Auto

Zpověď řidiče, kterého uvěznila ledovka: "Dojet ke kraji a čekat..."

Ledovka uvěznila v neděli dopoledne na středočeských silnicích ve svých vozech desítky řidičů. Mezi nimi byl i reportér TN.cz, který se vydal natočit nehody na dálnici D1. Bohužel na objízdné trase přes Chocerady mu nezbylo, než počkat, až led rozmrzne. Dál jet nešlo.

Dálnice D1 je v neděli od brzkého rána od 21. kilometru směrem na Brno uzavřená kvůli hromadné nehodě. Objížďka na Benešov je na první pohled ucpaná. Volím cestu na Mnichovice a Chocerady. Což je velká chyba.

Klouže to, ale dá se pomalu jet. Přeloženo do jazyka řidičů projíždějících v neděli ráno středními Čechami: automobil jakžtakž reaguje na otáčení volantem a přibrzďování.

To ovšem končí v osm ráno na kopci nad obcí Chocerady. Nahoře nad ním je na louce zaparkovaných asi osm aut. Naivně si myslím, že jsou to zřejmě letečtí modeláři a chystají se pouštět své stroje.

Pokračuji za terénním vozem dolů. Silnice je pokrytá vrstvou čistého ledu. I když jedu krokem, auto se naprosto nedá ovládat. Abych skluzem nevletěl do vesnice, s využitím všech letitých zkušeností nasměruji vůz ke krajnici, kde se mi podaří zabrzdit tím, že vjedu dvěma koly na kraj příkopu.

Totéž udělal i šofér terénního auta přede mnou. S poznámkou, že i pohon na všechny čtyři kola a vůz vyzbrojený na nejtěžší off road jsou mu v tuto chvíli na hov...

Dokloužeme po svých obhlédnout situaci před námi. Auta jsou zapakovaná po celé silnici. Některá napříč, jiné zachránily vjezdy do zahrad a nájezdy do dvorků, kde se dá dobrzdit. Většinou těsně před vraty. Místní vykukují, kdože jim to přijel na návštěvu.

Porovnáváme si naše cestovní příběhy. Většina z řidičů jede několik málo kilometrů hodinu a více. Jeden míří na Moravu a loučí se s vidinou, že by tam měl dnes dorazit. Nejvíce je asi překvapení řidič pocházející z Maďarska. Prý se s něčím takových setkává poprvé. Někdo nasazuje sněhové řetězy, ale nejsou mu nic platné.

Svorně vyhlížíme silničáře, ale marně. Po dvou hodinách led kvůli drobnému oteplení povoluje natolik, že se dá jet. Krokem, pravými koly pokud možno mimo asfalt po krajnici. Takto jedu nejedu až na nájezd zpět na dálnici D1 na 29. kilometru a pokračuji v cestě s očekáváním dalších dobrodružství. Osm kilometrů uzavřené dálnice jsem objel za dobu, za kterou se člověk dostane povolenou rychlostí někam před Bratislavu.
 

Zdeněk Michora, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Auto

Důležité Události