Cyklistika

Cyklisti si smrtelné nehody víc jak v polovině případů zaviní sami

Cyklisti si smrtelné nehody víc jak v polovině případů zaviní sami
Zdroj: Profimedia

Přestože cyklista nemůže přijít za nedání přednosti v jízdě nebo za jízdu v opilosti o body, tak riskuje pokutu. A taky svoje zranění. Tady jsou nejčastější cyklistické přestupky.

Policejní statistiky jsou neúprosné... V roce 2016 se stalo na českých silnicích 98 864 nehod, při kterých bylo 545 osob usmrceno, 2 580 osob těžce zraněno a 24 501 zraněno lehce. Na silnicích v roce 2016 přišlo o život 39 cyklistů. Současně řidiči nemotorového vozidla, tedy zejména cyklisté nebo koloběžkáři, zavinili 2 625 nehod, při kterých zahynulo 24 osob. Jak je tedy nasnadě, za téměř dvě třetiny smrtelných nehod si mohou cyklisté sami. Jaké jsou jejich nejčastější přestupky?


DOPORUČUJEME: Mohou cyklisté přijít o řidičák? Vyvracíme mýty a nepravdy.

Nesprávný způsob jízdy
Tři slova vystihují celou škálu přestupků, které cyklisté dělají nejčastěji. Jedno jestli je to jízda po chodníku, nebo jízda vedle sebe nebo ve skupině, obojí patří k největším nešvarům cyklistické veřejnosti. Na chodníku cyklisté přitom ohrožují chodce, na silnici pak dva a více cyklistů vedle sebe tvoří překážku, která se jen špatně objíždí. Policie jim za to může dát pokutu až 2000 Kč, ale děje se to jen zřídka. Stejnou výši pokuty mohou policisté udělit za kličkování mezi auty, jízdu jednosměrkou v protisměru, jízdu se psem, nebo jízdu po nesprávné straně silnice.

Jízda na červenou
Jestli si cyklista myslí, že červená na semaforu nebo značka dej přednost v jízdě fungují jen informativně, pak se ošklivě mýlí a kromě svého života riskuje i pokutu od 2500 do 5000 Kč. Právě jízda na červenou je přitom tradiční přestupek českých cyklistů, pozor, cyklista co nesedne z kola a jede přes přechod pro chodce, riskuje pokutu za špatný způsob jízdy.


DOPORUČUJEME: Co je nejlepší na nových autech? Světla!


Nesvícení za snížené viditelnosti
Za snížené viditelnosti má cyklista povinnost svítit. A v tomhle případě nejde o nějakou buzeraci, ale o holý život. Třeba v dešti nebo v mlze může řidič oslněný autem v protisměru cyklistu snadno přehlédnout. I tady je to až za 2000 Kč.


Alkohol a návykové látky
Přestože si mnoho cyklistů myslí něco jiného, pak jízda pod vlivem alkoholu po silnici je braná jako jasný přestupek. A sazby jsou jasné - do jedné promile v krvi hrozí pokuta až 20 000 Kč, nad tuto hranici to může být až 50 000 Kč.


LÍBIL SE VÁM TENTO ČLÁNEK? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události