Nehoda

Hořící auto je smrtící past. Můžete se z ní ale zachránit! RADY

Hořící auto je smrtící past. Můžete se z ní ale zachránit! RADY
Zdroj: isifa.com

Ošklivá nehoda opilého mladého fotbalisty Aleše Čermáka ze Sparty nám připomněla, jak nebezpečné jsou nehody, při kterých auto začne hořet. Víte, jak se zachránit?

Každý záchranář, jedno jestli hasič, policista nebo doktor, vám řekne, že hořící auto je jejich opravdovou noční můrou. Lidé zaklínění v troskách mnohdy nemají šanci se z auta sami dostat a jednoduše uhoří. Přestože automobilky navrhují auta tak, aby riziko vznícení po nehodě bylo co nejmenší, a přestože materiály, ze kterých je auto vyrobené, jsou co nejméně hořlavé, pořád musíte myslet na to, že v autě je zkrátka spousta věcí, které jsou vysoce náchylné ke vznícení. Stačí pár kapek oleje nebo benzínu na rozžhaveném výfukovém potrubí a z vašeho vozu se stane ohnivá koule.


DOPORUČUJEME: Co máte dělat při autonehodě? A jak správně recuscitovat?

Takže jak se máte z hořícího auta zachránit? První co máte udělat po jakékoliv nehodě, je okamžitě zhasnout motor a vypnout elektřinu - jinými slovy, prostě otočte klíčkem v zapalování. Riziko je vyšší pokuď je auto na střeše, protože to z něj mohou snadno vytéct provozní kapaliny. A pak nečekejte na nic a snažte se auto co nejrychleji opustit! Jakkoliv to zní možná sobecky, teprve když zachráníte sami sebe, můžete začít pomáhat ostatním.

Spousta lidí uhořela v autě jen proto, že se jim nepodařilo rozepnout bezpečnostní pásy. Přitom se dají koupit speciální nože pro záchranáře, kterými to jde opravdu snadno. Na jedné straně je speciálně tvarované ostří určené právě k přeříznutí pásů, na druhé straně pak kovový hrot, který může použít pro rozbití okna. Dveře auta se při větší nehodě často zkroutí a nejdou otevřít, a pak je cesta oknem jediné možné řešení. Zatímco čelní okno se vám možná podaří vykopnout, boční okno drží lépe než byste si mysleli. Mějte tento nůž tedy vždy v autě a při ruce, nejlépe v kapse ve dveřích, nebo v loketní opěrce. Nedávejte ho do schránky před spolujezdce, která se často deformuje.


DOPORUČUJEME: Škoda Kodiaq, která vám může zachránit život

Pokuď už jste z auta venku a zaregistrujete požár nebo třeba jen dým, snažte se auto uhasit. Přestože není hasicí přístroj povinnou výbavou v osobních autech, je opravdu rozumné si ho pořídit. Můžete ho mít ukotvený v kufru, nebo rovnou v kabině. Auto shoří na popel během pár minut, při jeho uhašení rozhoduje každá vteřina. „Pozor, když zaregistrujete dým z pod kapoty, nikdy ji úplně neotevírejte,“ varuje hasič Otakar Kos. „Stal by se s ní takzvaný komín a požár by byl o to rychlejší! Kapotu jen lehce nadvedněte a haste pod ní. Pokuď se oheň rychle šíří, je bezpečnější se raději od auta co nejrychleji vzdálit. Vykašlete se na osobní věci, doklady nebo mobil, to všechno je nahraditelné, ale váš život nikoliv.“


STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

Fotbalista Aleš Čermák měl podle všeho velké štěstí, protože při nehodě ztratil vědomí a z hořícího auta ho dostali až zachranáři. „Když auto hoří, je čas tím nejdůležitějším,“ říká záchranářka Žofie Hradecká. Když se dostanete k nehodě při které hoří auto, snažte se dostat řidiče nebo posádku co nejrychleji z auta ven, protože jejich život je důležitější než jejich aktuální bolest. I když máte strach, že jde třeba o poranění páteře, je čisté přežití absolutní prioritou. Když při nehodě zasahuje víc lidí, je dobré aby se vždy někdo snažil zraněnému zafixovat hlavu, ale když jste tam sami, jednoduše mu provlékněte svoje ruce v jeho podpaží a odtáhněte ho od hořícího auta do dostatečné vzdálenosti.“


DOPORUČUJEME: Na volantě v autě je víc bakterií než na záchodovém prkénku. Jak se jich zbavit?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Nehoda

Důležité Události