Parkování

Co dělat, když vám někdo zaparkuje na vašem zaplaceném místě?

Co dělat, když vám někdo zaparkuje na vašem zaplaceném místě?
Zdroj: Profimedia

Koupili jste si byt a k němu parkovací místo, jedno jestli venku nebo uvnitř, na kterém vám ale parkuje někdo jiný? Existuje způsob jak se bránit? Oslovili jsme městskou policii i právníka, ale taky člověka, který to vyřešil po svém.

Za drahé peníze jste si koupili parkovací stání, ale na něm vám více či méně pravidelně někdo parkuje. Kdo z nás by to neznal, nebo o tom alespoň neslyšel. Jenže co s tím? Jogurt na čelním skle, zoufalé telefonáty na policii, nebo jen prosebné vzkazy za stěračem? Pravda je taková, že vaše práva jsou velmi okleštěná. Nárok na vlastní dopravní značku tak úplně nemáte, policie auto nechá odtáhnout jen když to uzná za vhodné, není to totiž překážka bránící provozu, a čekat na místě, až se nevychovaný majitel vrátí, sice můžete, ale dost možná to bude hulvát, který jen pokrčí rameny, možná zamumlá něco na omluvu, ale druhý den tam zaparkuje zas. Nebo tam svoje auto postaví někdo jiný. „Nejlepší způsob, jak si bránit svoje zaplacené parkovací místo, je mít ho jasně označené,“ říká právnička Lenka Spalová. „V ideálním případě už to udělala firma, od které jste si ho koupili, jinak to musí udělat společenství vlastníků, a to po vzájemné domluvě. Pokuď je to konkrétní místo opravdu vaše, můžete si ho totiž řádně označit cedulí, nebo mechanicky zabezpečit parkovací závorou. Doporučuji kombinaci obojího, a lepší než číslo, tak je určitě jméno majitele. vetřelci tak dáte jasně najevo, že tady je to vaše. Co se závory týče, může být sice otravné ji pokaždé stavět a zase skládat, ale je to nejspolehlivější řešení.“ Jenže co dělat, když závoru nemáte, a i přes označení, že jde o vaše místo, tak vám na něm někdo stejně zaparkoval?


DOPORUČUJEME: Jak často měnit stěrače? Odborník radí, řidiči se neshodnou

„Přestože je to vaše parkovací místo, tak když necháte auto odtáhnout, riskujete nařčení za neoprávněné nakládání s cizím majetkem,“ varuje Spalová. „Navíc náklady na odtah budete platit vy a pak je můžete jen vymáhat zpětně. Toto řešení bych nedoporučovala, může se to otočit proti vám. Pokuď na to máte čas a náladu, můžete vše zadokumentovat, zajistit si svědky a pak jít s dotyčným do sporu, za neoprávěné používání cizího pozemku. Když se situace opakovala, tak šanci na výhru máte, ale otázkou je, co tím získáte.“


DOPORUČUJEME: Žebříček - 10 nejspolehlivějších a 10 nejméně spolehlivých pětiletých aut

Nejspíš vás tedy napadlo, že nejlepší bude zavolat policii, ale ta věc předá k řešení městským strážníkům a ani u nich to není jednoznačné. „Pokuď je místo řádně označené, tedy příslušnou dopravní značkou s dodatkovou cedulí, pak je to jednoduché. Dotyčný musí strážníkovi prokázat, že má na místo nárok, a strážník pak může zařídit odtah,“ vysvětluje Jan Čihák z pražské městské policie. „Když se ale jedná o místo, kde není jednoznačné, že je místo výlučně vaše, tedy třeba když je to jen parkování pro rezidenty, ale parkuje se volně, pak je to na konkrétním posouzení situace. I tady se ale připravte, že budete muset prokázat, že na místo máte nárok. K tomu budete potřebovat výpis z katastru nemovitostí, nebo nájemní smlouvu. A jedním z řešení je i odtah, případně jen domluva… Tady už to zkrátka není tak jednoznačné.“ Čihák tak potvrzuje i to, co říká právnička Lenka Spalová.

DOPORUČUJEME: Poškodili jste si auto o díru na silnici? Poradíme vám, kdo vám zaplatí škodu!

Samozřejmě, že pak existují i osvědčené lidové rady… Pokuď vynecháme ty vysloveně záškodnické a buranské, jako jsou vypuštěné pneumatiky, jogurt či mastný krém na čelním okně, nebo sirka v zámku, což určitě není cesta ke smíru, tak můžete zkusit vzkaz za čelní okno. Dobře a jasně formulovaný dopis ve stylu, že dotyčný parkuje na vašem řádně zaplaceném místě, a že pokuď se to bude opakovat, tak ho upozorňujete, že mu auto necháte odtáhnout, většinou jako první varování stačí. Můžete zvolit i ostřejší variantu, že zaparkujete se svým autem tak, aby dotyčný nemohl vyjet. Nechte vzkaz se svým telefoním číslem a vyřešte to domluvou, to zabírá téměř stoprocentně. Jenže když ani to nestačí? „U nás před domem pravidelně parkoval člověk, se kterým měl konflikt snad každý soused, mě nevyjímaje. Přestože je tady zákaz vjezdu s upozorněním, že jde o parkování jen pro rezidenty, tak si z toho udělal svoje parkoviště u metra, zkoušeli jsme to s ním po dobrém i po zlé, ale nic nepomáhalo,“ vypráví pan Petr z pražského Proseku. „Zkusili jsme všechno, až nám pak poradili, ať pod auto vylijeme litr vyjetého oleje a zavoláme hasiče. Byl z toho regulérní zásah, auto odtáhli, skvrnu vyčistili a od té doby jsme tady dotyčného neviděli.“


DOPORUČUJEME: Baví vás auta? Podívejte se na nae videotesty!

A co vy? Máte podobné zkušenosti? A nějaké rady a doporučení? Podělte se s ostatními v komentářích pod článkem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události