhne málokdo.

 

Ve světě už se koronavirem nakazilo přes milion lidí. Nejvíce nakažených hlásí Spojené státy americké, kde se výsledky testů potvrdily více než čtvrt milionu lidí. V Evropě je aktuálně nejhorší situace stále ve Španělsku a Itálii, v každé zemi je nakaženo necelých 120 tisíc lidí.

 

Hospodářská komora připravila program pro podniky, které se potýkají s nedostatkem pracovníků. Zároveň slouží i těm, které trápí opačný problém, vzájemně se je snaží propojit. Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz