Zábava

To je sbírka! Sběratel má v bytě tisícovku dokonalých modelů aut!

V panelákovém bytě na okraji Brna ukrývá sběratel Svatopluk Janků opravdový poklad. Řeč je o jeho rozsáhlé sbírce modelů aut v měřítku 1:18. Po celém bytě jich má dohromady přes tisícovku!

O panu Janků se traduje, že jeho první slovo, které se jako batole naučil, bylo slovo "auto". Ani máma, ani táta, ale ono kouzelné slovíčko auto. A bylo to celkem výstižné pro jeho budoucí vášeň. Život Svatopluka Janků se totiž točí kolem aut, a to nejen těch skutečných, ale hlavně jejich modelů.

Sbírat modely aut začal pan Janků už v 60. letech minulého století: "Sbíral jsem to, co se tady dalo tehdy jakýmkoliv způsobem sehnat," popisuje své začátky sběratel. V 80. letech se specializoval na měřítko 1:24, od toho ale později upustil: "Ty modely byly příliš malé a tvarově špatně provedené," vysvětluje Janků svůj přechod na o něco větší měřítko 1:18.

Tak jako většina sběratelů začínal i pan Janků se značkou Burago. Postupem času se ale začal zaměřovat na kvalitu, a tak stoupala i cena pořizovaných modelů: "Když někdo sbírá modely, tak by měl mít i radost z toho, když ta sbírka nabývá na ceně," vysvětluje Janků a hned dodává, že to není ale hlavní účel sběratelství. Hodnota modelů v jeho sbírce se různí, některé kousky ale dosahují i desetitisícových částek.

Ačkoliv se podle pana Janků nejedná zdaleka o největší sbírku u nás, dostat takové množství modelů do panelákového bytu je poměrně oříšek. V současné chvíli má pan Janků ve svém bytě vystavených 1020 modelů, převážně sportovních a závodních aut. "Snažím se to udržovat na tomto počtu, protože ono v tom bytě zase už tolik místa není," přiznává sběratel.

DOPORUČUJEME: Jedna z nejlepších soukromých sbírek Ferrari na světě! GALERIE

A aby toho nebylo málo, je nutné ke všem vystaveným modelům schraňovat i originální krabice. Bez nich může být totiž hodnota modelu až poloviční. A tak, kde nejsou vitríny s modely, tam jsou kartonové krabice: "Musíte mít partnerku, která vám to toleruje. A i tak je to vlastně takový boj, ale je vidět, že se to dá zvládnout," říká Janků.

Oblíbenou značkou automobilů je pro brněnského sběratele německé Porsche, a tak není divu, že autíčka s logem této značky zaujímají ve sbírce významnou roli. A nedávno si pan Janků splnil sen a pořídil si dokonce Porsche skutečné. Na svoji sbírku ale samozřejmě nezanevřel: "Já už jsem tím sbíráním tak nakažený, že nehrozí, že bych přestal, to asi nehrozí," uzavírá s úsměvem sběratel.

STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zábava

Důležité Události