Aukce

V Itálii vydražili zkonfiskovanou sbírku vozidel za 1,38 miliardy!

V Itálii vydražili zkonfiskovanou sbírku vozidel za 1,38 miliardy!

Italský Milán se o uplynulém víkendu stal dějištěm události, která nemá na evropském kontinentu obdoby. U příležitosti výstavy AutoClassica uspořádala aukční síň RM Sotheby´s gigantickou aukci soukromé sbírky, kterou italský stát kvůli desítkám milionů euro, dlužným na daních, zkonfiskoval jistému Luigi Compianovi, magnátovi bezpečnostních služeb.

Compiano svoji sbírku pojmenoval Duemila Route, neboli "2000 kol". A nepřeháněl. Gigantická kolekce obsahovala 817 položek, včetně 423 automobilů, 155 motocyklů, 140 jízdních kol a 55 motorových člunů. A že nešlo o žádné bezcenné plechovky, dokládá fakt, že v Compianově sbírce najdeme víc než sedmdesát Porsche, přes šedesát Jaguarů a padesátku Ferrari. Ačkoli všechna auta nebyla v prvotřídním stavu, v kolekci nechyběly ani rallyové skvosty nebo závoďáky z jiných disciplín.

STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU


Ponechme nyní stranou, že italské úřady Compianovi zabavily také obří sbírku pornografických materiálů a značné množství sexuálních pomůcek, které nebyly předmětem milánské aukce. Aukce takového množství vozidel na jediném místě nemá obdoby, takže její uspořádání bylo pro RM Sotheby´s tvrdým oříškem. Dražená vozidla navážela stovka kamionů z Benátek do Milána, kde byla vystavena na ploše 200 tisíc metrů čtverečných. Aukce probíhala na pěti stanovištích a celkem trvala 30 hodin. Přímo na místě se aukce účastnili zájemci z 57 zemí, k dispozici navíc bylo 20 telefonních linek a na internetu se zapojila další přibližně tisícovka lidí.

DOPORUČUJEME: Synovi prezidenta zabavili pohádkovou sbírku za miliony

A výtěžek? Aukční síň má rozhodně důvod ke spokojenosti, protože celková suma, za kterou v Miláně prodali Compianovu sbírku, dosáhla 1,38 miliardy korun. Jako nejžhavější zboží se ukázalo hliníkové Ferrari 275 GTB/6C z roku 1966, které se prodalo za 92,2 milionů korun, zatímco Maserati MC12 z roku 2004 si našlo nového majitele za 81,6 milionu. Nejdražším prodaným motocyklem se stala Ducati Desmosedici z roku 2008 za 1,9 milionu, motorový člun poháněný dvojicí motorů Lamborghini V12 si někdo dopřál za 3,2 milionu a za 280 tisíc se prodalo dokonce i historické jízdní kolo, používané hasičským sborem.

DOPORUČUJEME: Ultimativní Aston Vanquish S


Co konstatovat závěrem? Jednak před sebou máme další důkaz, že trh s klasickými auty je čím dál zajímavější investiční příležitostí pro stále širší okruh lidí, a potom - neplatit daně nemusí být (alespoň v některých zemích) ten nejšťastnější nápad...TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události