Hodně se teď mluví o chlapíkovi, který pospíchal se svojí ženou do porodnice a „řítil“ se rychlostí 170 km/h. Místo v porodnici byl nakonec u výslechu a měl pouta na rukou...
I když se tenhle případ stal před pár dny v Americe, tak se o něm docela dost mluvilo. Musí policisté jen tupě dohlížet na dodržování příkazů a zákazů, nebo jsou tady od toho, aby opravdu pomáhali? A kdy můžete ignorovat omezení rychlosti, světelnou signalizaci a přednost v jízdě, aniž byste za to riskovali pokutu, nebo rovnou vězení?
DOPORUČUJEME: Podívejte se, jak vypadá jízda na samé hraně možností, chápání a rizika!
„Říká se tomu krajní nouze,“ vysvětluje právnička Kristýna Šaldová. „Je to podobné jako krajní obrana, tedy kdy se můžete bránit útoku a nebudete za to potrestán, ale v krajní nouzi se nejedná o útok, ale o hrozící nebezpečí. Jinými slovy, v krajní obraně třeba vjedete do protisměru, nebo projedete na červenou, když se na vás bude řítit jiné auto. V krajní nouzi pak třeba povezete zraněného nebo rodičku do nemocnice, a porušíte přitom maximální povolenou rychlost, nebo pojdete pod vlivem alkoholu.“
DOPORUČUJEME: Video z tragické nehody využila policie, takhle jím varuje řidiče...
Šaldová i policie ale upozorňují, že i tady platí určitá pravidla. „Nesmí vzniknout situace, která by vedla k horším následkům. Pokuď povezete zraněného do nemocnice a nabouráte přitom další tři auta a někoho zabijete, nebude tady rozhodně řeč o krajní nouzi a žádný právník vás z toho nedostane,“ říká Šaldová. „Když vás ale změří policisté radarem, až povezete nemocné dítě do nemocnice, tak se pokuty bát nemusíte. Když povezete kamaráda jen se zlomenou rukou a budete mít v krvi dvě promile, tak je to samozřejmě úplně jiná situace.“
DOPORUČUJEME: Experti se shodují - video z jízdy smrti by mělo jít do autoškol
Každopádně se všichni shodují, že v podobných případech by stejně první věcí, kterou máte udělat, je volat linku 155. Tam dostanete instrukce jak se chovat, ale zároveň se můžete domluvit i na převozu do nemocnice vlastními silami, pokuď je třeba zrovna sanitka nedostupná. Když už vás při jízdě policie zastaví, rychle jim vše vysvětlete a požádejte je o spolupráci, případně i o doprovod. Každopádně pozor, pojem krajní nouze přestává platit jen co třeba dopravíte těhotnou ženu do porodnice. „Slyšela jsem případy, kdy večer vezl manžel ženu do porodnice a měl v sobě čtyři piva. Policie ho chytla při cestě zpět domů a samozřejmě že přišel o řidičský průkaz,“ dodává Šaldová.