Nehoda

BOURAČKA! Co máte dělat? A jak správně resuscitovat? VIDEO

BOURAČKA! Co máte dělat? A jak správně resuscitovat? VIDEO

Dostali jste se k nehodě? Někdo do vás naboural? Nebo jste ji způsobili přímo vy? Přečtěte si co máte dělat a podívejte se, jak se správně dává první pomoc!

Je to věc co nechce zažít každý z nás, ale je potřeba si uvědomit, že pokaždé když sedáte do auta, tak se něco podobného může stát. A když už k tomu dojde, tak byste měli vědět, co máte udělat, jak se orientovat a co udělat než přijede policie, záchranka a hasiči. Pořadí jednotlivých bodů je seřazeno podle odborníků z Besipu, Policie ČR a Červeného kříže. Prioritou je vaše bezpečnost a bezpečnost dalších lidí, kteří by se k nehodě mohli ještě přimotat.
 

1. Zhodnoťte celkovou situaci, zkuste si určit priority. Pokuď jste havarovali vy, zjistěte, zda jste schopni se hýbat a opustit auto. Vypněte motor a pokud necítíte unikající benzín, zapněte varovná světla. Okamžitě si oblékněte výstražnou vestu - vozte jí v kabině, ne v kufru auta.


2. Označte viditelně místo dopravní nehody (výstražný trojúhelník, zapnutí varovných světel. Chráníte tak zejména sami sebe, ale i ostatní.


DOPORUČUJEME: Škoda Kodiaq, která vám zachrání život. Podívejte se, jak vypadá uvnitř!

3. Zjistěte stav zraněných osob, zda komunikují, jejich zranění, zda jsou schopni se hýbat. Mluvením se je snažte uklidnit. Pomozte těm co jsou schopni opustit vozidlo a pokud máte k dispozici další reflexní vesty, oblečte jim je. Všechny osoby nasměrujte mimo dopravní rizikový prostor, do přiměřené vzdálenosti v protisměru jízdy od havarovaného vozidla mimo vozovku, nejlépe za svodidla.


STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

4. Zavolejte pomoc: Tísňová linka záchranné služby – 155, hasiči – 150, policie – 158, nebo centrální číslo 112. Při komunikaci s dispečerem mluvte klidně a srozumitelně, popište co nejpřesněji místo, kde se nacházíte (silnice z X do Y + jméno nejbližší obce, kterou víte, kilometrovník, orientační záchytné body v krajině, ve městě uveďte jméno ulice a číslo domu v blízkosti. Formulujte, co se stalo: dopravní nehoda vozidla se zraněním nebo srážka dvou vozidel atp., nahlašte celkový počet zúčastněných osob a počet zraněných s přibližným rozlišením zranění.

5. Poskytněte základní první pomoc zraněným osobám, jako první se snažte zajistit základní životní funkce. Zastavte masivní krvácení, pokuste se zajistit srdeční činnost.6. Pokuď zraněný nedýchá, pokuste se ho vyprostit z vraku vozidla. Pokud to však není bezpodmínečně nutné k zajištění bezpečnosti (např. hrozba požáru), nehýbejte s osobami s podezřením na zranění páteře.

7. Do příjezdu záchranných složek oživujte zraněné, s ostatními se snažte komunikovat, aby neupadli do šoku. Případně pomozte zvířatům, která byla účastníky nehody.


DOPORUČUJEME: Tohle vás v autoškole nenaučili...


8. Pokuď to umožňuje situace, zajistěte majetek proti jeho dalšímu poškození nebo krádeži. Zajistěte svědky, stopy (důkazy), které by mohly vést k vyšetření příčiny vzniku nehody.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události