Dálniční známky

Dálniční známka - jak ji správně nalepit? A jak sundat tu starou?

Dálniční známka - jak ji správně nalepit? A jak sundat tu starou?
Zdroj: Thinkstockphotos

Od února budete muset mít na autě novou dálniční známku a buďte si jistí, že to policie a celní správa budou kontrolovat.

Dálniční známka je pro většinou řidičů to samé co lékarnička, rezerva a další provky povinné výbavy - prostě k jejich autu neodmyslitelně patří. Sice existují dálniční úseky kde známku nepotřebujete, ale většina lidí na dálnici párkrát za rok prostě vyjede a to je pak známka nutností.

DOPORUČUJEME: Za sníh na autě hrozí tučné pokuty

Připomínáme ale, že kromě nové dálniční známky pro rok 2017 byste na autě neměli mít známku starou - brání ve výhledu a za to můžete dostat pokutu. Takže jak ji dostat dolů? Známka je udělaná tak, aby nešla jednoduše odlepit - kromě silného lepidla je i perforovaná, aby se potrhala. Když se o to pokusíte v mrazech jako je tahle a bez pomůcek, většinou to skončí ulámanými nehty a flekem od lepidla na okně. Přitom je to snadné... Škrabkou na sklokeramickou desku ji odstraníte do deseti vteřin a zbytky lepidla sundáte technickým benzínem. Ten zároveň povrch i odmastí, což se hodí pro nalepení nové známky. Pokuď škrabku doma nemáte, nahřejte známku fenem a použijte žiletku. Pokusy použít umělohmotnou škrabku na led většinou selhávají.
 

DOPORUČUJEME: Dálniční známky a kde je nepotřebujete

Novou známku pak nalepte na místo původní, ale nezapomeňte tam včas zapsat SPZ auta, bez ní je známka posuzována jako neplatná. A jestli nechcete za rok zase známku pracně sundavat, tak můžete použít starý osvědčený trik - po zapsání SPZ a sundání ochranné folie si známku dvakrát či třikrát nalepte třeba na džíny nebo bavlněné tričko. Chloupky a jemný prach totiž přilnou na vrstvu lepidla. Známka pořád lepí, ale už ne tak extrémně, a její sundání vám pak nezabere víc než pár vteřin a půjde to i bez škrabky a fénu. Známku pak nalepte do pravého dolního rohu čelního okna.

STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události