Dálnice

Auta jezdí bezdůvodně v levém pruhu. Máme dvě rady, co s tím!

Auta jezdí bezdůvodně v levém pruhu. Máme dvě rady, co s tím!
Zdroj: Profimedia

Je to problém a nesvědčí to o ničem jiném, než o bezohlednosti řidičů. Bezdůvodná jízda v levém pruhu sice může být potrestána pokutou a dvěma body, ale spoustě řidičů je to evidentně jedno.

Zažil to už nepochybně každý z nás... Relativně volná dálnice nebo dvouproudá silnice první třídy či obchvat. A před vámi auto, které jede v levém nebo středním pruhu, pravý pruh je přitom prázdný. Většinou jede přesně podle předpisů, na dálnici tedy tachometrových 130 km/h, případně je jeho rychlost nižší. Dojedete ho. Nic. Chvíli jste za ním. Nic. Přiblížíte se. Nic! Pustíle levý blinkr. NIC! Bliknete na něj dálkovými světly... BUM, dotyčný šlápne na brzdový pedál, snad aby vám ukázal, že jezdit rychle se nemá.

DOPORUČUJEME: Čeští řidiči neumí uvolnit pruh pro záchranáře. Tady je NÁVOD!

Policie je bezmocná

Tohle je situace, při které by každý řidič vraždil. Je to totiž bezmoc, protože zákon sice praví, že levý pruh je jen na předjíždění, ale spousta lidí si z toho nic nedělá a okázale ho ignoruje. „Pár pokut za jízdu vlevo jsme dali, ale moc jich nebylo,” přiznává příslušník dálniční policie pod příslibem nezveřejnění jména. „Špatně se to dokazuje, řidiči se vymlouvají na provoz, případně že se vyhýbali nerovnostem v levém pruhu.“

Co říká zákon?

Ten jasně praví, že mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování. Předjíždí se vlevo, vpravo se může předjíždět jen ve dvou případech, a to při jízdě v připojovacím a odbočovacím pruhu, nebo při předjíždění auta, které odbočuje vlevo.


DOPORUČUJEME: Co máte dělat, když vjedete na dálnici do protisměru?

Řešení existuje
Jan Červenka, vedoucí redaktor AutoTn.cz a zároveň instruktor sportovní i defenzivní jízdy, říká, že v praxi se mu nejvíc vyplácí, když okázale přejíždí z pruhu do pruhu a blinkry přitom pouští výrazně dřív, než je ve skutečnosti potřeba. „Je v tom kus psychologie, naučil jsem se to v Anglii při instruktorském kurzu defenzivní jízdy,“ říká. „Svým příkladem totiž ovlivníte ostatní řidiče, kteří se pak stáhnou doprava, bez ohledu na to, jestli jedou 130 nebo 115 km/h. Schválně si to vyzkoušejte.“
Existuje ještě jeden způsob. Podle zákona můžete ve městě klidně jet v pravém pruhu a vyšší rychlostí, protože tady nejde o předjíždění, ale o souběžnou jízdu. Nicméně v zákoně stojí, že na dálnici nebo víceproudé silnici může nastat podobná situace, a to když v koloně jede jeden pruh rychleji než ten druhý.


DOPORUČUJEME: Víte, jak se máte chovat, když je zúžená dálnice? Tady je video!

I právníci mají fintu

Zákon je jasně napsaný, jeho výklad se dá přizpůsobit. Stačí vědět, jak argumentovat. Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (tzv. souběžná jízda); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Lukáš Měch, právník, má jasné vysvětlení: „Na dálnici můžete jet rychleji v pravém pruhu, když tak předjedete víc než jedno auto. Dvě auta a víc už se totiž dá chápat jako kolona. Samozřejmě, že při tom ale nesmíte nikoho omezit nebo ohrozit.“ Jinými slovy, předjet zprava lze, ale nesmí to být nebezpečné a musíte předjet víc jak jedno auto. Neberte to, prosím, v žádném případě jako nabádání, ale je to bezpečnější, než jet někomu těsně za nárazníkem a riskovat, že vám dotyčný šlápne na brzdu a vše skončí nehodou.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálnice

Důležité Události