Kamion

Ministerstvo plánuje další omezení pro kamiony! Dopravci se bouří

Ministerstvo vnitra chce řešit přeplněná parkoviště kamionů. Aby toho docílilo, plánuje rozšířit omezení provozu nákladních automobilů během neděle na téměř celý den. Nyní přitom nedělní zákaz platí jen devět hodin.

Kapacity odstavných míst pro kamiony podle vnitra nestačí, protože nedělní zákaz v současné době platí jen od 13 do 22 hodin. Například na Slovensku, v Rakousku nebo Německu ale platí už od rána, takže evropští kamioňáci často v neděli dopoledne jedou právě po českých silnicích a po obědě tady pak kamion odstaví.


To prý zvyšuje jak jejich počet na českých silnicích během dopoledne, tak to často údajně vede i k odstavení kamionů na nevhodných místech, jako jsou třeba konce připojovacích pruhů. Celkový počet asi 1 500 parkovacích míst totiž nestačí. Rozšířením toho zákazu už od nedělní půlnoci až do 22 hodin - tak, jak to funguje i ve zmíněných okolních státech - chce ministerstvo docílit rozmělnění kamionové dopravy do všech států.

Související obsah


Takový plán se ale nelíbí dopravcům. Argumentují tím, že po rozšíření zákazu by nebyli schopni dopravit zboží do ostatních států Evropy včas, aniž by vyjížděli podstatně dříve, tedy už během soboty. To podle nich proto zhorší dopravní situaci v sobotu. Řidiči kamionů pak poukazují i na to, že už nyní je někteří dopravci kvůli dovezení zboží včas nutí zákazy porušovat, protože v případě chycení platí pokutu vždy řidič a nikoliv firma.


Problémem údajně bude i oslabení konkurenceschopnosti vůči dopravcům z východních států Evropy, kteří prý podobným omezením nepodléhají, nebo je prostě porušují.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události