Zvěř

Srážka se zvěří - kdo zaplatí škodu a komu to musíte hlásit?

Srážka se zvěří - kdo zaplatí škodu a komu to musíte hlásit?
Zdroj: Profimedia

V porovnání s loňským rokem se zvýšil počet dopravních nehod zaviněných zvěří téměř o polovinu. Co máte dělat, komu co hlásit a kdo vám zaplatí škodu?

Myslivci a milovníci zvířátek jsou nadšení, počet zvěře v České republice utešeně stoupá. Dokazují to ale i policejní statistiky -srážka se zvěří je aktuálně na čtvrtém místě v příčinách dopravních nehod. Řidičům, kteří si při srážce se zvěří poškodí svoje auto, ale většinou zůstávají jen oči pro pláč.


DOPORUČUJEME: Co dělat, když někdo zaparkuje na vašem parkovacím místě?

Co máte při srážce udělat?
Podstatná část dopravních nehod zaviněných zvěří vznikne tak, že řidič se snaží srážce vyhnout. Ve většině případů je to ale to nejhorší, co můžete udělat. „Jediné, co můžu opravdu doporučit, je zabrzdit,“ říká Jan Červenka, automobilový novinář a taky instruktor bezpečné a sportovní jízdy. „Čím nižší je rychlost při střetu, tím menší bude poškození vašeho auta. Navíc při brždění nejde o nic jiného, než abyste opravdu pevně stiskli brzdový pedál a drželi pevně volant, kdežto při vyhýbacím manévru už musíte udělat několik činností najednou a většina netrénovaných lidí s tím bude mít problém. Viděl jsem spoustu nehod, které skončili autem mimo silnici, jen aby řidič nepřejel třeba zajíce. O rozsahu škod netřeba mluvit. Navíc v případě srážky s velkým zvířetem jsou hlavní deformační zóny vždy na čele auta.“ Sluší se ještě dodat, že brzdná dráha osobního auta, jedoucího 60 km/h je za běžných podmínek kolem 35 metrů. Pokud jedete 80 km/h už je to 55 metrů.


DOPORUČUJEME: Povinné ručení nemusí při nehodě stačit, pak může přijít na řadu exekuce

Můžete nebezpečí předvídat dopředu?
Největší nebezpečí srážky se zvěří je ráno a v podvečer, samozřejmě že riziko stoupá když jedete lesem, nebo uprostřed polí. Pamatujte, že třeba srny chodí po skupinách, že zajíc vždy kličkuje v kuželu světel, nebo že kraje lesů a vysoké keře jsou místy, kde zvěř často sbírá odvahu, aby silnici přeběhla.

Co mám dělat po srážce?
Pokuď dojde k úmrtí zvířete, máte povinnost to nahlásit policii a počkat na jejich příjezd, a to i v případě, že vám nevznikne na autě žádná škoda! Pokuď to neuděláte a zvíře třeba naložíte do auta, riskujte obvinění z pytláctví! Policie následovně uvědomí místní myslivce, kteří pak zajistí odvoz mrtvého zvířete. Místo si určitě nafoťte, zaznamenejte si i přesný čas nehody.


DOPORUČUJEME: Nejčastější úraz při nehodě - poranění krční páteře. Jak tomu zabránit?

Kdo vám zaplatí škodu?
Pokuď dojde ke srážce s domácím zvířetem, které například uteklo z ohrady, pak vám ze zákona případnou vzniklou škodu na vozidle zaplatí jeho majitel. Často však podobné případy končí u soudu. Pokud škoda vznikne střetem s lesním zvířetem, nikdo konkrétní za zvíře neodpovídá a vy tak máte s největší pravděpodobností smůlu, protože vám škodu nikdo nezaplatí. Když však máte havarijní pojištění, tak to běžně se srážkou se zvěří počítá a náhradu škody tak můžete uplatnit u svojí pojišťovny. Některé pojišťovny navíc nově nabízí i rozšíření povinného ručení o srážku se zvěří, což se rozhodně vyplatí.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události