řízení

Jak se řídí v zahraničí? Tohle zažijete při cestování po světě!

Jak se řídí v zahraničí? Tohle zažijete při cestování po světě!
Zdroj: Oficiální zdroj

Byli jste někdy v místě, kde byla šílená doprava a kde by „normální člověk“ nikdy neřídil? My ano!

Na některých místech naší planety je pro nás evropany neuvěřitelně šílená doprava, která na první pohled nemá žádná pravidla. A jak jsme při cestování zjistili, tak styly řízení by se daly rozdělit na čtyři, stejně jako světové strany.

Západní
Tady lidi jezdí relativně s rozvahou a někdy s agresí. Chybí jim však dobré řidičské základy. A proto neumí pořádně manévrovat a bouří se, když někdo jede o 5 km více, než je povoleno. Řidiči jsou vystresovaní a často někam pospíchají aniž by vlastně měli zásadní důvod. Stejně ve finále ušetří maximálně minuty za cenu velmi vysokého rizika. Lidé si relativně dávají přednost a věnují ostatním účastníkům provozu pozornost. Pokud je potřeba, zastaví a pomohou, ale čím dál tím více se bojí.

DOPORUČUJEME: Nejdražší Jaguar všech dob. Vyrobili jich jen dvanáct!

Severní
Je to podobné západu, jen s tím rozdílem, že lidé jsou zde naprosto klidní a umějí řídit. Mají tam dost náročné podmínky kvůli zimě, spousty zvěře a navíc mají půl roku období, kdy je většinu dne tma. Většina řidičů je tak velmi kvalitních, protože jim nic jiného vlastně ani nezbývá. Řidiči jsou ohleduplní, dávají předost a neriskují. Pokud je potřeba, zastaví a pomohou. Nebojí se. Nikdy neví, kdy oni někde daleko od civilizace budou potřebovat pomoct.

Východní
Čím více na východ, tím více na první pohled bláznivější. Snad jako bez pravidel. Extra pak v Asii, tam je provoz navíc velmi hustý, takže to na první pohled vypadá jako absolutní chaos. Ovšem místní většinou řídí velmi dobře. Přinejmenším zvládají vyhýbací manévry. Je to dané i tím, že provoz v hustých aglomeracích je relativně dost pomalý, a tak jeho účastníci mají prostor reagovat a pokud dojde k nehodě, nenastávají větší škody. Nedílnou součástí tohoto typu dopravy je klakson, byť už možná už trochu postrádá smysl, protože troubí každý. Všichni si jedou to svoje, ale zároveň mají přehled o okolí.

DOPORUČUJEME: Základní pravidla pro jízdu na sněhu


Jižní

Tady je chaos doslova, řidičský um není nejlepší a řidiči jsou prostě divocí. Příliš se nevěnují řízení, koukají všude okolo. Klakson se zde taky používá, ale jen krátkodobě, pouze se do něj ťukne a pokračuje se v jízdě. Pravidla a předpisy? Zapomeňte. Tady každý jede sám za sebe a na nikoho se neohlíží, drobné nehody a ťukance jsou na denním pořádku a v drtivé většině případů se ani neřeší. V případě potřeby pomoci si docela počkáte, než se někdo odhodlá zastavit a pomoct.

Do jaké skupiny se řadíte vy?


DOPORUČUJEME: Proč se nám tak moc líbí Kia Stinger?

RP, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu řízení

Důležité Události