Sníh

Za sníh na autě hrozí tučné pokuty! V Rakousku přes 100 tisíc

Za sníh na autě hrozí tučné pokuty! V Rakousku přes 100 tisíc

Sníh a led odletivší z auta může být rizikem pro ostatní řidiče. Od loňského února už i v ČR platí povinnost auto očistit od sněhu. Pokuta 2000 Kč je však spíš symbolická...

Když vloni 20. února prošla novela zákona o provozu na veřejných komunikacích, které jasně zakazuje jízdu se zamrzlými okny a jízdu se zasněženým autem, bylo kolem toho docela slušné haló. Přitom se jedná o jedno ze základních pravidel bezpečnosti a většina slušných a rozumných řidičů to již dodržovala. Tehdy se ale spíš řešila výše pokut a jak to má zařídit takový řidič kamionu, když má zasněžený návěs. Ministerstvo tehdy slíbilo, že na odpočívadlech vzniknou rampy, kde by řidiči kamionů mohli sníh z návěsů bezpečně odstranit, ale zústalo jen u slibů. Nicméně pokuty policie už vybírá, byť 2000 Kč (v blokovém řízení) nebo 2500 Kč (správní řízení) snad zatím nepadlo. V sousedských zemích může být ale situace jiná...

Německo
Čekali jste vysokou částku? Nene, pokuta ve výši 25 Eur za sníh na autě je spíš symbolická. Pokuď však jízdou se zasněženým autem ohrožujete ostatní řidiče, můžete dostat 80 Eur (2 160 Kč) a zákaz jízdy do té doby, než sníh a led odstraníte z vozidla.

DOPORUČUJEME: Na kterých úsecích dálnic můžete jezdit i bez známky?

Rakousko
Tady se jízda se zasněženým autem opravdu nevyplatí... Nejvyšší možná pokuta, v případě ohrožení ostatních nebo zavinění nehody, dosahuje až 5 000 Eur (135 000 Kč). Navíc rakouská policie za vozidlo schopné jízdy po veřejných komunikacích považuje jen to, které má nejen očištěna všechna okna, kapotu a střechu, ale i registrační značku!!!


Slovensko
Podle slovenských zákonů musí být auto očištěno od sněhu a ledu, ale nevypisuje přesné podrobnosti. Maximální výše pokuty je 60 Eur (1 620 Kč).


STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU A NIC VÁM NEUJEDE!

Švýcarsko
Další horská evropská země, kde platí povinnost očištění vozidla v zimě. Navíc policie považuje za automobil schopný provozu na komunikaci jen ten, který kromě běžného očištění od sněhu a ledu má čistá zpětná zrcátka a přední i zadní světla. Horní hranice pokuty je 200 CHF (5100 Kč).

DOPORUČUJEME: Novinky pro rok 2017 pro jízdu v zahraničí

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události