Domácí

Řidiče čeká revoluce! Ministerstvo plánuje nové technické průkazy

Majitele vozů čeká revoluce, do dvou let by měli k novému autu dostat i zbrusu nové technické průkazy. Velikostí mají připomínat platební karty a mají být vybavené čipem s daty z technické prohlídky a dalšími informacemi. Má to zamezit falšování údajů o vozidle. Česká republika je jednou z posledních zemí, kde takovéto technické průkazy ještě nejsou.

Malý technický průkaz je nezbytným dokladem pro všechny majitele aut. Co se velikosti týče, zas až tak malý není. Ministerstvo dopravy teď uvažuje o jeho zmenšení. Nový technický průkaz má být stejně velký jako platební karta, takže se bez problému vejde i do peněženky. Navíc by měl nově obsahovat i čip.

"Tento čip bude sloužit buďto pro kontrolu policie nebo pří nějaké silniční kontrole nebo případně se dá využít i stanice technické kontroly," vysvětlil tiskový mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

"Lze do něj zapisovat různá data, minimálně se do něj zapisují data, která jsou přímo na tom technickém průkazu, ale je možné rozšířit tyto data o nějaké další informace typu technická kontrola, bodový systém řidičů a tak dál," přiblížil Tomáš Hebelka ze státní tiskárny cenin.

Novou podobu malých technických průkazů řeší ministerstvo dopravy už několik let, přesto zatím nedokáže říct, kdy by mohly být dostupné.

"Odhadovat teď, jestli to bude trvat dva roky, tři, čtyři, to by nebylo seriózní, je to zkrátka záměr který chceme udělat," sdělil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Související obsah

Malé technické průkazy s čipem mají například i na Slovensku. Tam se vydávají už bezmála sedm let. "Jsme opravdu jednou z posledních zemí, která má ten starý tip, což je ta zafoliovaná kartička a tento nový tip v současné době skutečně zavádíme jako jedni z posledních v rámci EU," doplnil Vomáčka.

Kromě malých technických průkazů by se v budoucnu mohly změnit ochranné bezpečnostní prvky i na těch velkých a to proto, aby nebylo snadné je padělat.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události