Domácí

Politolog, učitel či zemědělec. Podívejte se, kdo bude vládnout v Česku

Kabinet Andreje Babiše (ANO) definitivně skončil. Prezident Miloš Zeman v pátek dopoledne jmenoval novou vládu premiéra Petra Fialy (ODS), která má 18 členů. Šest z nich za ODS, čtyři za STAN, tři za Piráty, tři za KDU-ČSL a dva za TOP 09. Jejich profily si můžete přečíst v článku.

Premiér

Novým českým premiérem je Petr Fiala (ODS). Vystudoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde později působil jako pedagog. Spolupodílel se i na zakládání katedry politologie. V roce 2004 se stal rektorem univerzity. 

V roce 2011 se stal poradcem ve vládě Petra Nečase a v roce 2012 ministrem školství, kde setrval až do Nečasovy rezignace. V roce 2013 se jako nestraník za ODS stal poslancem, o rok později předsedou ODS. Svou funkci v následujících letech několikrát obhájil. V roce 2020 pak byl zvolen lídrem koalice SPOLU a letos v říjnu ji dovedl k vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Ministr financí

Post ministra financí bude ve Fialově vládě zastávat Zbyněk Stanjura (ODS), který je také místopředsedou strany. Vystudoval elektrotechniku na VUT v Brně, několik let podnikal v IT a angažoval se v komunální politice. V Opavě byl primátorem a zastupitelem za ODS.

Související obsah

Do Poslanecké sněmovny byl poprvé zvolen v roce 2010, poté se stal předsedou poslaneckého klubu. Od prosince roku 2012 do srpna 2013 zastával funkci ministra dopravy ve vládě Petra Nečase, poté pokračoval jako předseda poslaneckého klubu ODS. V lednu letošního roku se stal 1. místopředsedou ODS.

Ministryně obrany

Resort obrany povede Jana Černochová (ODS), která na třech pražských univerzitách vystudovala právo, mezinárodní vztahy a bankovnictví a peněžní ekonomii. Bankovnictví se věnovala před vstupem do politiky.

Související obsah

Od roku 1998 působila v komunální politice. Nejprve jako zástupkyně starosty Prahy 2, v roce 2006 se pak stala starostkou této části. Od roku 2010 je poslankyní a působila také jako předsedkyně výboru pro obranu.

Ministr dopravy

Martin Kupka (ODS) je novým ministrem dopravy. Absolvoval žurnalistiku a masovou komunikaci na Univerzitě Karlově. Zpočátku pracoval ve svém oboru, byl rozhlasovým moderátorem. Později se věnoval PR oblasti a stal se mluvčím ODS. Do strany vstoupil v roce 2008.

Související obsah

O dva roky později jej obyvatelé obce Líbeznice zvolili jako svého starostu. V roce 2014 se stal místopředsedou ODS. Do Poslanecké sněmovny se dostal v roce 2017, kde prosazoval digitalizaci veřejné správy. Od roku 2020 byl náměstkem hejtmanky Středočeského kraje pro oblast silniční dopravy.

Ministr spravedlnosti

Novým šéfem resortu spravedlnosti je Pavel Blažek (ODS), který už jako ministr spravedlnosti působil v letech 2012 až 2013. Je brněnským rodákem, na tamní Masarykově univerzitě vystudoval Právnickou fakultu a působí také jako právník.

Související obsah

Do ODS vstoupil v roce 1998, kdy se stal zastupitelem městské části Brno-střed. Od roku 2013 je poslancem. Je s ním spojeno několik kauz. Poslední z nich se týká vyšetřování NCOZ, která podle Aktuálně.cz prověřuje, zda Blažek neobchodoval s brněnským majetkem. Blažek vinu i vyšetřování odmítl.

Ministr kultury

Ministrem kultury ve Fialově vládě je Martin Baxa (ODS). Vysokoškolské vzdělání získal na Masarykově univerzitě v Brně. Vystudoval tam učitelství dějepisu a zeměpisu pro střední školy. Až do zvolení poslancem vyučoval na gymnáziu v Plzni.

Členem ODS je od roku 1999. V roce 2002 se stal plzeňským zastupitelem, v dalších letech pak vykonával funkci radního Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče a v roce 2010 se stal primátorem Plzně. Od roku 2017 je poslancem, následující rok byl znovu zvolen primátorem Plzně. Baxa dopředu avizoval, že se postu primátora vzdá, pokud se stane ministrem kultury.

Ministr práce a sociálních věcí

Novým ministrem práce a sociálních věcí se stal Marian Jurečka (KDU-ČSL), který vystudoval rostlinolékařství na Mendelově univerzitě v Brně. Je soukromým zemědělcem na svém rodinném statku v Rokytnici na Přerovsku. Působil také jako vedoucí distribučního střediska agrochemie ve společnosti Lukrom, s.r.o. a vedoucí agrochemie Agro 2000 s.r.o.

Členem KDU-ČSL je od roku 1999, kde zastával různé posty, až se v roce 2020 stal jejím předsedou. Poslancem je od roku 2013, v tom samém roce převzal resort zemědělství ve vládě Bohuslava Sobotky. Ministrem zemědělství byl až do roku 2017.

Ministryně životního prostředí

Post ministryně životního prostředí zastává nyní Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), která se ochraně životního prostředí věnuje už řadu let. Vystudovala na VUT v Brně a později obor místní správa na Masarykově univerzitě.

Související obsah

Působila jako vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu Hodonín, od roku 2001 jako vedoucí Odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Za svou práci dostala v roce 2005 Cenu ministra životního prostředí. Byla také starostkou svých rodných Ratíškovic. Senátorkou za KDU-ČSL se stala v roce 2016, když kandidovala za obvod č. 79 – Hodonín, v němž se značným náskokem porazila sociálního demokrata Zdeňka Škromacha.

Ministr zemědělství

Posledním ministrem z KDU-ČSL ve vládě Fialy je Zdeněk Nekula, nový ministr zemědělství. Nekula vystudoval obor provoz a ekonomika na Vysoké škole zemědělské v Praze, při zaměstnání studoval obor bankovní specialista a bankovní manažer. Osm let pracoval v České spořitelně, patnáct let v Erste Leasing a.s.

Poté v letech 2015 až 2019 zastupoval ministerstvo zemědělství na pozici člena dozorčí rady v akciové společnosti Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Členem KDU-ČSL je od roku 2007, ve stejném roce se stal starostou obce Těšetice a je jím až dodnes.

Ministr zdravotnictví

Kroky ministrů zdravotnictví jsou ty, které jsou v posledních dvou letech kvůli epidemii covidu-19 nejvíce sledované. V čele resortu je nově Vlastimil Válek (TOP 09), lékař a radiodiagnostik, který v roce 1985 nastoupil do Fakultní nemocnice v Brně. Momentálně je přednostou tamní Kliniky radiologie a nukleární medicíny. Lékařství vystudoval na Lékařské fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně, což je dnešní Masarykova univerzita.

Související obsah

Do politiky vstoupil v roce 2010, kdy neúspěšně kandidoval za TOP 09 do zastupitelstva města Brna. V letech 2012 až 2016 byl zastupitelem Jihomoravského kraje. Poslancem byl poprvé zvolen v roce 2017, od roku 2019 je místopředsedou TOP 09.

Ministr školství

Novým ministrem školství je Petr Gazdík (STAN). Gazdík vystudoval učitelství na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Do roku 2002 vyučoval na Základní škole Josefa Bublíka v Bánově, v letech 2002 až 2006 byl starostou obce Suchá Loz.

V době, kdy byl starostou, založil regionální hnutí Starostů a nezávislých, protože podle jeho slov nenašel žádnou politickou stranu, která by se zajímala i o problémy těch nejmenších vesnic. 

Roku 2008 se stal zastupitelem Zlínského kraje za STAN. V roce 2010 pak poslancem a zastával funkci předsedy poslaneckého klubu TOP 09. V roce 2013 byl zvolen na post místopředsedy Sněmovny. Poslanecký mandát obhájil i v roce 2017.

Ministr vnitra

Ministerstvu vnitra ve vládě Fialy šéfuje Vít Rakušan (STAN), bývalý dlouholetý starosta Kolína a středoškolský učitel. Rakušan vystudoval historii a germanistiku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, na Univerzitě Karlově pak školský management. Před vstupem do politiky vyučoval na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře.

Související obsah

Členem hnutí STAN je od roku 2015. Ve sněmovních volbách v roce 2017 byl zvolen poslancem, ve Sněmovně působil ve Výboru pro bezpečnost a v Zahraničním výboru. V roce 2019 nahradil na postu předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka. Ve stejném roce se kvůli celostátní politice vzdal funkce starosty Kolína.

Ministr pro místní rozvoj a digitalizaci

Ivan Bartoš (Piráti) je novým ministrem pro místní rozvoj a digitalizaci. Studoval v USA i v Česku, jeho specializací jsou informační studia. Působil v několika českých a nadnárodních společnostech, například v Newton IT, Monster Worldwide nebo T-Mobile.

V roce 2009 stál u zrodu České pirátské strany a stal se jejím předsedou. Po přestávce v letech 2014 až 2016 se jím stal znovu a tento post obhájil i v příštích letech. Tento týden se rozhodl, že jej bude obhajovat i v lednu 2022.

Ministr zahraničních věcí

Jmenování ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) bylo předmětem krátkého sporu mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Petrem Fialou (ODS). Zeman totiž původně Lipavského jmenovat nechtěl kvůli několika výhradám, které k němu měl. Vadilo mu například jeho bakalářské vzdělání, nakonec jej ale v pátek jmenoval.

Související obsah

Lipavský je analytik a manažer v oblasti informačních technologií. Vystudoval teritoriální studia na Univerzitě Karlově v Praze. Pracoval například ve společnostech McKinsey&Company, ZOOT nebo Moro Systems.

Členem České pirátské strany se stal v roce 2015. Ve straně zastával pozici člena republikového výboru, volebního výboru a zahraničního odboru. Poslancem se stal v roce 2017, kde do roku 2021 zastával pozici místopředsedy zahraničního výboru a také výboru pro obranu.

Ministr průmyslu a obchodu

Jozef Síkela (za STAN) je novým ministrem průmyslu a obchodu. Síkela je manažer, investor a byl členem vedení Erste Group. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a po studiu pracoval na vysokých postech několika bank.

V letech 2010 až 2015 byl generálním ředitelem Slovenské spořitelny, za jeho působení byla třikrát vyhlášena bankou roku. V roce 2013 sám obdržel cenu slovenského bankéře roku. Letos se stal partnerem investiční skupiny Prime Fund a členem dozorčí rady Nadačního fondu profesora Josefa Charváta.

Ministr pro legislativu

Post ministra pro legislativu zastává Michal Šalomoun (za Piráty). Šalomoun vystudoval na JAMU v Brně, souběžně s ní studoval práva na Masarykově univerzitě. Po studiích působil jako právník na Krajském úřadu Kraje Vysočina, po dvou letech odešel do advokacie.

Související obsah

Napsal několik knih v oblasti duševního vlastnictví, věnoval se ochraně osobnosti a autorskému právu. V roce 2010 kandidoval jako nestraník za Věci veřejné do zastupitelstva Třebíče, ale neuspěl. O rok později ale nahradil jednoho z kolegů a stal se zastupitelem, kterým byl až do roku 2014.

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace

Ministryní pro vědu, výzkum a inovace se stala Helena Langšádlová, která je dlouholetou členkou TOP 09. Vystudovala politologii na Vysoké škole politických a společenských věd a politiku v mezinárodních vztazích na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů.

Poslankyní byla Helena Langšádlová zvolena v roce 2010, 2013 a 2017. Ve Sněmovně působila jako místopředsedkyně rozpočtového výboru a členka výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. 

Ministr pro evropské záležitosti

Post ministra pro evropské záležitosti připadl senátorovi Mikuláši Bekovi (STAN). S premiérem Fialou se zná už z jeho působení na Masarykově univerzitě. Nejdříve byl jejím prorektorem a od roku 2011 do roku 2019 i jejím rektorem.

Související obsah

Senátorem se stal v roce 2018, kdy kandidoval za obvod č. 59 Brno-střed. Následně se stal členem senátorského klubu Starostové a nezávislí. V roce 2020 kandidoval do krajských voleb už jako člen hnutí STAN, ale neuspěl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz