Kamion

Víte, co znamená písmeno L na kamionu?

Víte, co znamená písmeno L na kamionu?
Zdroj: Liaznavzdy

Jeden z nejčastějších chybných výkladů písmena L na nákladních autech je Long vehicle, tedy dlouhý náklad. Pravda je ale úplně někde jinde.

Minule nás až překvapilo, kolik z vás vůbec netuší, co znamená písmeno A na nákladních vozech. Vysvětlení najdete ZDE. No a s tím souvisí i další označení, které běžně můžete vídat na kamionech, a to je písmeno L. Častým a zdánlivě logickým výkladem je označení Long vehicle, tedy dlouhý náklad, nebo Autoškola, obojí znáte z českých silnic. Jenže tak i tak je to na míle vzdálené realitě.

DOPORUČUJEME: Video, ze kterého mrazí. Boční náraz do kamionu nepřežijete.

Je to všechno o tom, že kamiony nejezdí jen v ČR, ale i v zahraničí, kde platí jiné předpisy a normy. A tak na sobě mívají nákladní vozy označení, které platí v jiných zemích. V případě bélého písmene L v zeleném terčíku je to označení pro tiché vozidlo (Lärmarmes Kraftfahrzeug), které platí pro Rakousko. Jde o nákladní auto se speciálním odhlučněním motoru, a na tyto vozy se nevtahuje zákaz noční jízdy kamionů platný v Rakousku od 22 do 6 hodin. Konkrétně tyto náklaďáky splňují normy, které stanovují pro vozidla v daném rozmezí výkonu motoru hodnotu hlučnosti 78 decibelů do 150 kW a 80 decibelů nad 150 kW.

DOPORUČUJEME: 9 zaručených způsob jak si (ne)zničit auto! Čtěte pozorně, děláte to taky tak? 

Jen pro pořádek, písmeno L často bývá doplněné i číselným označením (opět bíle v zeleném poli) a to jde pak o emisní normu, kterou nákladní vůz splňuje. Obdoba označení písmenem L je zelený štítek s bílým písmenem G (Geräuscharmes) , který definují německé předpisy. I ten označuje vozidlo se sníženou hlučností. V blízké budoucnosti dojde ke sjednocení označení.


LIBIL SE VÁM TENTO ČLÁNEK? STAŇTE SE NAŠIMI FANOUŠKY NA FACEBOOKU

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události